Liczba wyników na stronie
30

Ponad 6 tysięcy uczniów z 58 poznańskich szkół może wziąć udział w projekcie "Poznań Uzależniony od Profilaktyki". To cykl wydarzeń i webinarów, które mają zniechęcić młodzież do sięgania po narkotyki, alkohol i dopalacze. W tym roku szerokie wsparcie otrzymają również ich wychowawcy, nauczyciele i rodzice.

To jedno z największych i najważniejszych wydarzeń gospodarczo-technologicznych w Europie Środkowo-Wschodniej. W środę pierwszego dnia Impact'21 przedstawiciele biznesu, polityki i nauki rozmawiali m.in. o transformacji cyfrowej, zielonej energii czy zmianach spowodowanych pandemią. W konferencji wziął udział Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Prezydent i jego zastępca, przewodniczący rady miasta oraz reprezentanci miejskich wydziałów i jednostek spotkali się z uczestnikami Poznańskiego Panelu Obywatelskiego, by przedstawić działania związane z realizacją wypracowanych rekomendacji. Wydarzenie miało formę hybrydową i było transmitowane na kanale YouTube Miasta Poznania. 

Jak wykorzystać potencjał pracowników z innych krajów? Jakie korzyści i wyzwania stoją przed firmami, które zdecydują się zatrudnić cudzoziemców? O tym wszystkim rozmawiali uczestnicy konferencji, która odbyła się we wtorek, 26 października w urzędzie miasta. 

Tańsze bilety do miejskich instytucji, zniżki w sklepach czy restauracjach, bezpłatne vouchery - to tylko część propozycji, jakie czekać będą na mieszkanki i mieszkańców stolicy Wielkopolski, którzy rozliczają tu swoje podatki. OK Poznań - Osobista Karta Poznańska zapewni im cały zestaw benefitów i usług. System ruszy wiosną przyszłego roku.

Dwa dni dyskusji o najważniejszych wyzwaniach współczesności, inspirujące spotkania i niebanalni mówcy - w środę w Poznaniu rozpoczyna się Impact'21. Uczestnicy wydarzenia po raz pierwszy gościć będą na Międzynarodowych Targach Poznańskich.

Rosnąca popularność urządzeń mobilnych i zdalna nauka podczas pandemii sprawiły, że coraz więcej dzieci zagrożonych jest krótkowzrocznością. Aby temu zapobiec, Miasto dołącza do kampanii profilaktycznej, która ma pomóc uchronić młodych poznaniaków i poznaniaki przed tą wadą wzroku.

Dokładnie 65 lat temu - 23 października 1956 roku - Węgrzy wyszli na ulice, aby przeciwstawić się reżimowi komunistycznemu, a także wyrazić swoją solidarność z Polakami. W rocznicę wybuchu Powstania Węgierskiego przedstawiciele władz Poznania złożyli kwiaty w miejscach związanych z tym wydarzeniem.

Centrum Inicjatyw Rodzinnych ponownie otworzyło się na poznaniaków i poznanianki. Po remoncie CIR wzbogaciło się o wyjątkowe miejsce - Komfortkę. To pomieszczenie, w którym można przewinąć dorosłą osobę z niepełnosprawnością.

Miłośnicy gamingu i nowych technologii ponownie spotkają się na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Podczas Poznań Game Arena czeka na nich blisko sto gier, w tym gorące nowości. PGA rozpoczęło się w piątek i potrwa do niedzieli.

W najbliższą sobotę i niedzielę (23-24.10) nie będzie można przejechać ul. Kościelną tunelem pod torami kolejowymi. Dla kierowców wyznaczone zostaną objazdy takie jak przy poprzednich zamknięciach, natomiast piesi będą mogli korzystać z tunelu poruszając się jezdnią wyłączoną z ruchu pojazdów.

522 października o godzinie 4:30 został otwarty dla ruchu przebudowany wiadukt w ciągu ul. Gołężyckiej. Dzięki niemu poprawi się bezpieczeństwo i komfort użytkowników, ale przede wszystkim skróci się droga do centrum dla mieszkańców południowo-wschodniej części Poznania.

