Teatr Muzyczny od lat gości na swojej widowni publiczność zarówno z Poznania, jak i z sąsiednich powiatów. Na 2025 rok zaplanowane jest otwarcie nowej siedziby teatru, który od tego czasu nosił będzie nazwę Metropolitalnego Teatru Muzycznego. Od tej pory wszystkie działania będą prowadzone przy wsparciu zarówno Miasta, jak i Powiatu.
- Po wielu miesiącach pandemii na nowe spektakle w Teatrze Muzycznym czekają nie tylko mieszkańcy Poznania, ale i regionu - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. - Dlatego niezmiernie cieszy mnie płynące z powiatu wsparcie, za które dziękuję. Inwestycja poprawi komfort widzów i całego zespołu, ale otworzy też nowe możliwości przed Teatrem, pozwalając na realizację spektakli z jeszcze większym rozmachem i na jeszcze wyższym poziomie. Wierzę, że nową siedzibę Teatru Muzycznego, która stanie w samym sercu miasta, będą tłumnie odwiedzać goście z całej Polski.
Blisko połowa widzów, którzy przed pandemią odwiedzali Teatr Muzyczny w Poznaniu, to osoby spoza samej stolicy Wielkopolski - najczęściej właśnie z powiatu.
-Teatr Muzyczny od 65 lat zaprasza na spektakle mieszkańców całego regionu oferując rozrywkę na najwyższym poziomie - podkreśla starosta Jan Grabkowski. - A to sprawia, że Metropolia Poznań stanowi prężny ośrodek kulturalny. Naturalnym staje się usankcjonowanie współpracy samorządów z tak istotną instytucją, jak również wsparcie finansowe, jakie jej przekażemy. Łącznie do 2023 roku powiat przeznaczy na ten cel w ramach umowy, 2 miliony złotych. Nie musimy tego robić - ale chcemy. Dla mieszkańców powiatu Metropolia Poznań jest małą ojczyzną - a w niej działa Teatr Muzyczny, który jest niezwykle potrzebny nam wszystkim. Dlatego bez wahania podjęliśmy decyzję o dofinansowaniu.
Pierwszą deklarację o współpracy przedstawiciele obu samorządów podpisali już w grudniu 2020 roku. Szybko przyniosła ona efekty - w tym samym miesiącu odbyła się premiera wyjątkowego koncertu organizowanego przez powiat poznański i Teatr Muzyczny pt. "Bądźmy razem. Koncert dla pracowników służby zdrowia". Wydarzenie to dedykowane było lekarzom, pielęgniarkom, laborantom, administracji szpitali, ratownikom medycznym czy dyspozytorom pogotowia - wszystkim, którzy każdego dnia stawiają czoła pandemii oraz walczą o zdrowie i życie mieszkańców i mieszkanek miasta i powiatu.
- Jestem wdzięczny Powiatowi Poznańskiemu, a w szczególności panu staroście Janowi Grabkowskiemu za dostrzeżenie metropolitalnej funkcji i roli Teatru Muzycznego. Już dziś dużą część naszych widzów stanowią mieszkańcy gmin powiatu. Podobnie będzie w nowym Metropolitalnym Teatrze - mówi Przemysław Kieliszewski, dyrektor Teatru Muzycznego. - Jestem bardzo wdzięczny wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że możemy dziś podpisać umowę.
Trwają prace związane z budową nowej siedziby Teatru Muzycznego. Budynek stanie przy poznańskiej Akademii Muzycznej, u zbiegu ulic Św. Marcin i Skośnej. Ma mieć 1,2 tys. miejsc na głównej widowni (dla porównania: warszawska Roma ma 1000, Gdynia 1100, a Wrocław 730), do tego 300 miejsc na widowni kameralnej i dodatkową przestrzeń na ok. 150-200 osób. Stanie się wizytówką Poznania i miejscem, które będzie przyciągać miłośników muzyki z regionu i całej Polski.
AW