Październik to czas intensywnych szkoleń dla przedsiębiorców przygotowanych przez Poznań Biznes Partner i partnerów. Ich uczestnicy dowiedzą się, jak zaplanować efektywny biznes i jak poradzić sobie z zawiłościami podatku VAT. Specjaliści podpowiedzą również, jak wybrać odpowiednią formę opodatkowania indywidualnej działalności gospodarczej.
W poniedziałek, 3 października, poznańskie uczelnie rozpoczęły nowy rok akademicki. Trzykrotnym uderzeniem berła i łacińską formułą "Quod bonum, felix, faustum, fortunatumque sit" zainaugurowała go prof. Bogumiła Kaniewska, rektorka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Centrum Doradztwa Zawodowego dla Młodzieży zaprasza na spotkanie doradcze dla uczniów. Odbędzie się ono online, we wtorek, 4 października, o godzinie 20:00.
Biblioteka Raczyńskich zaprasza do spędzenia u siebie październikowych dni. W ofercie znajdują się m.in. warsztaty, spotkania autorskie oraz zwiedzania. Odbędą się także Dni Kultury Czeskiej oraz zajęcia z serii Czytaty.
Jeden z najstarszych festiwali filmowych dla dzieci i młodzieży w Europie w tym roku obchodzi jubileuszową 40. edycję. Dzięki Ale Kino! od 1 października Poznań stanie się stolicą filmów dla młodych widzów. To również pierwsza edycja od trzech lat, która ponownie zawita do sal kinowych.
Od zamontowania tymczasowego oznakowania drogowego rozpoczną się w poniedziałek, 3 października, przygotowania do startu robót związanych z budową ul. Hodowlanej na Morasku. Dzięki tej inwestycji kolejna ulica osiedlowa w Poznaniu zyska solidną, utwardzoną nawierzchnię i nową zieleń.
Prace na odcinku ul. Św. Marcin między ul. Gwarną a mostem Uniwersyteckim postępują zarówno na torowisku tramwajowym, jak i jezdni. Rozpoczęło się układanie głównej warstwy nawierzchni bitumicznej na pierwszych fragmentach ul. Św. Marcin i al. Niepodległości.
Podczas chłodnych, deszczowych dni poznaniacy wciąż mogą liczyć na wiele atrakcji. Sobotę oraz niedzielę miłośnicy kawy i czekolady mogą spędzić na Międzynarodowych Targach Poznańskich, gdzie czekać będzie na nich masa smakołyków oraz napojów kofeinowych. Pasjonaci piłki nożnej mogą liczyć na wiele sportowych emocji podczas meczu Lech Poznań - Legia Warszawa.
Na placu budowy węzła Grunwaldzka, na granicy Poznania i Plewisk, coraz bardziej zaawansowane są nie tylko prace ziemne, ale i konstrukcyjne. Powstaje tam wygodne miejsce przesiadek między różnymi środkami transportu i przejazd pod torami kolejowymi. Dzięki postępowi robót we wtorek, 4 października zmieni się organizacja ruchu, m.in. ponownie udostępniony zostanie przejazd ul. Szarotkową i Piwoniową.
W sobotę, 1 października, Lech Poznań podejmie Legię Warszawa. Mecz rozpocznie się o godz. 17:30. Na stadionie może być blisko 40 tysięcy kibiców. W związku z dużą frekwencją warto wybrać się na Bułgarską komunikacją miejską, która zostanie tego dnia wzmocniona zarówno przed, jak i po spotkaniu.
W ramach pilotażowej edycji nowego programu stypendialnego dla artystek i artystów wsparcie na łączną kwotę 200 000 złotych otrzymają 32 osoby. Celem programu jest pomoc w indywidualnym rozwoju poznańskich twórczyń i twórców.
W związku ze skierowaniem od 3 października (poniedziałek) linii tramwajowej nr 98 z Zawad w rejon placu Cyryla Ratajskiego w sobotę (1 października) wprowadzone zostaną zmiany w organizacji ruchu kołowego na ulicy 23 Lutego.
W poniedziałek, 3 października, rozpocznie się remont nawierzchni ul. Murawa na odcinku od ul. Lechickiej do ronda Solidarności. Na czas prac zmieni się organizacja ruchu oraz trasy autobusów.
W poniedziałek, 3 października, rozpoczną się prace związane z nasadzeniami nowej zieleni na ul. Kanałowej. Odbrukowanych zostanie 250 metrów kwadratowych. W związku z tym czasowo zmieni się sposób parkowania.
Bezpłatne szczepienia przeciw grypie spotkały się z ogromnym zainteresowaniem poznańskich seniorek i seniorów. Zapisy już się skończyły - skorzystało z nich ponad 2,4 tysiąca osób. Osoby, które nie zdążyły się zarejestrować, będą jednak mogły jeszcze liczyć na drugi nabór.
