Nowe oblicze Starej Papierni

Na zdjęciu zabytkowy ceglany budynek Starej Papierni - grafika rozmowy
W czwartek, 13 października, odbyło się uroczyste podpisanie aktu erekcyjnego oraz wmurowanie kamienia węgielnego pod przebudowę Starej Papierni
Nowe oblicze Starej Papierni

W czwartek, 13 października, odbyło się uroczyste podpisanie aktu erekcyjnego oraz wmurowanie kamienia węgielnego pod przebudowę Starej Papierni. Uniwersytet Artystyczny nabył od Miasta Poznania budynek na korzystnych warunkach. Na tym terenie ma powstać prototypownia UAP stanowiąca uczelniane centrum cyfrowe.

- Cieszę się, że ten budynek ożyje i zostanie zrewitalizowany nie tylko w wymiarze materialnym ale także społecznym i edukacyjnym. Życie studenckie w sercu miasta jest niezwykle istotne. To miejsce z pewnością będzie nim tętnić. Tutaj młodzi ludzie będą mogli się kształcić, rozwijać i opromieniać tę najstarszą część miasta swoją obecnością - podkreśla Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Władze uczelni planują, że we wrześniu 2023 roku powstanie tu unikalna w Polsce, Prototypownia UAP stanowiąca uczelniane centrum cyfrowe, gdzie studenci a także pracownicy będą mogli realizować swoje projekty badawcze ze szczególnym uwzględnieniem prototypowania projektów w branży meblarskiej oraz wyposażenia wnętrz. 

-Tam będą działy się realizacje programów naukowo - badawczych, tam będą się realizowały programy współpracy z przemysłem i różnego rodzaju działania projektowo badawcze, które Uczelnia wraz z przemysłem będzie realizowała - mówi prof. Wojciech Hora, rektor Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. - Ponadto obiekt mógłby realizować inne funkcje: np; być laboratorium Wydziału Malarstwa i Rysunku, laboratorium Wydziału Rzeźby i Działań Przestrzennych czy zapleczem dla pracowni projektowych, mebla, designu, ubioru i scenografii. Chcemy także, aby w tej przestrzeni odbywały się wydarzenia kulturalne i artystyczne, które będą dostępne dla każdego Poznaniaka i nie tylko. 

To także szansa na wzmocnienie i wzrost kompetencji kadry naukowo-dydaktycznej uczelni, zwiększenie dostępności oferty prac badawczo-rozwojowych, badań i analiz dla sektora przemysłu meblarskiego, ze szczególnym uwzględnieniem producentów mebli i wytwórców elementów wyposażenia wnętrz. Cenna jest również budowa programów stażowych dla studentów, transferu wiedzy oraz przygotowanie i profesjonalizacja kadr dla obszaru inteligentnej specjalizacji regionu.

Budynek Starej Papierni wraz z przylegającym do niego zabytkowym dworkiem mieszkalnym uniwersytet nabył od Miasta Poznania we wrześniu 2021 r., na preferencyjnych warunkach. Stało się to możliwe dzięki uchwale Rady Miasta Poznania z 3 listopada 2020 r., w której radni zgodzili się udzielić uczelni 99% bonifikaty od opłaty z tytułu użytkowania wieczystego i 76% bonifikaty od ceny sprzedaży budynków.

- W lutym 2022 roku rozstrzygnęliśmy przetarg na projektowanie i przebudową Starej Papierni - mówi Michał Pawłowski, kierownik działu inwestycji Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. - Generalny wykonawca firma DEMIURG zakończyła już prace projektowe i uzyskała decyzję na prowadzenie prac konserwatorskich i robót budowlanych na obszarze zabytkowego centrum Poznania. Obecnie trwają prace przygotowawcze, organizacja placu budowy i kontraktowanie podwykonawców. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z naszymi planami, to nowa, Stara Papiernia powinna zacząć działać już we wrześniu 2023 roku.

Przebudowa zespołu budynków Starej Papierni została dofinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach WRPO na lata 2014-2020. Kwota dofinansowania ze środków europejskich wynosi prawie 23 mln zł. 

Dodatkowo koszt przebudowy i zakupu wyposażenia zostanie pokryty z pieniędzy pochodzących z budżetu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego (3,2 mln zł) Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (8,5 mln zł), a także ze środków własnych UAP (10,9 mln zł). Cała inwestycja będzie kosztować ponad 46 milionów złotych.

PD