Niedawno się zakończyły lub właśnie trwają remonty chodników w kilku miejscach Poznania. Z nowej nawierzchni już mogą korzystać mieszkańcy osiedli Antoninek - Zieliniec - Kobylepole i Rataje, a wkrótce także Naramowic, Kiekrza oraz Grunwaldu Południe. Z kolei na Strzeszynie oprócz chodników nową nawierzchnię zyska także jezdnia i zjazdy do posesji.
Na poniedziałek, 17 października, zaplanowano rozpoczęcie kolejnego etapu prac związanych z nasadzeniami zieleni na ul. Kanałowej. Prowadzone będą po południowej stronie ulicy.
Poznaliśmy wyniki konkursu Towarzystwa Urbanistów Polskich na Najlepiej Zagospodarowaną Przestrzeń Publiczną 2022. Wśród laureatów znalazł się rynek Łazarski.
W czwartek, 13 października, odbyło się uroczyste podpisanie aktu erekcyjnego oraz wmurowanie kamienia węgielnego pod przebudowę Starej Papierni. Uniwersytet Artystyczny nabył od Miasta Poznania budynek na korzystnych warunkach. Na tym terenie ma powstać prototypownia UAP stanowiąca uczelniane centrum cyfrowe.
Pierwsze prawa wyborcze kobiety uzyskały w 1869 roku w Wyoming w Stanach Zjednoczonych. W Polsce nastąpiło to w 1918 roku. W 104. rocznicę tego wydarzenia, otwarta zostanie w Poznaniu aleja Praw Kobiet. W niedzielę, 23 października odbędą się liczne atrakcje z tym związane.
Od początku września nad poznańskimi domami ponownie zaczął krążyć dron. To specjalistyczne urządzenie ma za zadanie wykrywać miejsca, gdzie w piecach pali się złej jakości paliwem, a tym samym zatruwa środowisko. Kontrole prowadzone są we współpracy ze strażą miejską.
W niedzielę, 16 października, po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią koronawirusa biegacze ponownie przebiegną 42,195 kilometra ulicami Poznania. Maraton odbędzie się po raz 21. W związku z biegiem, od godziny 8 do 16, wystąpią utrudnienia komunikacyjne i zamknięcia ulic wzdłuż biegu.
W niedzielę, 16 października, po raz 21. odbędzie się Poznań Maraton. Impreza powraca po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią koronawirusa. Start i meta, tak jak w latach ubiegłych, będzie znajdować się na Międzynarodowych Targach Poznańskich. W związku z biegiem wprowadzone będą zmiany w komunikacji publicznej i organizacji ruchu.
Już po raz 20. w stolicy Wielkopolski obchodzone będzie Ekumeniczne Święto Biblii. Tegoroczne jego hasło brzmi: "...a tego, który do Mnie przychodzi, nie odrzucę". Na poznaniaków i poznanianki czekają debaty, koncert oraz nabożeństwo.
Poznań ma najwyższy w Polsce zmierzony udział podróży rowerem. W ciągu kilku lat ruch rowerowy w Poznaniu zwiększył się ponad dwukrotnie. Na podstawie danych z liczników rowerowych można oszacować, że ruch rowerowy przekroczył już 10% wszystkich podróży po mieście.
Miasto wraz lokalnymi firmami IT przygotowało przewodnik "Poznań miastem IT", który powstał z myślą o osobach przyjeżdżających do stolicy Wielkopolski w poszukiwaniu pracy w branży technologii informatycznych. To instrukcja Poznania, która nie tylko dostarczy strategicznych danych z obszaru usług IT czy rynku nieruchomościowego i mieszkaniowego, ale również przedstawi kilka lifestyle'owych wskazówek.
Wielospecjalistyczny Szpital Miejski im. J. Strusia, jako jedyny w Wielkopolsce, wykonuje operacje onkologiczne wątroby z wykorzystaniem zieleni indocyjanowej. Pacjenci onkologiczni z województwa wielkopolskiego nie muszą już poddawać się temu innowacyjnemu zabiegowi w innych ośrodkach.
Pięć nowych minibusów Mercus, zbudowanych na bazie Mercedesów Sprinterów, rozpoczyna służbę w barwach MPK Poznań. Od 11 października obsługiwać będą linię nr 121, a następnie linie szkolne nr 188 i 124.
W Poznaniu krzywdzenie zwierząt nie przejdzie! Przejdzie natomiast Marsz Kejterka, który będzie symbolem miłości i przywiązania czworonogów, a także sprzeciwu wobec ich złego traktowania. Spacer odbędzie się w sobotę, 15 października.
Miasto w drodze darowizny przekazało Estradzie Poznańskiej nieruchomość przy ul. Chociebora 15. W przyszłości ma powstać tam dom kultury, z którego będą korzystać mieszkańcy osiedla Antoninek-Zieliniec-Kobylepole.
Ocenią umowę najmu mieszkania, wyjaśnią kwestie związane z prawem pracy, a także doradzą, jak porozumieć się z kłopotliwym sąsiadem - to tylko niektóre zagadnienia, z jakimi można zgłosić się do specjalistów udzielających wsparcia w ramach punktów bezpłatnej pomoc prawnej i porad obywatelskich.
Startuje ostatnia w tym roku edycja programu "Mieszkanie do remontu". Tym razem akcja jest rekordowa, bo Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych przekazał do zagospodarowania aż 43 lokale o zróżnicowanym metrażu. Wnioski można składać do końca października.
Kryzys energetyczny, zielona transformacja miast i wsi, nowa perspektywa finansowa - to tylko niektóre tematy, jakie zostaną poruszone podczas Local Trends - Europejskiego Forum Samorządowego. 17 i 18 października Poznań ponownie stanie się miejscem najważniejszych debat o samorządach, których efektem będą wydane w formie raportu rekomendacje.
Poznańscy radni zaapelowali do Rady Ministrów, Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej o pilne podjęcie rozmów z samorządowcami. Mają one dotyczyć opracowania i wprowadzenia reformy finansowania jednostek samorządu terytorialnego.
Dwa poznańskie skwery otrzymają nową nową nazwę. Zieleniec w rejonie ulic Arnolda Szylinga i Bukowskiej otrzyma imię Łukasza Horowskiego, byłego konsula honorowego Ukrainy w Poznaniu, a teren w pobliżu ul. Pochyłej i Obodrzyckiej - Stanisława Mrowińskiego, wybitnego artysty.