29 lipca 2023 roku w stolicy Wielkopolski rozpocznie się pierwszy etap wyścigu kolarskiego Tour de Pologne UCI World Tour. Trasa o długości około 240 kilometrów przebiegać będzie przez ulice Poznania oraz okoliczne gminy i powiaty.
Trwa remont chodnika na ul. Mickiewicza. Piesi mogą już poruszać się po nowej nawierzchni na części ulicy, pomiędzy ul. Dąbrowskiego a ul. Krasińskiego. Środki na remont pochodzą z wpływów ze strefy płatnego parkowania.
Po raz pierwszy w tym sezonie fani jazdy na łyżwach będą mogli poślizgać się na obiekcie przy ul. ojca Mariana Żelazka już w sobotę, 1 października. Na razie Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji zapraszają chętnych z własnymi łyżwami. W wypożyczalni na Chwiałce trwają bowiem prace remontowe.
Od października nie będzie trzeba robić transferu biletów okresowych kupowanych przez internet. Po testach udostępniona zostanie również aplikacja PEKA oraz nowy serwis obsługi klienta na www.peka.poznan.pl. Jednocześnie trwają przygotowania do uruchomienia systemu płatności kartą płatniczą we wszystkich pojazdach komunikacji miejskiej. Z uwagi na ogólnoświatowy kryzys dostaw mikroprocesorów planowane jest ono na drugą połowę listopada 2022 roku
Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych kontynuuje wieloletnią pomoc miejskim najemcom. Spółka, jak co roku, przygotowała czujniki czadu dla poznaniaków, które można odebrać bezpłatnie w Punktach Obsługi Klienta ZKZL.
Od poniedziałku, 3 października, Strefa Płatnego Parkowania ulegnie poszerzeniu o obszar w okolicach Politechniki Poznańskiej. Skorygowane zostaną także granice stref na Starym Mieście i Łazarzu.
Częstsze kursy tramwajów nr 6 i 13 oraz zmiana trasy linii nr 12, która połączy Winogrady z centrum, Ratajami i Starołęką - to zmiany w komunikacji, które od 1 października ułatwią pasażerom komunikacji miejskiej poruszanie się po Poznaniu. Ponadto od poniedziałku, 3 października, linia tramwajowa nr 98 zostanie wydłużona do pl. Cyryla Ratajskiego. Dzięki temu łatwiej będzie dojechać do centrum.
17 października w Poznaniu rozpocznie się VI Forum Rozwoju Miast. Jego gościem specjalnym będzie Jason Stanley, profesor filozofii na Uniwersytecie w Yale, autor książek "Jak działa faszyzm" czy "Jak działa propaganda".
150 osób znajdzie zatrudnienie w nowym oddziale firmy Transcom, który otwarto w stolicy Wielkopolski. Biuro mieści się w kompleksie Business Garden.
Międzynarodowa agencja ratingowa Fitch Ratings opublikowała komunikat, w którym zaznaczyła, że "Polski Ład" może być zagrożeniem dla budżetów gmin. Równocześnie jednak agencja potwierdziła wysoki rating Poznania na poziomie A-. To najwyższa możliwa ocena dla polskiego samorządu lokalnego. Oznacza to, że Miasto posiada bardzo dużą zdolność do wywiązywania się z zaciągniętych zobowiązań finansowych.
Jak monitorować swoją działalność w internecie? Jak zwiększyć rozpoznawalność marki oraz sprzedaż? Na te pytania odpowie bezpłatne szkolenie dla przedsiębiorców, zorganizowane przez Polską Izbę Gospodarczą Importerów, Eksporterów i Kooperacji we współpracy z Miastem Poznań.
83 lata temu powstało Polskie Państwo Podziemne. W trakcie poznańskich uroczystości upamiętniających ten dzień mieszkańcy mogli oddać hołd bohaterom tamtego okresu. W tym roku szczególna cześć została oddana Irenie Bobowskiej.
Mieszkańcy Poznania, którzy rozliczają podatek w stolicy Wielkopolski, mogą korzystać z programu OK Poznań. W ramach Osobistej Karty Poznańskiej dostępnych jest wiele rabatów oraz benefitów. Tym razem zainteresowani mogą wziąć udział w konkursie i zdobyć atrakcyjne nagrody od partnera programu - Centrum Szyfrów Enigma.
Jak zmieniają się brzegi największej poznańskiej rzeki? Co się udało się poprawić, a co jeszcze można ulepszyć? O tym wszystkim będzie można porozmawiać podczas kolejnej otwartej debaty na temat Warty i jej najbliższej okolicy. Spotkanie odbędzie się w najbliższy wtorek w Ogrodzie Szeląg przy ul. Ugory.
Po raz pierwszy Betlejem Poznańskie odbędzie się w aż czterech miejscach. Moc świątecznych atrakcji w tym roku czekać będzie na mieszkańców stolicy Wielkopolski na Międzynarodowych Targach Poznańskich, placach: Kolegiackim i Wolności, a także rynku Łazarskim.