- Od lat rewitalizujemy tereny nadrzeczne, dzięki czemu przywróciliśmy Wartę poznaniakom i turystom. Co roku widzimy tego efekty - mieszkańcy Poznania i goście z innych miast coraz chętniej wypoczywają nad rzeką. Magnesem jest oferta atrakcji i wydarzeń przygotowanych przez Miasto i operatorów plaż, która w tym sezonie także zapowiada się obiecująco. Od lat inwestujemy również w rozwój infrastruktury nadrzecznej. Furorę robi Wartostrada. Trwa także remont brzegów rzeki. Ważną inwestycją, na którą właśnie ogłosiliśmy przetarg, jest budowa mostów pieszo-rowerowych nad Wartą i Cybiną - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.
W tym sezonie znowu będzie można skorzystać z wielu atrakcji także na samej rzece. Rejsy tramwajem wodnym wystartują 30 kwietnia. Będą odbywać się w weekendy na dwóch trasach. W kierunku północnym: od przystanku zlokalizowanego na wysokości ul. Ewangelickiej (Chwaliszewo) do mostu kolejowego w Koziegłowach. Powrót przez przystanki: ul. Ugory (Szeląg), ul. Panny Marii (Katedra). W soboty statek wyrusza z Chwaliszewa o godz. 11:00 i 17:00, natomiast w niedzielę o godz. 14:00.
Rejs w kierunku południowym: od przystanku zlokalizowanego na wysokości ul. Ewangelickiej (Chwaliszewo) aż do wysokości mostu kolejowego na Starołęce. Powrót - do przystanku początkowego. W soboty tramwaj będzie rozpoczynał rejs o godz. 14:00, a w niedziele o godz. 11:00 i 17:00.
Również od 30 kwietnia w Starym Porcie działać będzie przystań jachtowa, w której za darmo można zacumować łódź. Tego samego dnia ruszy także wypożyczalnia motorówek i kajaków. Aby zobaczyć miasto z innej perspektywy, nie będzie potrzebny patent sternika motorowodnego - wystarczy dowód osobisty i krótkie przeszkolenie. Przeprowadzane jest ono na miejscu dla każdego wybierającego się na rejs po Warcie.
Tramwaj wodny, przystań jachtowa oraz wypożyczalnia motorówek i kajaków funkcjonować będą do 28 sierpnia.
Atrakcje nad wodą
W tym sezonie pomiędzy mostami Przemysła I a Lecha poznaniacy będą mogli spędzić czas w 9 miejscówkach na obu brzegach rzeki. Przy ul. Estkowskiego - na cyplu Warty - działa już Stary Port Poznań. Tam na gości czeka przestrzeń do relaksu i punkt gastronomiczny.
Kolejną miejscówką, która rozpoczęła już działalność, jest KontenerART. W trakcie całego sezonu będzie można wziąć tam udział w wydarzeniach muzycznych - koncertach znanych artystów, jam session czy występach młodych zespołów. Nie zabraknie licznych wystaw, warsztatów, lekcji tańca, a także projekcji filmowych na świeżym powietrzu. Jak co roku można też korzystać ze strefy gastronomicznej i wypoczynkowej.
Przy moście Królowej Jadwigi - na wysokości osiedla Piastowskiego - po raz kolejny otworzył się Nurt, gdzie na gości czekają DJ-skie sety. Przy ul. Przystań - na wysokości Politechniki - można już korzystać ze strefy gier i relaksu przygotowanych przez Rojber Plażę. Ciekawie zapowiadają się także tegoroczne atrakcje na Plaży Wilda Eco Village przy ul. Piastowskiej. Miejscówka zlokalizowana na wysokości Łazienek Rzecznych otworzy się 30 kwietnia. W ofercie warsztaty, koncerty, rozmaite targi czy aktywności sportowe. Nie zabraknie strefy relaksu oraz gastronomi.
Nad Wartą czas można spędzać również w Ogrodzie Szeląg, a od lipca także w Warta Czil Sport Bar&Show na osiedlu Piastowskim oraz Burger Kont przy ul. Przystań. W planach jest również uruchomienie miejscówki przy moście św. Rocha.
Będzie się działo...
W planach na długi weekend majowy warto uwzględnić odwiedziny w Bramie Poznania. Wśród proponowanych tam wydarzeń jest m.in. inauguracja Ekologicznej Ścieżki Edukacyjnej oraz Eksperymentalnego Ogrodu Dziedzictwa. Na tę okoliczność zaplanowano warsztaty: dzikiej kuchni, farbiarskie czy ceramiczne.
"Co szumi, ćwierka i skrzeczy na nadwarciańskich brzegach" to nazwa projektu, w ramach którego w pierwszych tygodniach czerwca odbędzie się cykl zajęć poświęconych nadwarciańskiej przyrodzie. Podczas warsztatów "Dzicy mieszkańcy Poznania" uczestnicy pogłębią swoją wiedzę na temat zwierząt najczęściej spotykanych na terenie miasta, a także będą mogli samodzielnie stworzyć domki dla owadów, które zostaną rozmieszczone na nadwarciańskich brzegach. W ramach warsztatów "O łęgach topolowych z dendrologiem" poznaniacy i turyści nauczą się m.in. rozróżniać gatunki drzew i roślin charakterystycznych dla łęgów, czyli zbiorowisk leśnych, występujące nad rzekami i potokami. "Skąd się bierze woda w Warcie" to spotkanie, które pozwoli pogłębić wiedzę na temat największej poznańskiej rzeki, jej źródeł i dopływów na terenie miasta.
