Chodzi o dwie rodziny z Kazachstanu, które mają przyjechać do stolicy Wielkopolski jeszcze w tym roku. Obie zamieszkają w lokalach wskazanych przez ZKZL. Mieszkania są już wytypowane, a do końca roku przejdą generalny remont tak, żeby pod koniec grudnia można już było się do nich wprowadzić.
Od 2019 roku - na podstawie uchwały rady miasta - Poznań może przyjąć do 5 rodzin repatriantów rocznie. Do tej pory do stolicy Wielkopolski przyjechało 8 rodzin - wybuch pandemii znacząco utrudnił przyjmowanie repatriantów. Przyjezdni zostają objęci opieką pracownika socjalnego, który pomaga w zaaklimatyzowaniu się i załatwianiu wszelkich spraw urzędowo-administracyjnych. Ponadto repatrianci mogą liczyć na dodatkowe świadczenia w ciągu dwóch lat od przyjazdu.
Zgodnie z prawem repatriantem jest osoba polskiego pochodzenia, która przybyła do Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie wizy krajowej w celu repatriacji, z zamiarem osiedlenia się na stałe. Jednak warunkiem otrzymania tej wizy jest przedstawienie dowodu, który potwierdzi posiadanie lub zapewnienie lokalu mieszkalnego i źródeł utrzymania - takim dowodem jest podjęta w środę uchwała rady miasta.
AW