Najemcy mieszkań komunalnych ogrzewanych piecami węglowymi mogą odbierać od ZKZL czujki dymu. By otrzymać takie urządzenie, należy zgłosić się do Biura Obsługi Klienta (ul. Matejki 57) lub do jednego z terenowych punktów obsługi klienta. Uwaga: ze względu na konieczność zachowania ścisłego reżimu sanitarnego po odbiór czujnika należy umówić się telefonicznie na konkretny dzień i godzinę.
ZKZL rozdaje czujniki dymu pierwszy raz. Razem z urządzeniem każdy z lokatorów otrzyma ulotkę z podstawowymi informacjami, jak należy eksploatować piec kaflowy i jak prawidłowo z niego korzystać, by zapewnić bezpieczeństwo sobie i najbliższym.
- W Polsce pożarów domów i mieszkań jest prawie 30 tys. rocznie - podkreśla Łukasz Kubiak, rzecznik prasowy ZKZL. - Żeby uniknąć zagrożenia ze strony ognia, warto zastosować czujniki dymu. Przydadzą się w każdym pomieszczeniu mieszkania, ponieważ wykrywają dym unoszący się z pieca węglowego, wadliwej instalacji elektrycznej, źle działającej kuchenki lub po prostu z palącej się patelni lub spalonego czajnika.
Według straży pożarnej najczęstszym powodem pożarów są usterki podczas działania kotłów lub pieców węglowych i błędy w ich eksploatacji. Płomienie może wzniecić niedopałek papierosa, czajnik pozostawiony na działającej kuchence lub spięcie w instalacji elektrycznej. Jednym z pierwszych objawów powoli rozwijającego się pożaru jest smuga dymu, która - niedostrzeżona - może szybko rozwinąć się w tlący się ogień, a potem płomienie. Niewielki, zasilany baterią czujnik ostrzeże przed zagrożeniem i pozwoli uniknąć bardzo poważnych konsekwencji.
W ubiegłym roku ZKZL zorganizował też akcję rozdawania czujników czadu. Akcja okazała się sukcesem - wielu poznaniaków skorzystało z oferty.
ZKZL/AW