Liczba wyników na stronie
30

W piątek, 21 października, zmieni się pierwszeństwo przejazdu na skrzyżowaniu ulic Szarotkowej i Piwoniowej. Obowiązuje na nim czasowa organizacja ruchu związana z budową węzła przesiadkowego i bezkolizyjnego przejazdu pod torami kolejowymi w ciągu ul. Grunwaldzkiej.

Podczas tegorocznego Festiwalu Pracy Jobicon na poszukujących zatrudnienia  czekać będzie ponad 20 poznańskich pracodawców. Wydarzenie odbędzie się online 26 i 27 października i jest bezpłatne.

25 października rozpocznie się przebudowa ul. Kolejowej na Łazarzu. Ulica i chodniki zyskają nową nawierzchnię. Przybędzie również zieleni. Na całej długości ul. Kolejowej posadzone zostaną 53 nowe drzewa. Od wtorku, 25 października, obowiązywać będzie czasowa organizacja ruchu.

Od soboty, 29 października, tramwaje linii numer 9 i 13 będą się zatrzymywać na zmodernizowanych przystankach na Al. Marcinkowskiego. Obie linie będą wydłużone odpowiednio z przystanku Plac Wiosny Ludów i Wrocławska do Alei Marcinkowskiego. Znacznie usprawni to dojazd do centrum miasta - zwłaszcza do wschodniej części ulicy Św. Marcin lub placu Wolności.

W Miejskim Punkcie Szczepień cały czas można zaszczepić się przeciwko COVID-19. Dawkę przypominającą przyjął także Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. Od 3 października zrobić to mogą nie tylko dorośli, ale także dzieci, które skończyły pięć lat.

Unia Metropolii Polskich ogłosiła postulaty, które precyzują założenia opracowywanej ustawy wprowadzającej system kaucyjny.  Do ich wniosków należy przede wszystkim  uprzednie wprowadzenie rozszerzonej odpowiedzialności producenta. Doprowadzi to m.in. do zmniejszenia kosztów ponoszonych przez mieszkańców gmin.

Jak co roku w okresie Wszystkich Świętych wprowadzone zostaną zmiany w organizacji ruchu w rejonie cmentarzy. Mają one ułatwić dojazdy do poznańskich nekropolii użytkownikom wzmocnionego transportu publicznego, osobom dojeżdżającym samochodami oraz pieszym. Zmiany poprawią bezpieczeństwo na drogach w okresie szczególnie nasilonego ruchu pieszych i pojazdów.

Jakie obowiązki ma pracodawca, który chce legalnie zatrudnić cudzoziemca? Co trzeba zrobić, by dać pracę osobom z Ukrainy, które przyjechały do Poznania po wybuchu wojny? Na te pytania odpowiedzą prowadzący szkolenie przygotowane przez Migrant Info Point. 

Obywatele Ukrainy, którzy prowadzą działalność gospodarczą w Polsce lub myślą o jej założeniu, mogą już zapisywać się na bezpłatną konferencję "Przejdź z poznańskim biznesem na Ty". W jej trakcie specjaliści wyjaśnią m.in. to, jakie są formalne aspekty założenia firmy, która forma opodatkowania jest najkorzystniejsza, jak stworzyć biznesplan. Wydarzenie odbędzie się 8 listopada.

"Szyfry do Poznania" to terenowa gra w centrum miasta. Uczestnicy mogą wcielić się  w rolę tajnego agenta i chronić tajemnicę złamania szyfru Enigmy przed wrogim wywiadem. Po drodze czekają liczne wyzwania, których rozwiązanie zaważy na wyniku II wojny światowej.

W czwartek, 20 października, zmieni się organizacja ruchu na ul. Hetmańskiej, w rejonie budowanego przejazdu rowerowego przy skrzyżowaniu z ul. Jarochowskiego. W trakcie nadchodzącego weekendu prowadzone prace będą miały wpływ na rozkład jazdy komunikacji miejskiej.

W środę, 19 października, o godz. 20:30 Lech Poznań rozpocznie zmagania w Pucharze Polski. Pierwszym rywalem będzie Śląsk Wrocław. Najlepiej na stadion dojechać komunikacją miejską, która będzie wzmocniona zarówno przed spotkaniem, jak i po nim.

