Celem przedsięwzięcia jest zaangażowanie młodych ludzi w niesienie pomocy oraz wsparcie organizacji, które każdego dnia dbają o godne życie osób w trudnej sytuacji.
- Zachęcam wszystkie szkoły do włączenia się w tę akcję - mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. - Tu każdy odnosi korzyści: młodzi ludzie uczą się, jak ważne jest pomaganie innym, a osoby potrzebujące pomocy mają szansę na ciepłe posiłki. Podczas ubiegłorocznej edycji zebrano ponad 12 ton żywności - to najlepiej wskazuje, jak ważna jest to inicjatywa.
Każda placówka zaangażowana w kampanię może prowadzić zbiórkę przez wybrany miesiąc w roku szkolnym. Zgłaszać można się online, poprzez stronę internetową akcji: sytypoznan.pl/dolacz-do-kampanii.
- Kampania Syty_POZnan to coś więcej niż zbiórka - to sposób na budowanie silnych więzi społecznych i wyrażenie solidarności z najuboższymi - mówi Łukasz Grzechnik, prezes Lyke. - Chcemy nie tylko wspierać organizacje charytatywne, ale też wzmocnić ich działalność i umożliwić godne życie wszystkim, którzy potrzebują pomocy.
Wsparcie dla tych, którzy pomagają na co dzień
Zebrane produkty, takie jak konserwy, słoiki, kawa i słodycze, trafią do organizacji charytatywnych, które każdego dnia wspierają najbardziej potrzebujących. To m.in. jadłodajnia sióstr elżbietanek, zapewniająca codzienne posiłki osobom, które często nie mają innej możliwości zdobycia jedzenia czy Zupa na Głównym - inicjatywa, która od lat działa na rzecz osób w kryzysie bezdomności, oferując nie tylko ciepłe posiłki, ale także wsparcie psychiczne i poczucie wspólnoty. Jedzenie trafi również do Pogotowia Społecznego, które dba o najbardziej marginalizowane grupy, oferując pomoc materialną oraz działania mające na celu poprawę ich sytuacji życiowej.
Dzięki zaangażowaniu poznańskich szkół i przedszkoli, organizacje te będą mogły regularnie otrzymywać produkty, które pomogą im przygotowywać posiłki i dostarczać wsparcia tym, którzy często znajdują się w krytycznej sytuacji życiowej.
- U nas gromadzą się różne osoby: starsze, z niepełnosprawnością, bezdomne - wylicza siostra Józefa Krupa ze Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety, które prowadzi jadłodajnię przy ul. Łąkowej. - Pomoc żywnościowa jest bardzo ważna, bo z dzięki produktom ze zbiórki możemy przygotować nie tylko posiłki, ale też paczki dla rodzin. Radością są też spotkania na warsztatach z młodymi ludźmi - uczniowie poznają podczas nich konkretne sytuacje, które sprawiły, że ktoś stoi w kolejce, czasem nawet na mrozie, by dostać ciepły posiłek. Zmieniają swoje patrzenie na drugiego człowieka: widzą nie "żula", ale kogoś, kto potrzebuje pomocy z różnych powodów.
Wolontariat - warsztaty dla uczniów
Syty_POZnan to także ważna lekcja empatii i odpowiedzialności społecznej dla młodych ludzi. Placówki biorące udział w zbiórce mogą również skorzystać z możliwości uczestnictwa w warsztatach wolontariackich organizowanych przez partnerskie instytucje charytatywne. Jest to niepowtarzalna okazja, aby młodzi ludzie mogli z bliska zobaczyć, jak funkcjonują organizacje niosące pomoc, i dowiedzieć się, jak ważna jest codzienna troska o drugiego człowieka. Szkoły i przedszkola otrzymują też certyfikaty uczestnictwa jako wyraz uznania za ich wkład w tę szlachetną inicjatywę.
Podczas ubiegłorocznej edycji akcji zebrano ponad 12 ton żywności z długą datą ważności. Wśród darów było m.in. 980 kg grochu, 750 kg cukru, 3704 pasztety, 20000 porcji kawy, 600 słoików przetworów owocowych i kilkaset batonów. Wszystko trafiło do poznańskich organizacji, które zajmują się pomocą innym.
Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej www.sytypoznan.pl oraz na profilu kampanii na Facebooku.
Akcja objęta jest honorowym patronatem Prezydenta Miasta Poznania - Jacka Jaśkowiaka.
AW