Kolejny weekend pełen wrażeń w Poznaniu. Nie zabraknie wydarzeń sportowych, spektakli, koncertów oraz atrakcji dla najmłodszych. Biegacze zmierzą się w 13. PKO Poznań Półmaraton, a najmłodsi adepci tego sportu w biegu na 100 metrów. Seniorzy będą mogli wybrać się na "Jesienne Przechadzki", w ramach których podążą śladami kin przedwojennego Poznania, a miłośnicy aktywności fizycznej na Poznań Sport Expo 2021.
W piątek, 15 października w Urzędzie Gminy Czerwonak podpisano umowę dotyczącą budowy kładki pieszo-rowerowej przez Wartę. To inwestycja ważna dla mieszkańców i mieszkanek Poznania i metropolii.
Jak duże jest znaczenie energii w miastach w XXI wieku? Jakie globalne i lokalne wyzwania czekają spółki energetyczne? Czy inteligentne oświetlenie przestrzeni miejskiej to przyszłość czy teraźniejszość? Jakie kroki podejmować w obliczu zmian klimatu? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań szukali uczestnicy konferencji "Energia i klimat w miastach XXI wieku", odbywającej się w ramach Targów POLECO 2021. Wydarzenie oficjalnie otworzył Bartosz Guss, zastępca prezydenta Poznania.
Po raz drugi Imieniny Ulicy Św. Marcin odbywać będą się w cieniu pandemii Covid-19. Ze względu na wciąż obecne zagrożenie epidemiczne, organizator corocznych atrakcji - Centrum Kultury Zamek, postanowił zrezygnować z wydarzeń mogących gromadzić jednorazowo zbyt dużą liczbę osób, takich jak: korowód św. Marcina, uroczyste przekazanie kluczy do miasta czy koncert finałowy. W zamian zaplanowano m.in. czterodniowy Kiermasz Świętomarciński.
Poznaniacy uczcili 81. rocznicę powstania Batalionów Chłopskich. W imieniu mieszkańców stolicy Wielkopolski kwiaty pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki złożył Stanisław Tamm, Sekretarz Miasta Poznania.
Od 28 października do 1 listopada, na parkingu przed cmentarzem na Junikowie odbywać się będzie kiermasz handlowy. Chętni wystawcy mogą zgłaszać się już teraz do spółki Targowiska.
Dla wszystkich miłośników rowerów, którym niestraszna jesienna słota, przygotowano specjalną dwutygodniową rywalizację "Nie-oficjalne zakończenie sezonu". Zacznie się ona 18 października i potrwa do końca tego miesiąca.
Przy ul. Perzyckiej trwa rozpoczęta latem bieżącego roku budowa drugiego domu opiekuńczo-wychowawczego Centrum Wspierania Rodzin "Swoboda". Koniec robót budowlanych zaplanowano na lato 2022 roku.
Jak powinna wyglądać i którędy przebiegać trasa tramwajowa od pętli na Zawadach do stacji kolejowej Poznań Wschód? Konsultacje społeczne w formie ankiety internetowej potrwają do 17 października.
Zakończyły się prace budowlane związane z powstaniem przejścia dla pieszych na skrzyżowaniu z ul. Szamarzewskiego. Dzięki nowej "zebrze" piesi zyskali możliwość bezpiecznego, wygodnego oraz zgodnego z przepisami pokonania ul. Przybyszewskiego po południowej stronie skrzyżowania z ul. Szamarzewskiego.
Zastępca prezydenta Poznania, Bartosz Guss oraz prorektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, prof. Zbyszko Melosik podpisali list intencyjny w sprawie współpracy pomiędzy Wydziałem Socjologii UAM a Wydziałem Kształtowania i Ochrony Środowiska UMP. Miasto i uczelnia deklarują, że będą współdziałać w zakresie kształcenia i prowadzenia badań społecznych.
Intensywna rekrutacja i poszukiwanie, po raz pierwszy na taką skalę, specjalistów IT z językiem angielskim - poznański oddział Capgemini świętuje swoją piątą rocznicę, zdradzając plany na przyszłość. - Sektor usług dla biznesu i branża IT w stolicy Wielkopolski dynamicznie rosną, a Capgemini to jeden z większych pracodawców na tym rynku. Cieszy nas, że odnosi sukcesy, planuje się rozwijać i intensyfikować współpracę z miastem oraz uczelniami - podkreślają władze Poznania.
Poznańscy nauczyciele oraz pracownicy szkół i przedszkoli mają swoje święto. 14 października w Polsce obchodzony jest Dzień Edukacji Narodowej, zwany także Dniem Nauczyciela. Ta wyjątkowa data łączy się również z kolejną odsłoną kampanii społecznej Wolna Szkoła.
W sobotę, 16 października nad Jeziorem Strzeszyńskim Klub Płetwonurków LOK Orka Poznań zainauguruje działalność Poznańskiej Bazy Nurkowej. W programie między innymi pokazy płetwonurkowe, ratownictwa wodnego oraz pierwszej pomocy.
