Trwa Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. W tym roku badanie odbędzie się głównie przez internet. Udział w nim jest obowiązkowy dla wszystkich mieszkańców Polski, również dla obcokrajowców. Osoby nieposługujące się językiem polskim mogą wypełnić formularz spisowy po angielsku, ukraińsku lub rosyjsku.
[The 2021 National Census of Population and Housing is underway. This year, the survey will be conducted mainly online. Participation is mandatory for all residents of Poland, including foreigners. Those who do not speak Polish may complete the census form in English, Ukrainian or Russian.]
Zgodnie z najnowszymi przepisami, od 15 maja 2021 roku, autobusami i tramwajami będzie mogło jednocześnie podróżować tyle osób, ile wynosi połowa wszystkich miejsc stojących i siedzących. Połowa miejsc siedzących nadal musi pozostać niezajęta.
Koncerty, warsztaty, wystawy, projekcje filmowe - to tylko niektóre z nadwarciańskich atrakcji, jakie czekają w tym sezonie na poznaniaków i turystów. Nad rzeką otwarto też wiele punktów gastronomicznych z dodatkową ofertą rekreacyjną. Część z nich jest już dostępna lub będzie od 15 maja. Na pozostałe atrakcje, jak np. rejsy tramwajem wodnym, trzeba poczekać do momentu zniesienia obostrzeń dla tego rodzaju działalności.
W tej rywalizacji liczy się kreatywność! W poniedziałek, 17 maja startuje wakacyjny konkurs fotograficzny na najlepsze zdjęcia wykonane na jednym z poznańskich targowisk.
Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania, zajął pierwsze miejsce i został najlepszym włodarzem dużego miasta w prestiżowym ogólnopolskim rankingu "Perły samorządu" - razem z Wojciechem Szczurkiem, prezydentem Gdyni. Miasto Poznań zajęło trzecie miejsce wśród gmin swojej kategorii.
Zgodnie z zapowiedzią od najbliższego poniedziałku rozpocznie się pobieranie opłat za postój na ośmiu ulicach łazarskiej Strefy Płatnego Parkowania. Opłaty będą pobierane na tych ulicach, na których wykonane zostało niezbędne oznakowanie pionowe i poziome.
Dancing FairPlayce, Lato z Estradą, cykl wydarzeń na Strzeszynie - tegoroczne lato w Poznaniu nie będzie nudne! Miasto stawia na wydarzenia kulturalne, które odbywać się będą nie tylko w centrum, ale również na peryferyjnych osiedlach.
Wzdłuż nasypu kolejowego, między ulicami Kościelną oraz Niestachowską i Żeromskiego, od końca grudnia ubiegłego roku trwa budowa ul. św. Wawrzyńca. Pod koniec roku będą mogli korzystać z niej kierowcy, piesi i rowerzyści. Prace są coraz bardziej zaawansowane.
W związku z prowadzoną przebudową ul. Święty Marcin i Al. Marcinkowskiego, w nocy z czwartku na piątek (z 13 na 14 maja) zmieni się organizacja ruchu na skrzyżowaniu ulicy Ratajczaka z Ogrodową i Powstańców Wielkopolskich.
Pandemia to bardzo wymagający czas dla wszystkich, a zwłaszcza dla seniorów. W tym niełatwym okresie niezwykle ważna okazać się może zwykła rozmowa z drugą osobą. Dlatego Miasto Poznań uruchamia nowy projekt: "Senioralne pogaduszki".
Na lato tego roku zaplanowano prace modernizacyjne w trzech poznańskich żłobkach: Balbince na os. Bolesława Śmiałego, Żurawince przy ul. Żurawinowej i Stokrotce przy al. Wielkopolskiej. Spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie ogłosiła przetarg, który wyłoni ich wykonawcę.
Od soboty (15 maja) ruszają linie turystyczne. Będzie można zwiedzić Poznań na pokładzie historycznego tramwaju lub autobusu
Roboty związane z przebudową nieutwardzonego odcinka ulicy są już na zaawansowanym etapie. Prace zakończą się w lipcu.
Wiadukt przy ul. Gołężyckiej będzie gotowy w tym roku. W najbliższych latach przebudowana zostanie ul. Ożarowska, która skróci dojazd z Głuszyny. Wspólnie z PKP PLK Miasto chce również poprawić przejazd na ul. Starołęckiej. Ma tam powstać tunel pod torami. To najważniejsze działania, które wpłyną na poprawę komunikacji w południowej części Poznania.
W nocy z 14 na 15 maja rozpocznie się kolejny etap budowy trasy tramwajowej na Naramowice obejmujący ul. Łużycką. Jednocześnie, by utrudnienia były mniej dotkliwe dla mieszkańców, uruchomiona już zostanie część tzw. ul. Nowej Naramowickiej.
