Szkoły i przedszkola dostępne dla ukraińskich dzieci

Zdjęcie przedstawia dyrektora Wydziału Oświaty UMP, Przemysława Foligowskiego. - grafika rozmowy
- Nadal mamy wolne miejsca. Ta pula uległa zwiększeniu - zarówno w wyniku tworzenia dodatkowych oddziałów, jak i zmian, które wprowadził minister edukacji i nauki - mówi Przemysław Foligowski, dyrektor Wydziału Oświaty UMP
Szkoły i przedszkola dostępne dla ukraińskich dzieci

Coraz więcej ukraińskich dzieci uczy się w poznańskich szkołach i przedszkolach. Miasto Poznań dokłada wszelkich starań, aby zapewnić naszym wschodnim sąsiadom jak najlepsze warunki opieki i nauki. Poznańskie placówki są na bieżąco dostosowywane do nowych potrzeb. Przygotowywane są także prognozy na przyszłość. 

Według danych, którymi obecnie dysponuje Wydział Oświaty Urzędu Miasta Poznania na wtorek, 22 marca:

  • do przedszkoli przyjęto 498 dzieci z Ukrainy (wzrost od zeszłego tygodnia o 221 przedszkolaków);
  • do szkół podstawowych 2276 (od zeszłego tygodnia przybyło 764 dzieci);
  • do szkół ponadpodstawowych 239 (wzrost o 85 uczniów).

Oznacza to, że w poznańskich placówkach od 24 lutego opiekę znalazło już 3013 osób uciekających przed wojną.

Zarówno w przedszkolach, jak i szkołach młodzi uchodźcy są przyjmowani do już istniejących klas i oddziałów. Uczniowie cudzoziemscy, także z Ukrainy, otrzymują wsparcie w postaci dodatkowej bezpłatnej nauki języka polskiego. Takie lekcje odbywają się w grupach, do 10 godzin tygodniowo. Nauka j. polskiego dla maluchów, które tego potrzebują, odbywa się również w trakcie zajęć przedszkolnych.  

- Nadal mamy wolne miejsca. Ta pula uległa zwiększeniu - zarówno w wyniku tworzenia dodatkowych oddziałów, jak i zmian, które wprowadził minister edukacji i nauki - mówi Przemysław Foligowski, dyrektor Wydziału Oświaty UMP. - W tej chwili mamy ok. 800 wolnych miejsc w przedszkolach, ok. 7000 w szkołach podstawowych na wszystkich poziomach edukacji - od klasy pierwszej do ósmej oraz ponad 1600 w szkołach ponadpodstawowych, przede wszystkim w liceach i szkołach branżowych. 

Do dyspozycji uczniów z Ukrainy są także oddziały przygotowawcze (uczniowie realizują w nich intensywną naukę języka polskiego oraz treści z poszczególnych przedmiotów w zakresie dostosowanym do ich potrzeb i możliwości, taka nauka trwa rok z możliwością przedłużenia do dwóch lat). Klasy te powstały z myślą o dzieciach cudzoziemców i funkcjonują w Poznaniu od 2018 r. Obecnie w pięciu szkołach podstawowych (SP 2, SP 3, SP 10, SP 12, SP 80) działają 24 oddziały. Stopniowo będą otwierane następne w kolejnych placówkach (Wydział Oświaty, na podstawie analizy liczby dostępnych miejsc, przygotował już mapę takich szkół). Łącznie Miasto Poznań ma możliwość otwarcia 31 oddziałów przygotowawczych.

Dzieci uchodźców z Ukrainy mogą wziąć udział także w trwającej rekrutacji do przedszkoli, na takich samych zasadach jak polskie dzieci. Opracowano krótkie teksty informacyjne dla rodziców w języku ukraińskim, dotyczące zasad przyjmowania dzieci do przedszkoli i szkół. Są one dostępne na stronie Poznan.pl (w zakładce Poznański Serwis Oświatowy, na wortalu w j. ukraińskim - www.poznan.pl/ua oraz artykule "Najczęściej zadawane pytania" - w obu wersjach językowych).

W szkołach i przedszkolach dzieci z Ukrainy mają dostęp do pomocy psychologicznej. Będą miały zapewnione także wyżywienie. 

Z ankiet przeprowadzonych w przedszkolach i szkołach wynika, że znajomość języka ukraińskiego zadeklarowało 20 nauczycieli, języka rosyjskiego - 115. Pracownicy szkół mogą skorzystać ze szkoleń nauki podstaw języka ukraińskiego, m.in. organizowanych przez Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu. Ponadto poznańska Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna opracowała materiał dla nauczycieli - "Pomocnik", który zawiera wskazówki pracy z dziećmi-uchodźcami. Na wniosek dyrektorów w szkołach zatrudniani są asystenci, znający język ukraiński, którzy wspomagają nauczycieli podczas lekcji. W Poznańskim Serwisie Oświatowym dostępna jest zakładka Giełda Pracy dla Nauczycieli, w której można znaleźć oferty zatrudnienia w szkołach, także skierowane do ukraińskich nauczycieli oraz osób znających język ukraiński. 

AJ