Local Trends: mapa wyzwań i dobre praktyki

Na zdjęciu hala wypełniona ludźmi, na scenie jedna przemawiająca osoba. Zdjęcie w niebieskiej kolorystyce. - grafika rozmowy
17 i 18 października Poznań ponownie stanie się miejscem najważniejszych debat o samorządach, fot. Local Trends
Local Trends: mapa wyzwań i dobre praktyki

Kryzys energetyczny, zielona transformacja miast i wsi, nowa perspektywa finansowa - to tylko niektóre tematy, jakie zostaną poruszone podczas Local Trends - Europejskiego Forum Samorządowego. 17 i 18 października Poznań ponownie stanie się miejscem najważniejszych debat o samorządach, których efektem będą wydane w formie raportu rekomendacje.

- Local Trends to okazja do konstruktywnej dyskusji ponad podziałami i miejsce, w którym możemy razem szukać najlepszych rozwiązań dla naszych miast i regionów - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

To już druga edycja Europejskiego Forum Samorządowego, które odbywa się na Międzynarodowych Targach Poznańskich, w Poznań Congress Center. Wydarzenie jest przestrzenią dyskusji - i tych toczonych na pięciu równoległych scenach, i tych kuluarowych. 

- 2022 rok przyniósł nowe i bardzo trudne wyzwania, z którymi wszyscy musimy się zmierzyć - podkreśla Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego. - Znalazły one odbicie w programie EFS, który powstał w wyniku pracy Rady Programowej oraz rekomendacji uczestniczek i uczestników pierwszej edycji forum. Jego tematyka skupia się na czterech obszarach: nowej perspektywie finansowej UE, bezpieczeństwie i niezależności energetycznej samorządów, koncepcji Smart City oraz e-mobilności, a także zielonej rewitalizacji miast.

Podczas Local Trends poruszane będą również inne tematy, takie jak: wsparcie zrównoważonego rozwoju miast przez biznes, inflacja w samorządach (i możliwe środki zaradcze); mieszkania komunalne w czasach wysokich stóp procentowych i zielonej transformacji; zarządzanie lasami, rozwój oparty na faktach czy wdrażanie innowacji technologicznych.

Zwieńczeniem Local Trends będą cztery dyskusje, stanowiące mapę wyzwań dla samorządów. Ich tematami będą:

  • Wyzwania związane z napływem uchodźców.
  • Jak sprostać kryzysowi energetycznemu?
  • Krajowy Plan Odbudowy - perspektywy finansowe i zmiany regulacyjne.
  • Finanse samorządowe pod ścianą.

Nowością podczas tegorocznego forum będzie Scena Dobrych Praktyk, na której firmy, samorządy i instytucje będą przedstawiać sprawdzone u siebie rozwiązania. Jedna z pięciu scen Local Trends będzie także przeznaczona na warsztaty.

Europejskiemu Forum Samorządowemu towarzyszyć będą dwie imprezy. Pierwsza to Kongres Regionów, podczas którego rozmowy dotyczyć będą tworzenia środowisk przyjaznych dla biznesu, samorządów w czasach gospodarki niedoboru czy nowoczesnych form komunikacji. 

Druga to Forum Rozwoju Miast upływające pod hasłem "Kiedy różnice schodzą na dalszy plan - co daje miastu poczucie wspólnoty?". Mowa będzie m.in. o bezpiecznych przestrzeniach, angażowaniu młodego pokolenia i zarządzaniu kryzysem.

Pierwszego dnia EFS zostaną wręczone nagrody w rankingu prezydentów i prezydentek N15 Newsweeka i rankingu Miast Przyjaznych dla Biznesu Forbesa.

MTP