11 i 12 listopada Poznań stanie się areną narodowej debaty o demokracji, której inicjatorem jest dominikanin Nikodem Brzózy. Do projektu "Wolność Kocham i Rozumiem" zostali zaproszeni znani artyści i artystki, a także osobistości świata kultury i sztuki, które jawnie deklarują obronę takich wartości demokratycznych jak wolność obywatelska czy porządek instytucjonalny państwa. Wydarzenia patronatem objęli Jacek Jaśkowiak, Prezydent Miasta Poznania, Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego oraz Jan Grabkowski, Starosta Poznański.

Zapowiada się weekend pełen niezwykłych atrakcji w Poznaniu: festiwale, koncerty, spacery z przewodnikiem, a także nocne zwiedzanie. Na miłośników gier czeka cały weekend targów Poznań Game Arena 2021. Po zmroku będzie można odwiedzić Palmiarnię Poznańską, CK Zamek, a także wybrane księgarnie. W piątek sportowe emocje zapewni Lech Poznań, który przy ul. Bułgarskiej zmierzy się z Wisłą Płock.

Trwa usuwanie skutków wichury, która przeszła przez Poznań w czwartek (21 października). Do Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w ciągu zaledwie kilku godzin wpłynęło niemal 300 zgłoszeń, ewakuowano też zwiedzających z Nowego Zoo. IMGW ostrzega: dziś również będzie mocno wiało.

Już po raz 14. przyznano stypendia dla laureatów i finalistów ogólnopolskich olimpiad przedmiotowych, którzy podjęli studia na poznańskich uczelniach. W tym roku akademickim ze wsparcia naukowego skorzysta 28 młodych ludzi. Tym samym grono stypendystów Miasta Poznania ze wszystkich edycji zwiększyło się do 386 osób.

Ruszyła kolejna, 13. już edycja akcji "Zapal znicz pamięci". W Poznaniu w niedzielę, w samo południe w Muzeum Martyrologii Wielkopolan - Forcie VII będzie można zapalić symboliczny znicz, by uczcić pamięć zamordowanych Polaków. 

W całej Polsce rośnie liczba zakażeń koronawirusem. Najlepszą ochroną przed patogenem są szczepionki oraz zachowywanie dystansu i noszenie maseczek. Miejskie służby przypominają: w autobusach oraz tramwajach zasłanianie nosa i ust jest przez cały czas obowiązkowe.

Jak co roku w okresie Wszystkich Świętych wprowadzane będą zmiany w organizacji ruchu, które mają za zadanie ułatwić dojazdy w rejon cmentarzy oraz poprawić bezpieczeństwo pieszych i kierowców w czasie szczególnie intensywnego ruchu. Część zmian przy największych nekropoliach zostanie wprowadzona już w weekend poprzedzający Wszystkich Świętych (23-24.10), a pozostałe zmiany, wprowadzane od piątku 29 października, potrwają nawet do wtorku 2 listopada włącznie. Najwięcej zmian zaplanowano na czas największego ruchu w świąteczny poniedziałek 1 listopada. 

Chcąc ułatwić dojazd na nekropolie oraz umożliwić zaplanowane wizyt u bliskich już od weekendu 23-24 października Zarząd Transportu Miejskiego wzmocni komunikację zbiorową w pobliżu cmentarzy. 30 i 31 października oraz 1 listopada uruchomione zostaną 3 dodatkowe linie tramwajowe (nr 41, 42 i 43). Dzięki temu w okresie Wszystkich Świętych w godz. 8:00 - 17:00 tramwaje będą dojeżdżać w rejon poznańskich cmentarzy co 3 minuty. 

Na placu Kolegiackiego stanął Zegar Historii, dominujący 12-metrowy obelisk symbolicznie przedstawiający dzieje Kolegiaty św. Marii Magdaleny od jej powstania poprzez kolejne rozbudowy, destrukcje, aż do ostatecznej rozbiórki kościoła.Roboty budowlane potrwają do końca roku, a wiosną przyszłego roku przestrzeń oddana zostanie mieszkańcom.

Liczba wyników na stronie
30