W rejonie skrzyżowania dwóch ulic w północnej części Poznania poprawi się bezpieczeństwo i komfort ruchu pieszych.
W związku z trwającą od kilkunastu dni agresją militarną Rosji na terytorium Ukrainy, schronienie w Poznaniu znajdują nie tylko osoby bezpośrednio poszkodowane. Ludzie uciekający przed wojną często przyjeżdżają do stolicy Wielkopolski ze swoimi zwierzętami. Dla bezpieczeństwa mieszkańców oraz samych czworonogów warto pamiętać o pewnych procedurach i kontakcie z powiatowym lekarzem weterynarii.
Do 3 kwietnia trwa w CK Zamek kiermasz sztuki. Dochód ze sprzedaży w całości zostanie przekazany na pomoc dla osób poszkodowanych w wyniku wojny w Ukrainie.
W nadchodzący weekend w stolicy Wielkopolski odbędzie się wiele wydarzeń kulturalnych. W związku z sytuacją, która rozgrywa się za wschodnią granicą, przygotowane zostały także akcje pomocowe dla uchodźców oraz poszkodowanych w wyniku wojny. Podczas spektakli czy koncertów zbierane będą datki oraz potrzebne rzeczy.
W piątek, 11 marca - na razie w ramach testów - tramwaje pierwszy raz dojechały do ul. Błażeja na Naramowicach. Najpóźniej do końca maja cała trasa będzie dostępna dla pasażerów. Próbne przejazdy prowadzone były na odcinku między ulicami Włodarską a Błażeja, gdzie gotowe jest już nowe torowisko z siecią trakcyjną.
W poniedziałek, 14 marca rozpoczyna się rekrutacja do poznańskich przedszkoli. Wnioski o przyjęcie dziecka można będzie składać przez dwa tygodnie - do 25 marca. Wstępne wyniki zostaną ogłoszone 13 kwietnia.
Ukraińscy mieszkańcy Poznania mogą skontaktować się z miejską infolinią w języku ojczystym także w soboty i niedziele.
Definicja Zielonego Budżetu, podział środków, liczba zgłaszanych projektów czy oddawanych głosów - to tylko niektóre zagadnienia, nad którymi przez kilka miesięcy dyskutował Zespół ds. Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego. Wynikiem pracy grupy zaangażowanych mieszkańców są nowe zasady PBO23, które teraz zostaną przedstawione miejskim radnym.
Na granicy Poznania i Plewisk rozpoczyna się budowa węzła przesiadkowego z bezkolizyjnym przejazdem pod torami kolejowymi. Pasażerowie zyskają wygodną możliwość przesiadek dzięki połączeniu różnych środków transportu: pociągu, autobusu, samochodu, roweru. Realizacja tej wyczekiwanej inwestycji wiąże się ze zmianami organizacji ruchu na ul. Grunwaldzkiej, które wprowadzone zostaną w nocy z 11 na 12 marca (z piątku na sobotę).
Jeszcze w tym roku przy ul. Piastowskiej powstanie wybieg dla psów. Chodzi o teren nad wildeckim odcinkiem rzeki Warty, w bezpośrednim sąsiedztwie Młodzieżowego Domu Kultury nr 1.
Kuchnia błotna, ścieżka sensoryczna, piaskownica, karuzela, huśtawki - to tylko część atrakcji, które czekać będą najmłodszych na nowym placu zabaw przy ul. Czarnucha. Obok stanie mini boisko do gry w piłkę nożną. Prace rozpoczną się lada dzień - co oznacza, że najmłodsi będą mogli bawić się w nowym miejscu jeszcze przed wakacjami.
Wielu uciekających przed wojną uchodźców z Ukrainy stara się o uzyskanie numeru PESEL w Poznaniu, co przyczyniło się do powstania kolejek przed urzędem miasta przy ul. Libelta. Mieszczący się tam Wydział Spraw Obywatelskich i Uprawnień Komunikacyjnych dotychczas wydawał dziennie 100 numerów PESEL. Obecnie liczba ta wynosi 1000 - to dziesięciokrotny wzrost. Przy takiej dynamice, w trakcie trzech miesięcy wydanych zostanie więcej numerów niż w ciągu kilku lat.
Ponad 6 tys. zł zasiliło konto Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Wszystko dzięki charytatywnej aukcji, podczas której można było wylicytować trening na siłowni z Jackiem Jaśkowiakiem, prezydentem Poznania. W piątek wygraną "odebrał" Tadeusz Marcinkowski. W tym roku zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na wsparcie okulistyki dziecięcej w Polsce.
Prezentacja oferty edukacyjnej blisko 150 placówek oświatowych, wiele atrakcji dla uczniów, bezpłatne warsztaty dla nauczycieli, rodziców i opiekunów - tak w skrócie można opisać Targi Edukacyjne, które odbędą się 11-13 marca na Międzynarodowych Targach Poznańskich.
Trwa nabór w ramach miejskiego programu Kawka Bis wspierającego mieszkańców w zmianie sposobu ogrzewania. Środki przeznaczone na realizację projektu w tym roku to aż 15 mln zł. Osoby, które chcą dowiedzieć się więcej na ten temat, mogą wziąć udział w piątkowym spotkaniu w Filii 16 Biblioteki Raczyńskich na Smochowicach.
Gdzie zgłosić się po pomoc, aby załatwić swoje sprawy po przybyciu do Polski? Jak rozwiązać różnorodne problemy prawne czy urzędowe? W Poznaniu osoby uciekające przed rosyjską agresją mogą skorzystać z bezpłatnej pomocy prawników. Porady udzielane są stacjonarnie oraz zdalnie. Co więcej, w marcu adwokaci będą dyżurować także w soboty i niedziele. Najbliższa okazja do skorzystania z ich usług będzie już w ten weekend (12-13.03) w urzędzie miasta przy pl. Kolegiackim 17.
Wszystkie pojazdy, które poruszają się po polskich drogach, muszą mieć obowiązkowe ubezpieczenie OC. Każdy, kto wjeżdża do Polski z Ukrainy samochodem na ukraińskiej rejestracji, powinien mieć Zieloną Kartę lub ubezpieczenie graniczne. To ostatnie można dostać bezpłatnie (na 30 dni).
Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych kontynuuje remonty miejskich obiektów. Kamienica przy ul. Bydgoskiej 4C to kolejny budynek modernizowany przez spółkę, który jeszcze w tym roku zostanie oddany do użytku mieszkańcom Poznania.
Miasto przygotowało informator dla osób, które przyjeżdżają z Ukrainy. To prosta publikacja w języku ukraińskim, w której znajdują się najważniejsze informacje organizacyjne, mapa centrum Poznania, słowniczek ukraińsko-polski oraz kolorowanka dla dzieci.
Wracają długo wyczekiwane Poznańskie Targi Książki. Już 11-13 marca w stolicy Wielkopolski spotkają się wydawcy z całego kraju, znani pisarze, ilustratorzy i pasjonaci książek. Na gości targowych czekać będą ciekawe promocje oraz liczne atrakcje, np. warsztaty literacko-artystyczne, premiery książkowe oraz aktywności dla dzieci.