Uniwersytet Medyczny rozpoczyna rok akademicki

Zdjęcie przedstawia rektora uniwersytetu wręczającego nagrodę prezydentowi Poznania. - grafika rozmowy
Podczas inauguracji roku akademickiego, wręczono nagrodę Komedy, będącą podziękowaniem za budowę Centralnego Zintegrowanego Szpitala Klinicznego. Wśród wyróżnionych znalazł się prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak
Uniwersytet Medyczny rozpoczyna rok akademicki

"Quod bonum, felix, faustum fortunatumque sit!" - takim życzeniem, by nowy rok akademicki był szczęśliwy, sprzyjający i pomyślny rektor Uniwersytetu Medycznego, prof. Andrzej Tykarski powitał studentów, pracowników uczelni i zaproszonych gości. Podczas uroczystej inauguracji wspominano dotychczasową walkę z Covid-19. Wręczono również nagrodę Komedy, będącą podziękowaniem za budowę Centralnego Zintegrowanego Szpitala Klinicznego. Wśród wyróżnionych znalazł się prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak.

- "Dziwny jest ten świat" - śpiewał Czesław Niemen. Niespełna 2 lata temu zaskoczył nas jeszcze bardziej, siejąc strach, niepewność jutra, zmieniając naszą codzienność. To dlatego cytaty z "Dżumy" Alberta Camusa towarzyszyły nam podczas zeszłorocznej inauguracji, a słowo "pandemia" odmienialiśmy przez wszystkie przypadki. Mimo to z nadzieją patrzyliśmy w przyszłość, zawierzając nauce - mówił prof. Andrzej Tykarski. - Dziś słowo "pandemia" brzmi już inaczej. Choć nadal jest groźna, oswoiliśmy się z nią, zyskaliśmy nowe leki i szczepionki, ale nadal pokonujemy trudności, marząc o zwyczajnym, a nie o "dziwnym świecie". Wiemy już, że koronawirus pozostanie z nami na dłużej, ale dzięki nauce najpewniej stanie się jedną z dziesiątek chorób, które będą nam towarzyszyć. Wiele zależy jednak od naszej postawy wobec szczepień, krzewienia prawdy, braku obojętności wobec fałszywych informacji.

Jak zauważył rektor Uniwersytetu Medycznego, czas minionego roku akademickiego był wyjątkowy dla uczelnianych placówek medycznych, które pozostały cały czas otwarte dla pacjentów z Poznania i Wielkopolski. Część kadry oddelegowano do szpitala tymczasowego, działającego na Międzynarodowych Targach Poznańskich, gdzie pomoc otrzymało 1300 pacjentów. Jego organizacji podjął się Szpital Kliniczny Przemienienia Pańskiego. 

- Jeśli sytuacja będzie tego wymagać, zadeklarowaliśmy ponownie możliwość otwarcia szpitala tymczasowego - mówił prof. Andrzej Tykarski. - Drugim istotnym przedsięwzięciem w walce z pandemią, które zawdzięczamy kadrze Szpitala Przemienienia Pańskiego, było zorganizowanie drugiego co do wielkości w Polsce punktu szczepień, gdzie podano ponad 300 tys. dawek szczepionki przeciw Covid-19. Ponadto uniwersytet włączył się w walkę z pandemią, organizując na prośbę Ministerstwa Zdrowia szkolenia praktyczne, uprawniające do przeprowadzenia szczepień przeciwko koronawirusowi. Przeszkoliliśmy ponad 1600 osób. Stworzyliśmy także największe w regionie laboratorium - wyliczał rektor UM. 

Wiele miejsca podczas tegorocznej inauguracji poświęcono inwestycjom. Do najważniejszych z nich zaliczyć należy pierwszy etap budowy Centralnego Zintegrowanego Szpitala Klinicznego. Inwestycja realizowana w latach 2020-2025 zakłada powstanie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego wraz z Centrum Medycyny Ratunkowej i Interwencyjnej, jak również przeniesienie do nowego obiektu działalności Szpitala Klinicznego Przemienienia Pańskiego oraz Szpitala Klinicznego im. H. Święcickiego. Placówka powstaje w rejonie ulic Grunwaldzkiej i Przybyszewskiego, na terenie przekazanym uniwersytetowi przez Miasto Poznań.

- Marzenia stają się rzeczywistością. Za 4 lata placówka będzie służyć mieszkańcom Poznania i regionu. Tak trudna w realizacji inwestycja wymaga wielkiego wsparcia lokalnego, zwłaszcza w pozyskaniu terenu i kwestiach formalno-prawnych. Wielką życzliwość, a przede wszystkim zrozumienie roli przyszłego szpitala wykazał Jacek Jaśkowiak. Bardzo dziękuję za okazane wsparcie - zwrócił się do prezydenta Poznania Andrzej Tykarski.

Właśnie za pomoc przy powstaniu Centralnego Zintegrowanego Szpitala Klinicznego Jacek Jaśkowiak otrzymał nagrodę Komedy (sławiącą imię znanego absolwenta uczelni Krzysztofa Komedy Trzcińskiego, z wykształcenia laryngologa). Wraz z nim uhonorowani zostali: posłanka Jadwiga Emilewicz, marszałek województwa wielkopolskiego - Marek Woźniak oraz podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia - Sławomir Gadomski.

- Nagroda Komedy jest przyznawana osobom, które w znaczący sposób przyczyniają się do rozwoju i promocji naszej uczelni. Po raz pierwszy w historii tego wyróżnienia trafiło ono do nagrodzonych spoza społeczności akademickiej. Bez takich osób nie byłoby nam dane sprawnie realizować misji naszej uczelni - mówił prof. Zbigniew Krasiński, prorektor ds. klinicznych i współpracy z regionem Uniwersytetu Medycznego.

- Dziękuję panu rektorowi, pracownikom uniwersytetu oraz pani premier Jadwidze Emilewicz za współpracę, w efekcie której udało nam się uruchomić najważniejszą inwestycję dla Poznania i województwa w ostatnim 20-leciu. Wszystkim nam zależy, by pracownicy i pracownice szpitala mogli pracować i pomagać ludziom w godnych warunkach oraz by pacjenci byli leczeni w placówce na miarę XXI wieku. Życzę państwu i sobie, by w przyszłości tego typu przedsięwzięcia nie były wyjątkiem, a oczywistością dla wszystkich, bez względu na przynależność polityczną. Aby służba Poznaniowi, województwu i krajowi była jedynym kryterium, branym pod uwagę podczas podejmowanych decyzji, niezależnie czy zapadają one na szczeblu rządowym, uniwersyteckim czy samorządowym - mówił Jacek Jaśkowiak. 

Akademicki Poznań

W Poznaniu na 24 uczelniach (w tym 8 publicznych) studiuje ok. 100 tys. osób, w tym ponad 67 tys. (blisko 2/3) na studiach dziennych. 80% studentów i studentek to osoby pochodzące spoza Poznania. Ok. 6 tys. osób to studenci zagraniczni, pochodzący ze 120 krajów świata. Poznańskie uczelnie oferują ok. 300 kierunków studiów. Szkoły wyższe należą do największych pracodawców w Poznaniu, zatrudniają blisko 15 tys. osób, w tym ponad 8 tys. nauczycieli akademickich. Miasto Poznań współpracuje z uczelniami oferując szereg działań kierowanych do młodzieży ze środowiska akademickiego, m.in. programy stypendialne dla studentów i młodych naukowców, wykłady otwarte, konkurs na prace magisterskie i doktorskie, staże i praktyki studenckie oraz absolwenckie, a także szkolenia z zakresu przedsiębiorczości.

AJ