Liczba wyników na stronie
20

Ich historia sięga XVI wieku. Do dziś są jednym z najbardziej znanych symboli Poznania. Teraz, ze względu na remont Starego Rynku, koziołki z wieży ratuszowej będą prezentować się poznaniakom i turystom częściej, bo aż dwa razy dziennie - tradycyjnie w samo południe oraz dodatkowo o godzinie 15.

Uroczystości związane z 66. rocznicą robotniczego zrywu rozpoczęły się już o godz. 6 rano i trwały przez cały wtorek. Ich kulminacja odbyła się o godz. 18.30 na placu Adama Mickiewicza. Tam pod Pomnikiem Poznańskiego Czerwca w imieniu mieszkańców stolicy Wielkopolski kwiaty złożyli Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania oraz Grzegorz Ganowicz, przewodniczący rady miasta.

Fundacja Pomocy Humanitarnej Redemptoris Missio,narody ukraiński i polski orazpoznański piekarzJacek Polewski są laureatami nagrody "Stukot'56 - odgłosy Czerwca". Przyznano ją po raz pierwszy w przeddzień 66. rocznicy Powstania Poznańskiego Czerwca 1956.

Rozpoczął się remont fragmentu muru oporowego na lewym brzegu Warty. Blisko stumetrowy odcinek, który był w złym stanie technicznym, jest naprawiany i wzmacniany. Inwestycja zapobiegnie dalszej degradacji konstrukcji muru, który powstrzymuje osuwanie się gruntu.

Szklana instalacja przestrzenna upamiętniająca pierwszą siedzibę Mieszka I i kaplicę Dobrawy znalazła się w TOP 100 konkursu CODAawards 2022 na najlepsze obiekty sztuki w przestrzeni publicznej na świecie. To jedyna kandydatura z Polski. Głosowanie publiczności potrwa do 30 czerwca. 

Nad jeziorem Kierskim na dzieci i dorosłych czekają warsztaty ornitologiczne i dendrologiczne oraz zajęcia związane z tematyką segregacji odpadów. W programie znalazły się także konkursy z nagrodami. Wszystko to w ramach akcji "I love Kierskie". 

Między 27 czerwca a 3 lipca ulice Poznania wypełnią się teatrem, tańcem, muzyką, a także sztukami wizualnymi i cyrkowymi. W tym roku miasteczko festiwalowe będzie mieścić się w aż trzech przestrzeniach: na pl. Kolegiackim, Wolnym Dziedzińcu Urzędu Miasta Poznania i w parku im. F. Chopina.

Powstają pierwsze elementy przejazdu pod torami i zbiornik retencyjny. Zwiększenie udziału kolei i autobusów w codziennych podróżach to główny cel budowy węzła przesiadkowego na granicy Poznania i Plewisk, gdzie będzie także wygodny przejazd pod torami kolejowymi. Zakres robót jest coraz szerszy. 

Od kilku dni rowerzyści i piesi mogą korzystać z nowej infrastruktury pomiędzy Politechniką Poznańską, a mostem św. Rocha. Zakończyły się prace związane z budową w tym miejscu nowego odcinka drogi rowerowej i chodnika. Inwestycja wykonana została z Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego.

Poznaniacy i poznanianki pamiętają o uczestnikach czerwcowego zrywu. Kulminacja obchodów odbędzie się we wtorek, 28 czerwca, na placu A. Mickiewicza, ale już dziś po raz pierwszy będą wręczone statuetki "Stukot '56". W przeddzień rocznicy Poznańskiego Czerwca zostaną nimi uhonorowane osoby, świadczące swoimi dokonaniami o wartościach, w imię których protestowano w 1956 roku. 

W niedzielę, 26 czerwca, pod tablicami Romka Strzałkowskiego, Petera Mansfelda oraz pod tablicą na budynku szpitala im. F. Raszei uczczono 66. rocznicę wydarzeń z Czerwca 1956 r. W imieniu wszystkich mieszkańców Poznania kwiaty złożył Grzegorz Ganowicz, przewodniczący rady miasta oraz Bartosz Guss, zastępca prezydenta miasta.

"Drogal" - jak mówią o nim jego twórcy - został namalowany na Wartostradzie przy moście św. Rocha. Przedstawia ogromna linijkę, która mierzy charakterystyczne elementy każdego z 42. osiedli stolicy Wielkopolski. Inauguracja muralu odbyła się w sobotę, 25 czerwca, drugiego dnia Fyrtle Festiwalu, w ramach którego do 3 lipca na mieszkańców i turystów czeka wiele atrakcji związanych z poznańską tożsamością lokalną. 

Rusza kolejny cykl wakacyjnych przygód w dawnej zajezdni tramwajowej Madalina. W porównaniu z poprzednimi latami zasadniczą zmianą będzie otwarcie bram zajezdni nie tylko w weekendy, ale także w dni robocze - od wtorku do piątku.

Liczba wyników na stronie
20