Z myślą o ropuchach szarych Zarząd Zieleni Miejskiej zlecił ułożenie w kilku miejscach wzdłuż brzegu stawu wyjść z siatki maskującej oraz worków jutowych. W pomoc zwierzętom zaangażowali się też pracownicy firmy Pozbruk, którzy zamontowali przy stawie betonowe pochylnie. Naukowcy Katedry Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu będą obserwować, czy zastosowane rozwiązania są wystarczające.
Do czasu zakończenia migracji małych ropuch w ogrodzie wodnym zaniechane zostanie koszenie trawy i odchwaszczanie rabat. O zachowanie ostrożności proszone są także osoby odwiedzające Cytadelę. Płazy mogą przebywać zarówno na betonowym nabrzeżu, jak i na ścieżce oraz w trawniku i rabatach. Docelowo zwierzęta będą przemieszczać się w bardziej dzikie obszary za żywopłotem. Zachowując ostrożność wszyscy możemy realnie przyczynić się do zwiększenia populacji ginącego gatunku.
Wkrótce ropuchy zaczną opuszczać również zbiornik wodny w Rosarium. W tym wypadku brzeg otoczony jest kamiennymi płytami pomiędzy którymi znajdują się szczeliny, umożliwiające płazom wydostanie się ze stawu bez dodatkowej pomocy.
Ropucha szara to największy z żyjących w Polsce gatunków ropuch. Podlega częściowej ochronie.
AJ/ ZZM