Zbiornik wodny Bielniki, znajdujący się na terenie Rodzinnych Ogrodów Działkowych, przeszedł w tym roku gruntowną modernizację. W sąsiedztwie stawu pojawiły się mała architektura, domki dla owadów oraz nowe nasadzenia, w tym rabaty kwiatowe. Symboliczne drzewo z myślą o owadach zapylających posadził Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. To kolejna inicjatywa podejmowana w ramach programu Poznań dla pszczół.
Miasto Poznań zostało nagrodzone w ogólnopolskim konkursie "Pozytywnie otwarci". Uznanie Kapituły zyskał projekt edukacyjno-profilaktyczny skierowany do osób zagrożonych HIV i AIDS.
Rozpoczęła się 18. edycja konkursu Miasta Poznania na najlepsze prace magisterskie i doktorskie. Zgłoszenia można nadsyłać do 15 listopada.
Na czwartek, 14 października, planowane jest rozpoczęcie prac związanych z układaniem nawierzchni bitumicznej na przebudowywanym, liczącym ok. 1,8 km odcinku Wartostrady. Biegnie on wzdłuż wschodniego brzegu Warty, między mostami Królowej Jadwigi a Przemysła I.
Od kilku lat stan powietrza w Poznaniu jest monitorowany także przy użyciu drona. Specjalistyczny sprzęt pomaga strażnikom miejskim w namierzeniu osób, które palą w piecach złej jakości paliwem, czym zatruwają środowisko. Po wiosenno-letniej przerwie obloty zostały wznowione. Wykryto również pierwsze w tym sezonie nieprawidłowości.
Miasto Poznań i Poznańskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego ruszają z pierwszym etapem nowego programu mieszkaniowego. W jego ramach będzie można ubiegać się o najem - po cenach niższych niż rynkowe - jednego z 199 komfortowych lokali, które powstaną na Strzeszynie. Nabór wniosków rozpocznie się już 15 października i potrwa do 15 listopada.
Wyremontowany zostanie chodnik biegnący wokół placu Asnyka. Komfort przemieszczania pieszych poprawi się dzięki wpływom ze Strefy Płatnego Parkowania.
Jaka była rola kapitału społecznego, lokalnej gospodarki i władz samorządowych w walce z koronawirusem? Które rozwiązania sprawdziły się i z powodzeniem wpisały się w dalsze funkcjonowanie miast? Na te i inne pytania odpowiedzą uczestnicy Forum Rozwoju Miast. W środę to międzynarodowe wydarzenie otworzył Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.
W środę, 13 października, samorządowcy spotkali się w Warszawie, by wspólnie zaprotestować przeciwko polityce rządu, która boleśnie odbije się na mieszkańcach miast i gmin w całej Polsce. - Razem brońmy naszej wolności - mówił Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.
Zawiłe, naszpikowane skomplikowanym słownictwem i specjalistyczną terminologią - takie stwierdzenia często pojawiają się po lekturze urzędowych dokumentów. Ich zrozumienie wymaga często co najmniej dwukrotnej lektury. W poznańskim magistracie ma być inaczej. Powstał już poradnik "Prosty język w pismach urzędowych", który trafi do wszystkich pracowników UMP, a to nie jedyne działania. W planach są m.in. szkolenia dla osób tworzących wypowiedzi pisemne.
W związku z pracami zaplanowanymi w ramach budowy drogi rowerowej i chodnika wzdłuż ul. Szymanowskiego od czwartku (14 października), zmieni się organizacja ruchu w obrębie skrzyżowania ze światłami (wjazd na osiedle Sobieskiego) i zatoki autobusowej przy przystanku "Zygmunta Starego".
11 listopada odbędzie się Poznański Bieg Niepodległości. Zawody rozgrywane będą na przełajowych ścieżkach nad Jeziorem Strzeszyńskim. Hasło wydarzenia to "Kocham Polskę", a jego głównym celem jest wspólne, aktywne uczczenie narodowego święta, a także promocja walorów krajobrazowych i przyrodniczych naszego kraju.
Zarząd Geodezji i Katastru Miejskiego GEOPOZ obchodzi w tym roku 30-lecie istnienia. Z tej okazji przygotowano cykl wydarzeń jubileuszowych.
W niedzielę, 17 października, w godzinach od 9:00 do 14:00, w związku z organizacją biegu półmaratońskiego w Poznaniu, nastąpią czasowe zmiany w organizacji ruchu, w tym zamknięcie ruchu pojazdów na trasie biegu. Wprowadzone zostaną również zmiany w komunikacji miejskiej. M.in. od pierwszych kursów ze względu na zamknięcie dla ruchu części ulicy Grunwaldzkiej, zmienione zostaną trasy tramwajów linii nr 6, 13, 15 (objazd przez Głogowską, Hetmańską, Reymonta).
Jakie są największe wyzwania stojące przed gminami i jak poradzić sobie z nimi przy braku stabilizacji - o tym dyskutowali samorządowcy podczas debaty liderów, która odbyła się drugiego dnia Local Trends w Poznaniu.
Identyfikator parkingowy mieszkańca, kombatanta Powstania Poznańskiego Czerwca 1956 r. oraz osoby z niepełnosprawnością można już kupić bez wychodzenia z domu.