Od najbliższej soboty, 15 maja, lokale gastronomiczne w całej Polsce będą mogły otworzyć ogródki i obsługiwać w nich klientów. Miasto Poznań przygotowało liczne formy pomocy, by ułatwić działalność restauratorom.
Secesyjne kamienice na Jeżycach, relikty grobów Mieszka I i Bolesława Chrobrego czy historyczny wiatrak przy ul. Milczańskiej - to tylko część z 18 dotacji przyznanych w tym roku na remonty i renowacje zabytkowych obiektów.
Od 11 maja można zapisywać drużyny do udziału w jubileuszowej, dziesiątej biznesowej sztafecie charytatywnej Poland Business Run. Celem jest pomoc osobom z niepełnosprawnościami narządów ruchu. Do tej pory biegacze w ramach inicjatywy pokonali już ponad pół miliona kilometrów i wsparli 599 beneficjentów.
Obecność dzików w mieście staje się coraz większym problemem. W aktualnej sytuacji uzasadnione stało się opracowanie programu profilaktyki, czyli działań mających pomóc w usuwaniu przyczyn, a nie tylko skutków ewentualnego zagrożenia. Zajmą się tym specjaliści pod wodzą jednostki miejskiej - Zakładu Lasów Poznańskich. Podczas wtorkowej sesji miejscy radni zdecydowali o rozszerzeniu zakresu zadań tej jednostki. Kontynuowane będą także dotychczasowe działania, których celem jest zapobieganie wzrostowi populacji dzików w mieście.
Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych po raz drugi w tym roku organizuje akcję "Mieszkanie do remontu". Tym razem można ubiegać się o 27 lokali w ciekawych lokalizacjach i o dużym zróżnicowaniu powierzchni mieszkań.
Choć od stycznia 2022 Poznań wyjdzie ze Związku Międzygminnego GOAP, to do końca czerwca przyszłego roku opłaty za wywóz odpadów i sposób ich naliczania pozostaną bez zmian. Tak zdecydowali radni, którzy podczas wtorkowej sesji przyjęli cały pakiet uchwał określających sposób wywozu śmieci z terenu miasta.
Koncerty, spektakle, webinary, warsztaty - to tylko część atrakcji, jakie czekają na poznanianki i poznaniaków w każdym wieku podczas dziewiątej edycji Poznańskich Dni Rodziny. W tym roku wydarzenia odbywać się będą online oraz w formie spotkań na żywo, z zachowaniem obowiązujących limitów i obostrzeń. Inauguracja imprezy już 15 maja.
Trwa nabór pracowników na wolne stanowiska w Urzędzie Miasta Poznania. Potrzebni są m.in. specjaliści do spraw księgowości, współpracy z mediami czy ochrony zieleni.
Rozpoczęły się postępowania administracyjne przeciwko podmiotom nielegalnie wieszającym reklamy wielkoformatowe na obszarze strefy ochrony konserwatorskiej.
Do 31 maja można składać wnioski o przyznanie Poznańskiego Świadczenia na Rzecz Wieloraczków. Przysługuje ono rodzicom, którym podczas jednego porodu urodziło się troje lub więcej dzieci.
W sobotę, 8 maja mija 76 lat od zakończenia II wojny światowej. W tym roku ze względów bezpieczeństwa, publiczne uroczystości nie mogły się odbyć. Władze miasta złożyły jednak wieniec pod pomnikiem Armii Poznań na Wzgórzu Św. Wojciecha.
W piątek, 7 maja odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod nowy Dom Studencki, który stanie na Morasku i sąsiadować będzie z Collegium Historicum oraz Centrum Zaawansowanych Technologii. Prace mają zakończyć się do połowy sierpnia 2022 roku.
Osoby, chcące zorganizować działania o charakterze kulturalnym, mogą liczyć na dofinansowanie. Pieniądze zostaną przekazane na pięć projektów. Wsparcie dla każdego z nich może wynieść 1000 zł.
Trwa budowa ul. św. Wawrzyńca na Jeżycach, na odcinku pomiędzy ulicami Żeromskiego i Kościelną. W najbliższych dniach prowadzone będą roboty związane z przekopem przez ul. Żeromskiego, przez które konieczne są zmiany organizacji ruchu.
Wystąpienie najpopularniejszej w Polsce TikTokerki, prelekcje blogerów edukacyjnych, utytułowanych wykładowców, a także dziennikarzy i osobistości ze świata nauki - to tylko część programu Targów Edukacyjnych w Poznaniu, które odbędą się online 7 i 8 maja. Na uczestników wydarzenia czekają także m.in. warsztaty edukacyjne, konsultacje zawodowe oraz prezentacje oferty szkół ponadpodstawowych i uczelni wyższych.