Na wtorkowej (7 czerwca) sesji radni zdecydowali, że strefa płatnego parkowania (SPP) zostanie poszerzona o Berdychowo, Piotrowo i św. Rocha, czyli obszar ograniczony ulicami: Wyszyńskiego, Jana Pawła II, Krzywoustego oraz Wartą i Cybiną.
- To niewielki teren we wschodniej części śródmieścia, na którym do tej pory nie obowiązywały opłaty i w związku z tym trudno było znaleźć wolne miejsce parkingowe - wyjaśnia Piotr Libicki, zastępca dyrektora ZDM. - Dzięki wprowadzeniu strefy zwiększy się dostępność i rotacja parkujących aut, a płatny postój w czytelny sposób obejmie cały obszar ograniczony pierwszą ramą komunikacyjną. SPP Politechnika będzie działała od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 20.00.
Mieszkańcy nowej strefy, podobnie jak wcześniej na Wildzie czy Łazarzu, będą mogli skorzystać z promocji i kupić identyfikator parkingowy mieszkańca na rok w cenie 10 zł za miesiąc. Strefa na tym obszarze ma zostać uruchomiona 3 października.
Korekty granic
W tym samym czasie zacznie obowiązywać płatne parkowanie na ulicach stanowiących granice SPP na Łazarzu. Mowa tu o północnej stronie ul. Hetmańskiej i wschodniej stronie ul. Reymonta oraz ul. Przybyszewskiego. Znajdujące się tam miejsca postojowe, do tej pory bezpłatne, zostaną objęte strefą.
Dodatkowo radni skorygowali północno-zachodnią granicę Śródmiejskiej Strefy Płatnego Parkowania (ŚSPP) biegnącą w sąsiedztwie Cytadeli. Przesunięto ją do ul. Pułaskiego i Armii Poznań. W granicach ŚSPP znalazła się pozostająca dotychczas poza strefą część ul. Cichej, al. Niepodległości i rejon dworca Garbary.
Kolejną ważną zmianą jest wydłużenie godzin działania SPP do godziny 20.00 od 1 sierpnia. Jest to odpowiedź na postulaty płynące ze strony mieszkańców stref płatnego parkowania na Łazarzu i Wildzie, wynikające z trudności ze znalezieniem miejsca dla samochodu przez mieszkańców po godzinie 18.00, kiedy SPP nie obowiązuje. Taki był również wniosek z przeprowadzonej pod koniec 2021 roku ankiety dotyczącej strefy parkowania w tych dwóch osiedlach. Oznacza to jednocześnie ujednolicenie godzin funkcjonowania płatnego parkowania w Poznaniu w dni powszednie w całym obszarze objętym strefą.
Dla przedsiębiorców
Dodatkowo z myślą o przedsiębiorcach przygotowane zostały kolejne zachęty do zakupu identyfikatorów dla dostaw przez firmy dostawcze i kurierskie. Zgodnie z nowymi założeniami przewidziany jest upust 25% i 50% przy zakupie powyżej 10 i 30 identyfikatorów przez jeden podmiot. Jest to element działań zmierzających do uporządkowania realizacji dostaw w Poznaniu.
ZDM/AW