Celem przedsięwzięcia jest kształtowanie u poznaniaków postaw proekologicznych, zachęcenie ich do dbania o tereny zielone w miejscu zamieszkania i pracy. Konkurs jest skierowany do mieszkańców, ukwiecających swoje przydomowe ogrody, działki i balkony, ale też firm i instytucji, które zielonymi aranżacjami upiększają Poznań, wpływając na jego wizerunek.
Zgłoszenia przyjmowane są do 20 czerwca w biurze konkursu - Wydział Działalności Gospodarczej i Rolnictwa (ul. 28 Czerwca 1956 r. nr 404, 61-441 Poznań). Dokumenty można złożyć również do skrzynki podawczej, która mieści się w holu budynku bądź przesłać pocztą. Zgłoszenia przyjmowane są także w siedzibach rad osiedli bądź - w przypadku rodzinnych ogrodów działkowych - w wybranym ROD, po uprzednim kontakcie z biurem konkursu pod numerem telefonu 61 878 50 49.
Regulamin oraz karty zgłoszeń można pobrać pod artykułem, na stronie internetowej www.poznan.pl/zielonypoznan lub w holu budynku urzędu miasta przy ul. 28 Czerwca 1956 r. nr 404.
Rywalizacja składa się z dwóch etapów: osiedlowego i miejskiego. Obiekty oceniane będą w 6 kategoriach. Są to:
- zieleńce, kwietniki osiedlowe, zakładowe, szkolne,
- balkony, tarasy, loggie i okna,
- ogrody przydomowe,
- działki na terenach Rodzinnych Ogrodów Działkowych lub stowarzyszeń działających na rzecz działkowców,
- pasy zieleni,
- zielone dachy, jako ogrody na dachach konstruowane głównie w celach rekreacyjno-estetycznych.
Udział w konkursie jest bezpłatny. Na laureatów czekają nagrody. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej www.poznan.pl/zielonypoznan.
"Akademia Zielony Poznań"
Konkurs to nie jedyne działania pomagające kształtować u poznaniaków postawy proekologiczne. W ramach "Akademii Zielony Poznań" organizowane są liczne warsztaty, spotkania, a także lekcje przyrody, w których biorą udział dzieci z poznańskich szkół i przedszkoli.
Cykl lekcji został zainaugurowany w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym im. O. Kopczyńskiego. W zajęciach uczestniczyły maluchy z Przedszkola nr 25. Podczas spaceru najmłodsi mogli zapoznać się z wyglądem warzyw w różnych fazach ich rozwoju, poobserwować wygląd kwiatów i poznać ich nazwy gatunkowe, a także zobaczyć w naturze drzewa owocowe. W ramach lekcji przyrody dzieciom została również przekazana wiedza z zakresu ekologicznej uprawy. Przedszkolaki dowiedziały się czym jest ogród ekologiczny i bioróżnorodność. Dla wytrwałych słuchaczy przygotowano nagrody: mieszanki roślin miododajnych, publikację "Pszczoły wokół nas" i zakładki do książek o tematyce ekologicznej.
Celem zajęć realizowanych w ramach "Akademii Zielony Poznań" jest aktywizacja dzieci i wyrabianie u nich nawyków proekologicznych oraz uświadamianie najmłodszych, w jaki sposób mogą chronić otaczające je środowisko.
Organizatorem akcji jest Wydział Działalności Gospodarczej i Rolnictwa Urzędu Miasto Poznań.
AJ/ JZ