Wiosenne porządki

Zdjęcie przedstawia worki na śmieci, wypełnione odpadami. - grafika rozmowy
Tak jak w poprzednich latach, Miasto Poznań oraz Związek Międzygminny GOAP będą wspierać poznaniaków, chcących wziąć udział w wiosennych porządkach
Wiosenne porządki

22 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Ziemi. Tak jak w poprzednich latach, Miasto Poznań oraz Związek Międzygminny GOAP będą wspierać poznaniaków, chcących wziąć udział w wiosennych porządkach.

Międzynarodowy Dzień Ziemi jest obchodzony od 1970 roku. Celem tej inicjatywy jest promowanie proekologicznych postaw w społeczeństwie oraz budowanie wspólnej odpowiedzialności za Ziemię. W Poznaniu w okolicach tego święta organizowana jest zawsze akcja Wiosennych porządków. W tym roku poznaniacy i poznanianki włączą się w nią już po raz 24.

Akcję wiosennych porządków zaplanowano na weekend - od 23 do 25 kwietnia. W tych dniach  grupy wolontariuszy - głównie rady osiedli, inicjatywy sąsiedzkie i miłośnicy fortyfikacji - będą sprzątać w różnych częściach miasta (szczegółowa lista jest dostępna na wortalu Gospodarki Komunalnej, warto również śledzić profile osiedlowych grup sąsiedzkich oraz rad osiedli na Facebooku). Udział a akcji zadeklarowały również firmy (Grupa MTP, Unilever, Hotel Edison oraz Robyg - deweloper, który właśnie wchodzi na poznański rynek).

Urząd Miasta Poznania wyposażył uczestników akcji w specjalnie przygotowane w tym celu przezroczyste worki, rękawice i maseczki jednorazowe. Za odbiór zebranych podczas akcji odpadów odpowiada ZM GOAP.

Przypominamy, że aktualnie wszelkie działania prowadzone w ramach wolontariatu należy realizować z zachowaniem obowiązujących restrykcji i obostrzeń, a samo sprzątanie musi odbywać się w charakterze bardziej indywidualnym niż grupowym. Warto potraktować je jako formę aktywnego spędzenia czasu z rodziną.

Najważniejsze kwestie, o których muszą pamiętać wolontariusze, by zapewnić bezpieczeństwo wszystkim uczestnikom akcji, to: 

  • podczas zbierania odpadów należy nosić rękawice (organizator zapewnia jednorazowe rękawice winylowe, ze względów bezpieczeństwa i higieny oraz zwiększenia komfortu warto jednak zabezpieczyć się w grubsze rękawice, dostępne w sklepach budowlanych i ogrodniczych),
  • w czasie sprzątania należy zachowywać dystans oraz unikać zgromadzeń,
  • zaleca się sprzątanie indywidualne lub w towarzystwie najbliższych członków rodziny, z którymi przebywamy na co dzień,
  • podczas akcji należy pamiętać o obowiązku przestrzegania aktualnych obostrzeń, związanych z sytuacją epidemiczną SARS-CoV-2. Bieżące informacje można znaleźć na stronie gov.pl.

Z uwagi na obecną sytuację epidemiczną podczas tegorocznej akcji wiosennych porządków nie były przyjmowane zgłoszenia od placówek oświatowych. Dla poznańskich szkół i przedszkoli Wydział Gospodarki Komunalnej zorganizował "wyzwanie", które polegało na przygotowaniu scenariusza lekcyjnego z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi. Do wyzwania przystąpiło 28 placówek. Wszystkie nadesłane plany zajęć zostaną nagrodzone zestawami upominków. 

Wiosenne porządki to nie jedyna inicjatywa z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi, realizowana na terenie Poznania. Fundacja Ratuj Ryby organizuje "Sprzątanie brzegów Warty, od źródła do ujścia". Akcja zostanie zorganizowana już po raz 7. Jej celem jest oczyszczenie rzeki z pozostawionych przez ludzi, szkodliwych odpadów. Przedsięwzięcie będzie realizowane w wielu lokalizacjach. W Poznaniu uczestnicy akcji zbierają się o godz. 11 przy plaży Rataje, obok Przystani Posnania. Tegoroczna inicjatywa jest dedykowana Aleksandrowi Dobie, urodzonemu w Swarzędzu podróżnikowi, który jako pierwszy człowiek w historii samotnie przepłynął kajakiem Ocean Atlantycki z Afryki do Ameryki Południowej. Więcej informacji na temat akcji można znaleźć na Facebooku.

Do akcji włączyła się także Grupa MTP, która organizuje wspólne sprzątanie Lasku Marcelińskiego. Wolontariusze spotkają się w sobotę, 24 kwietnia, o godz. 10:00 przy ul. Chryzantemowej 4 (os. Kwiatowe, na wysokości stadniny koni). Każdy otrzyma niezbędne akcesoria - rękawiczki i worki na odpady. Organizatorzy akcji proszą o przestrzeganie zasad sanitarnych: noszenie maseczek i trzymanie dystansu. Las jest na tyle duży, że o zachowanie bezpiecznej odległości od siebie nie powinno być trudno. Uczestnicy akcji, poza poczuciem dobrze spełnionego obowiązku wobec Ziemi, otrzymają roślinne upominki od partnerów wydarzenia: cebule kwiatowe od firmy Benex, róże ogrodowe w rożkach od Rosa Ćwik, sadzonki drzewek ze Szkółki Byczkowscy lub miododajne nasiona od Vilmorin Garden (liczba roślin jest ograniczona).

AJ