Święto Konstytucji 3 Maja

Galeria zdjęć przedstawia obchody święta Konstytucji 3 Maja. - grafika rozmowy
Święto Konstytucji 3 Maja
Święto Konstytucji 3 Maja

231 lat temu uchwalono pierwszą w Europie i drugą na świecie spisaną ustawę zasadniczą. We wtorek na placu Wolności poznanianki i poznaniacy uczcili to przełomowe w historii Polski wydarzenie. Podczas uroczystości nie zabrakło także odniesień do wojny w Ukrainie.

Obchody w stolicy Wielkopolski rozpoczęły się o godz. 10:00 od mszy św. w farze. O godz. 11:00 na placu Wolności pojawiła się Orkiestra Reprezentacyjna Sił Powietrznych, która zagrała dla mieszkańców koncert. Główne uroczystości rozpoczęły się w samo południe. Orkiestra odegrała hymn państwowy. Po podniesieniu biało-czerwonej flagi odczytana została preambuła do Konstytucji 3 Maja. Głos zabrał Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. 

- W ubiegłym roku, mówiąc o Konstytucji 3 Maja, podkreślałem, jak wiele jej zawdzięczamy i jak bardzo jesteśmy z niej dumni. Upłynęło zaledwie dwanaście miesięcy, a wydaje się, jakbyśmy żyli w innym świecie, gdzieś, gdzie wdzięczność i duma znaczą co innego i do czego innego się odnoszą. Bo tuż obok nas rozpętała się wojna! A wojna - jak zwykło się uważać - zmienia wszystko - mówił Jacek Jaśkowiak.

Prezydent Poznania podkreślił, że zaplanowany przez władze Rosji zabór Ukrainy - realizowany z niebywałym okrucieństwem i kosztem życia cywilów - dotyka również Polski. 

- Nie chodzi tylko o bezprecedensową falę uchodźców, która zalała nasz kraj, lecz także o silne przekonanie, że na naszych oczach powtarza się wieczny konflikt między pragnieniem wolności a wolą podboju i panowania. Znamy go z XVIII wieku i kolejnych dwóch stuleci, zna go również Ukraina, obecnie zaś doświadcza w przerażającej, ale i bohaterskiej postaci - dodał Jacek Jaśkowiak. 

Zdaniem prezydenta Poznania trzydziestoletnia państwowość Ukrainy, mimo że bardzo krótka, wystarczyła, by ujawnić odmienność i bogactwo ukraińskiej kultury, a także siłę narodowej tożsamości. 

- Nie bez trudu i przeszkód, lecz uparcie nasi sąsiedzi budują demokrację, dobijają się do Europy, starają się oprzeć na wartościach wolnego świata. Szukają ścieżki, która zaprowadzi ich do lepszej przyszłości. W tej lepszej przyszłości nikt nie podważy ich prawa do samostanowienia, ani tyran, Stalin, Putin, ani Rosja - stale żądna ziemi i obojętna na krew. W tej przyszłości - my, Polacy - chcemy się spotkać z Ukrainą. I dlatego Ukraińcy walczą dzisiaj o nasze wspólne, lepsze jutro. I dlatego wspieramy ich z całych sił, nie chcąc, by powtarzająca się historia powtórzyła się co do joty - niechże tym razem zwycięskie będzie pragnienie wolności. Niech metaforyczny, ukraiński "trzeci maj" zakończy się zwycięstwem nad moskiewskim tyranem. Sława Ukraini! - dodał Jacek Jaśkowiak. 

Na placu Wolności głos zabrał także Donald Tusk, były premier i przewodniczący Rady Europejskiej. 

- Ten jubileusz Konstytucji 3 Maja ma wyjątkowy charakter. Trzeba przypomnieć, że jest to święto Polski - Polek i Polaków, ale jak spojrzymy w przeszłość, w detale historii, także Ukrainki i Ukraińcy mają prawo obchodzić ten dzień - mówił. 

Donald Tusk podkreślił również, że uchwalenie Konstytucji 3 Maja odbyło się w bardzo trudnym momencie i było wielkim wysiłkiem politycznym, intelektualnym i moralnym.

- To jest wielkie dziedzictwo, które obecnie nie jest tylko zwykłą lekcją historii. To dla nas zobowiązanie na teraz i na przyszłość, bo przecież w tym dziedzictwie chodzi dokładnie o to, o co chodzi dzisiaj naszym siostrom i braciom w Ukrainie, o co chodzi naszym sojusznikom w NATO, o co chodzi Unii Europejskiej i o co chodzi w naszej konstytucji, która czasami jest omijana, gwałacona, ale ciągle stanowi rękojmię, że nasze marzenia o wolnej, demokratycznej Polsce nie są mirażem, tylko naszą codziennością - powiedział Donald Tusk.

Były premier i przewodniczący Rady Europejskiej dodał, że wojna w Ukrainie jest również walką o podstawowe prawa obywatelskie.

- Ukraina walczy także o to, co było istotą Konstytucji 3 Maja i o to, co jest również istotą naszych współczesnych marzeń - o prawa obywateli i obowiązki władzy wobec nich, a nie odwrotnie, a także o wolność rozumianą jako system gwarancji zapisanych m.in w konstytucji - zaznaczył. 

Po przemówieniach na scenie wystąpiła urodzona w Ukrainie solistka poznańskiego Teatru Muzycznego. Oksana Hamerska wykonała "Modlitwę o wschodzie słońca" z repertuaru Jacka Kaczmarskiego oraz piosenkę "Ukraina żyje. Україні жити!". Ten wyjątkowy utwór powstał jako gest solidarności z narodem ukraińskim tuż po napaści wojsk rosyjskich. 

W uroczystości udział wzięły kompanie honorowe i pododdziały: 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego, Służby Więziennej, Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych oraz Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych z Orkiestrą Reprezentacyjną Sił Powietrznych na czele. Uroczystości zakończyła defilada pododdziałów.

Na tym jednak nie koniec. Do godz. 14:00 poznanianki i poznaniacy mogli na placu Wolności zapoznać się z ofertą jednostek i formacji wojskowych. Przy fontannie swoje stoiska miały: Agencja Mienia Wojskowego, Wojewódzki Sztab Wojskowy, Wojskowa Komenda Uzupełnień, Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych, Szkoła Podoficerska Wojsk Lądowych, 31. Baza Lotnictwa Taktycznego, Żandarmeria Wojskowa, 12. Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej, 14. Wojskowy Oddział Gospodarczy.

Zobacz także: 

JZ