Impact po dwóch sezonach obecności w Warszawie przeniósł się do stolicy Wielkopolski. Dwudniowa konferencja organizowana na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbywa się na kilku scenach, na których występuje ponad czterystu mówców.
Istotnym zagadnieniem tegorocznej edycji jest ekologia, która była elementem debaty "Zielona energia przyszłości: polskie miasta i regiony stawiają na wodór".
- Mocno zainwestowaliśmy w autobusy elektryczne. Mamy ich w tej chwili 58 - mówił Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. - Powinnością samorządów jest wdrażać innowacyjne rozwiązania i nowoczesne technologie, dlatego jesteśmy gotowi postawić także na autobusy wodorowe. Dużo zależy jednak od rozwoju sieci stacji tankowania czy cen surowca. Wymaga to decyzji politycznych, również na szczeblu centralnym.
Przypomnijmy, na początku roku MPK Poznań złożyło wniosek do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o dofinansowanie zakupu 84 autobusów elektrycznych zasilanych wodorem wraz z zapewnieniem infrastruktury koniecznej do ich tankowania.
W trakcie debaty rozmawiano również o działaniach podejmowanych w zakresie wykorzystania wodoru w Wielkopolsce i kraju.
- W lipcu marszałek Marek Woźniak zaprosił gospodarzy największych miast regionu do podpisania deklaracji o woli powołania Wielkopolskiej Doliny Wodorowej. Sygnatariuszami dokumentu jest także strona naukowa i przedstawiciele firm, które wykorzystują już te technologie, jak np. Solaris Bus&Coach - przypomniał Jacek Bogusławski, członek zarządu województwa wielkopolskiego. - W maju przyszłego roku organizujemy w Poznaniu Środkowoeuropejskie Forum Technologii Wodorowych H2Poland. Będzie to największa impreza tego typu w naszej części kontynentu, która przyciągnie firmy z całego świata - dodał.
- Wodór jest ważnym elementem dekarbonizacji przemysłu, szczególnie w branżach najbardziej emisyjnych i energochłonnych - zaznaczył Paweł Kolczyński, wiceprezes zarządu Agencji Rozwoju Przemysłu. - Coraz poważniej mówi się o jego wykorzystaniu w procesach hutniczych. To także wyzwania dotyczące ciepłownictwa i przestawienia się z technologii opartej na węglu na alternatywne sposoby. Moim zdaniem wodór będzie w najbliższych latach również jednym z głównych sposobów magazynowania energii, która zostanie wyprodukowana na morzu, szczególnie po uruchomieniu frontu robót dotyczących energetyki wiatrowej.
Obywatel XXI wieku
Ostatnią dyskusją pierwszego dnia Impact'21 była debata "Obywatel XXI wieku - konsument, innowator, człowiek", w której wzięli udział: Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania, Natalia Hatalska, publicystka, autorka licznych projektów badawczych i założycielka Head of Foresight infuture.institute, a także Anna Lewandowska, mistrzyni świata w karate, trenerka, specjalistka do spraw żywienia. Goście rozmawiali o wyzwaniach związanych z postępem cywilizacyjnym.
- Miasta zawsze się zmieniały. Teraz ta dynamika jest większa, bo pandemia bardzo przyspieszyła niektóre procesy - mówił prezydent Poznania. - Od włodarzy wymaga to szybszych i bardziej zdecydowanych reakcji. Musimy w większym stopniu wsłuchiwać się w potrzeby mieszkańców, adaptując nasze miasta do tych zmian. Podam przykład: wzrost sprzedaży e-commerce. Dla nas to wyzwanie, chociażby pod względem odbioru odpadów.
Gościem specjalnym tegorocznej edycji wydarzenia jest Hillary Clinton. Rozmowy z byłą sekretarz stanu i senator publiczność mogła wysłuchać pierwszego dnia konferencji.
Impact'21 zakończy się w czwartek, 28 października. Wydarzenie organizowane jest w formule hybrydowej, część stacjonarna ma miejsce w Poznań Congress Center. Więcej na temat wydarzenia na stronie: www.impactcee.com
JZ