W parku im. ks. T. Kirschke powstała rabata bylinowa. Tworzy ją ponad 2500 roślin. Wiosną, gdy wszystkie rozkwitną, mieszkańcy będą mogli podziwiać je w pełnej okazałości.

W stolicy Wielkopolski po raz 24. przyznano Nagrodę Prezydenta Miasta Poznania im. Jana Baptysty Quadro. Trafiła ona do Pracowni Projektowej J. P. Woźny za projekt ekspozycji reliktów palatium Mieszka I na Ostrowie Tumskim. To szklana instalacja będąca odtworzeniem kształtu siedziby pierwszego władcy Polski. W tym roku jurorzy zdecydowali także o przyznaniu dwóch wyróżnień.

Trwa Badanie Klimatu Rowerowego. Może w nim wziąć udział każdy mieszkaniec danego miasta lub gminy - bez względu na to, czy korzysta z roweru często, czy tylko sporadycznie. Ankiety można wypełnić do końca roku. Po dwóch tygodniach najwięcej osób wypowiedziało się w Poznaniu.

"Grabienie i koszenie - przyrodnicze utrapienie" to bezpłatne szkolenie organizowane przez Urząd Miasta Poznania. Dotyczyć będzie pielęgnacji terenów zieleni w mieście oraz zagadnień związanych z koszeniem trawników i grabieniem liści.

Konferencja Klimat i środowisko jest samorządową inicjatywą poświęconą zagadnieniom adaptacji do zmian klimatu w wymiarze zarządzania środowiskiem i wprowadzania konkretnych rozwiązań służących jego dobru. Odbędzie się 21 października  w ramach Międzynarodowych Targów Ochrony Środowiska POLECO. 

Od 22 lat Poznań docenia zaangażowanie i bezinteresowną pomoc, jaką niosą wolontariusze. Ich praca to fundament lokalnych organizacji pozarządowych, angażujących się w wiele istotnych działań społecznych. Do 30 października trwa nabór do tegorocznej edycji konkursu.

Trwa głosowanie w Poznańskim Budżecie Obywatelskim 2023. Do bieżącej edycji zakwalifikowało 127 projektów - 106 rejonowych i 21 ogólnomiejskich, w tym 11 w ramach Zielonego Budżetu. Głosowanie kończy się 31 października o godz. 12:00. Tym razem do wydania jest aż 25 mln zł.

Cztery poznańskie ulice zyskały nowe, ażurowe nawierzchnie. Udało się to w ramach pilotażowego programu, dzięki któremu szybciej można utwardzić drogi gruntowe o mniejszym natężeniu ruchu.

Po raz kolejny Miasto zachęca maturzystki i maturzystów z różnych stron Polski do studiowania na poznańskich uczelniach. W ramach akcji "Poznań Przyciąga" przygotowano bezpłatne webinary przedstawiające zalety stolicy Wielkopolski jako miasta akademickiego oraz ofertę dla młodych ludzi.

We wtorek, 18 października rozpocznie się festiwal OFF CINEMA. Co roku przyciąga on miłośników filmów i daje możliwość przyjrzenia się kondycji współczesnego kina dokumentalnego. Podczas tegorocznej edycji interesująco zapowiada się sekcja "Bardzo Bliski Wschód", która skupiać się będzie na sytuacji mającej miejsce za wschodnią granicą.

Prawie 4 tysięcy osób wystartowało w 21. Poznań Maraton. Padły rekordy trasy zarówno wśród mężczyzn, jak i kobiet. Wśród panów najszybszy był Bazu Hayla z czasem 2:11:27, natomiast najszybsza z pań - Caroline Kilel -  osiągnęła wynik 2:27:01 Wśród zawodników na wózkach wygrał, podobnie jak w 2019 roku, olimpijczyk Rafał Wilk. To pierwszy maraton w stolicy Wielkopolski po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią koronawirusa.

Specjaliści z całego kraju spotkali się w Światowy Dzień Zakrzepicy, by porozmawiać o tej powszechnej, a często niezauważanej chorobie. W konferencji pod patronatem Polskiego Towarzystwa Flebologicznego wziął udział także Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Liczba wyników na stronie
30