Poznań dla dzieci

Na zdjęciu budynek urzędu miasta podświetlony na niebiesko - grafika rozmowy
We wtorek wieczorem budynek urzędu miasta podświetli się błękitem
Poznań dla dzieci

20 listopada to Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. W tym roku to data szczególna. Połączona jest bowiem z 35. rocznicą podpisania Konwencji o Prawach Dziecka. Poznań dołącza do obchodów tego ważnego święta, symbolicznie podświetlając na niebiesko budynek urzędu miasta.

Niebieski to kolor UNICEF-u - organizacji humanitarnej, która od ponad 70 lat dba o prawa najmłodszych na całym świecie. Poznań, jako jej miasto partnerskie, podświetlając urząd miasta, przypomina o znaczeniu Konwencji Praw Dziecka. To dokument, którego projekt Polska przedłożyła Organizacji Narodów Zjednoczonych w 1978 r. Przyjęty został 20 listopada 1989 r. i stał się globalnym symbolem troski o dzieci i ich prawa.

Poznań przyjazny dla małych i dużych

Poznań dba o dobro najmłodszych przez cały rok. Od 2019 r. stolica Wielkopolski jest członkiem programu "Miasto Przyjazne Dzieciom" - to inicjatywa UNICEF Polska, która wspiera samorządy w zapewnieniu młodym ludziom odpowiednich warunków do życia i rozwoju, zgodnie z zapisami konwencji. Obecnie trwa diagnoza sytuacji dzieci w Poznaniu, obejmująca prace badawcze i analityczne.

W mieście aktywnie działa Centrum Inicjatyw Rodzinnych - oferuje ono wsparcie i porady dla młodych ludzi i ich opiekunów, proponując im liczne warsztaty i spotkania. Wydarzenia dla młodszych poznaniaków i poznanianek regularnie organizowane są też przez Miasto - największym z nich są Poznańskie Dni Rodziny, które zapewniają integrację i świetną zabawę osobom w każdym wieku. 

Stolica Wielkopolski systematycznie rozwija infrastrukturę szkolną oraz zwiększa liczbę miejsc w przedszkolach i żłobkach, aby sprostać potrzebom mieszkańców. Powstają też nowe place zabaw, które zapewniają bezpieczne i atrakcyjne miejsca dla maluchów w różnych częściach miasta. 

Dla rodziców nowo narodzonych dzieci Poznań ma w ofercie "Wyprawkę dla Gzubka", a dla rodzin wielodzietnych - szerokie wsparcie, w tym Kartę Dużej Rodziny i Program Wspierania Rodzin Wieloraczków. Miasto wspiera też opiekunów zastępczych, w tym rodzinne domy dziecka. W Poznaniu prowadzone są 4 takie placówki, w których łącznie mieszka 27 podopiecznych. 

Od 2014 r. działa też Młodzieżowa Rada Miasta Poznania, umożliwiając młodym ludziom wpływanie na lokalną politykę.

Prawa dziecka są ważne

Konwencja o Prawach Dziecka to dokument, który zrewolucjonizował sposób, w jaki narody patrzą na najmłodszych obywateli. Po raz pierwszy w historii przyjęto, że są oni pełnoprawnymi członkami społeczeństwa, którzy mają swoje własne prawa, a nie tylko obowiązki. Konwencja składa się z 54 artykułów, które je szczegółowo określają.

Dokument przypomina, że każde dziecko ma prawo do życia. Kładzie nacisk na ochronę młodych ludzi przed wszelkimi formami przemocy, nadużyciami, a także wyzyskiem ekonomicznym. Podkreśla, że mają oni też prawo do bezpłatnej, dostępnej edukacji, która przygotowuje ich do dorosłego życia i pozwala na rozwijanie umiejętności, a także do wyrażania swoich opinii i uczestnictwa w decyzjach, które ich dotyczą.

By podkreślić znaczenie konwencji, w środę, 20 listopada rozświetlone kolorem niebieskim zostaną także: Iglica na MTP, Zamek Cesarski, Centrum Inicjatyw Rodzinnych, fontanny:  Wolności, Neptuna, Prozerpiny, Marsa, Apolla. Do obchodów Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka zostały zaproszone  też poznańskie szkoły, placówki opiekuńczo-wychowawcze oraz Centrum Inicjatyw Rodzinnych. Tego dnia odbędą się w nich liczne warsztaty.

AW