Już 24 i 25 czerwca pod hasłem "Wartostrada łączy fyrtle" poznaniacy będą świętować rozpoczęcie wakacji. Wszystko to nad uwielbianą przez mieszkańców i turystów trasą pieszo-rowerową. Program wydarzeń, które będą miały miejsce w nadrzecznych częściach Rataj, Starego Miasta, Wildy, Starych Winograd oraz Środki, zostanie przedstawiony niebawem.
W tym sezonie nie zabraknie także letniego cyklu "Rzeka Żywa". Dzięki niemu mieszkańcy i turyści mają okazję poznać sekrety poznańskiego odcinka doliny Cybiny. Wszystko to podczas licznych koncertów, spektakli, spacerów, warsztatów i seansów filmowych. Wydarzenia w ramach cyklu odbywać się będą w lipcowe i sierpniowe weekendy.
Inwestycje miejskie
Przez ostatnie lata Miasto Poznań sukcesywnie inwestuje w tereny nadwarciańskie, przywracając je mieszkańcom. Planowane są kolejne udogodnienia, które uatrakcyjnią przestrzeń nad rzeką. Pod koniec kwietnia ogłoszono przetarg na wykonawcę prac, polegających na budowie dwóch mostów pieszo-rowerowych nad Wartą i Cybiną - na wysokości ul. Berdychowo, następnie poprzez cypel w południowej części Ostrowa Tumskiego (Zagórze) do Chwaliszewa (rejon tzw. kontenerów i parku w Starym Korycie Warty). Przeprawa ułatwi przejazd z okolic kampusu Politechniki Poznańskiej i Malty w południowy rejon Ostrowa Tumskiego i do lewobrzeżnej części miasta, w tym na Stary Rynek.
Zadanie obejmuje nie tylko budowę przeprawy, ale też chodników, pochylni i schodów. W rejonie inwestycji zmieni się również istniejący odcinek Wartostrady tak, by całość była spójna komunikacyjnie. W planach jest także przebudowa skrzyżowania ulic Berdychowo i prof. Jacka Rychlewskiego, które znajduje się przy Politechnice Poznańskiej.
Trwa rewaloryzacja brzegów Warty. Realizowana - wspólnie przez Miasto i Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie - inwestycja obejmuje odcinek między mostami Przemysła I a Rocha. To łącznie 5 km na obu stronach rzeki. Prace polegają na modernizacji zabezpieczeń brzegowych. Betonowe płyty zastępowane są przepuszczalnymi umocnieniami w postaci koszy i materaców gabionowych wypełnionych kamieniem naturalnym i humusem, które następnie są pokrywane zielenią. Zmiany te wpłyną pozytywnie na bezpieczeństwo i ekosystem - ochronią brzegi przed erozją oraz zwiększą potencjał retencji gruntowej. Remontowane są także m.in. schody, tarasy, a także ścieżki. Jak do tej pory wykonano już w całości prace na prawym brzegu rzeki. Z kolei na lewym rozpoczęto rozbiórkę umocnień. Realizacja inwestycji uzależniona jest od poziomu wody w rzece - musi on znajdować się poniżej 180 cm wysokości.
W okolicach Bramy Poznania oraz wzdłuż Wartostrady realizowana jest również inwestycja "Brama otwarta na rzekę - edukacja ekologiczna na terenach nadwarciańskich". W ramach projektu powstała już Ekologiczna Ścieżka Edukacyjna i Eksperymentalny Ogród Dziedzictwa. Ponadto trwają prace na kolejnymi elementami projektu - Rzecznym Ogrodem Ekoedukacji i dedykowaną projektowi stroną internetową.
W planach jest również jest przebudowa blisko stumetrowego odcinka muru oporowego na lewym brzegu Warty, w okolicy ul. Szyperskiej. Celem prac będzie zapobieżenie dalszej degradacji konstrukcji, która powstrzymuje osuwanie się gruntu.
- Chcemy kontynuować także działania związane z rozwojem Wartostrady. Najważniejsze odcinki pomiędzy mostami Lecha a Przemysła I już są zrealizowane. Nie spoczywamy jednak na laurach. W tej chwili pracujemy nad koncepcją jej rozbudowy w kierunku południowym, w stronę Dębiny. Zakładamy również przedłużenie Wartostrady na północ do Czerwonaka - zaznacza Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.
W przyszłości nad rzeką - pomiędzy mostami św. Rocha i Królowej Jadwigi - ma powstać strefa do streetworkoutu. W planach są również zmiany dotyczące Starego Portu. Cypel przy ul. Estkowskiego może wzbogaci się o całoroczną przystań dla jachtów.
W tym roku Miasto przeznaczy ponad 2 miliony zł na utrzymanie czystości nad Wartą. Na brzegach rzeki stoi 135 dużych pojemników na szkło, odpady zmieszane czy tworzywa sztuczne i papier. Oprócz tego ustawionych zostało 16 betonowych koszy na popiół i żar z grilla.
Tereny nad Wartą są na bieżąco monitorowane pod kątem czystości, a także sprzątane przez służby miejskie. W utrzymaniu porządku nad rzeką kluczową rolę do odegrania mają jednak sami poznaniacy, którzy powinni pamiętać o zabraniu śmieci po sobie. Za zaśmiecanie miejsc dostępnych publicznie grozi mandat do 500 zł.
JZ