Celem konkursu jest zwrócenie uwagi na dynamiczny rozwój rynków inwestycyjnych Europy Środkowo-Wschodniej oraz dokonań poszczególnych firm z branży nieruchomości komercyjnych.
Członkami jury EuropaProperty są managerowie i specjaliści z czołowych polskich i zagranicznych firm i instytucji z branży nieruchomości, finansów i bankowości, produkcji, nowoczesnych technologii, czy też logistyki i handlu. Przyznając Poznaniowi tytuł Miasta Roku, jurorzy docenili między innymi niesłabnące - mimo pandemii - tempo realizacji inwestycji w Poznaniu, prowadzonych zarówno przez Miasto, jak i innych, prywatnych lub instytucjonalnych inwestorów.
- To ważne wyróżnienie, zwłaszcza w tak trudnym czasie - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. - Podczas pandemii musieliśmy podjąć wiele niełatwych decyzji, by móc nadal realizować ważne dla poznaniaków i poznanianek inwestycje. Nagroda jest dowodem na to, że było to słuszne działanie.
Za kontakt i budowanie relacji z przedstawicielami branży nieruchomości w Poznaniu na co dzień odpowiada Biuro Obsługi Inwestorów, które zapewnia niezbędne wsparcie na każdym etapie inwestycji.
W 2020 i 2021 roku zakończono w Poznaniu wiele ważnych miejskich inwestycji w infrastrukturę sportowo-rekreacyjną, takich jak modernizacja terenów sportowych na Golęcinie czy Toru Regatowego Malta, rozbudowa Wartostrady, budowa nowego basenu na Os. Zwycięstwa. Sfinalizowano też inwestycje drogowo-transportowe - np. modernizację jezdni i schodów na przystanku PST Szymanowskiego, czy budowę nowej trasy tramwajowej wzdłuż ul. Unii Lubelskiej wraz z pętlą. Nie można tu nie wspomnieć o przebudowie ronda Rataje, kolejnych etapach Programu Centrum, czy powstawaniu trasy na Naramowice - inwestycjach kluczowych dla Poznania. Miasto sfinansowało również wybudowane przez firmę PEKABEX nowe schronisko dla zwierząt, nagrodzone w konkursie Top Inwestycje Komunalne 2021. W 2021 roku do użytku oddano między innymi Centrum Szyfrów Enigma, współfinansowane przez ze środków Miasta Poznania, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza i Unii Europejskiej.
Niezwykle istotną inwestycją, z punktu widzenia poznańskiej kultury, była budowa nowej siedziby Polskiego Teatru Tańca przy ul. Taczaka, sfinansowana ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego i Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014+.
Wiele wydarzyło się także na poznańskim rynku nieruchomości komercyjnych. W kompleksie mieszkaniowo-usługowym Nowy Rynek Skanska oddała do użytku trzeci z pięciu planowanych budynków. Zakończono również budowę licznych inwestycji mieszkaniowych w różnych częściach miasta. O jakości tych realizacji świadczy chociażby nagroda Jana Baptysty Quadro za najlepszą realizację architektoniczną w Poznaniu w 2020 roku dla "Nowego Strzeszyna", czyli mieszkaniowego osiedla zaprojektowanego przez pracownię Insomnia i wybudowanego przez Area Development.
Trudna sytuacja epidemiczna nie wpłynęła też na tempo przygotowywania poznańskich nieruchomości miejskich do zbycia lub udostępnienia w inny sposób. Miasto aktualnie promuje 16 obszarów inwestycyjnych, z przewagą terenów przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową lub mieszkaniowo-usługową. W ofercie są też grunty o wyłącznej funkcji usługowej, przemysłowo-usługowej, czy też tereny, na których mogą powstać parkingi.
O atrakcyjności miejskich terenów inwestycyjnych świadczy zainteresowanie przetargami we wrześniu i październiku, w ramach których za łączną kwotę 34 mln zł została sprzedana część gruntów z aktualnej oferty Miasta - w rejonie ulic Obodrzyckiej i Garaszewo. Do końca tego roku odbędzie się jeszcze przynajmniej jeden przetarg na sprzedaż nieruchomości z przeznaczeniem pod zabudowę usługową, w bardzo atrakcyjnej lokalizacji - przy rondzie Rataje.
Galę wręczenia nagrody EuropaProperty poprzedziło CEE Investment & Manufacturing Awards & CEO Investments Forum. W ramach czterech paneli dyskusyjnych rozmawiano między innymi o przyszłości rynku nieruchomości komercyjnych w Europie, zwłaszcza Środkowo-Wschodniej, a także o aktualnych zagrożeniach dla biznesu, digitalizacji, trendach na rynku biurowym, logistyczno-magazynowym czy w handlu detalicznym.
BOI/AW