W stolicy Wielkopolski hołd wszystkim ludziom, którzy stracili życie w nazistowskim obozach koncentracyjnych i obozach zagłady oddali przedstawiciele władz samorządowych i wojewódzkich, poznańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości oraz organizacji kombatanckich. Poznań reprezentował Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta miasta. Uczestnicy złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze pod Ścianą Śmierci. Odczytano także list od wojewody wielkopolskiego.
W październiku 1939 roku Niemcy utworzyli w Forcie VII pierwszy na ziemiach polskich obóz koncentracyjny.Był największym w Wielkopolsce ośrodkiem eksterminacji elit, miejscem, w którym tysiące ludzi zginęło w wyniku codziennych egzekucji, tortur, nieludzkich warunków bytowych. Obóz istniał do 1944 roku. Obecnie na terenie Fortu VII znajduje się Muzeum Martyrologii Wielkopolan.
Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady został uchwalony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 2006 roku. Obchodzony jest 14 czerwca, w rocznicę pierwszego transportu Polaków do Auschwitz, który miał miejsce w 1940 roku.
JZ