O świcie 1 września 1939 r. wojska niemieckie weszły na teren Polski, rozpoczynając najkrwawszy konflikt w dziejach świata. 17 dni później siły sowieckie zaatakowały wschodnie granice państwa. Pod koniec września 1939 r. zaczęto tworzyć zręby konspiracyjnego wojska. Największa podziemna armia świata działała właśnie w okupowanej Polsce.
W pierwszych miesiącach wojny tysiące obywateli Rzeczypospolitej znalazły się poza granicami okupowanego kraju. Jednych Sowieci wywieźli w głąb Rosji, gdzie w skrajnej biedzie byli zmuszani do pracy ponad siły. Innym udało się przedostać na Zachód, a następnie zaangażować się w walkę zbrojną i działania humanitarne.
"Szlaki nadziei. Odyseja wolności" to opowieść o ludziach, którzy przemierzyli tysiące kilometrów.
- Podczas II wojny światowej polscy żołnierze walczyli na wszystkich jej frontach w obronie godności i wolności oraz w imię solidarności z innymi zniewolonymi narodami. Chcemy przypomnieć bohaterskie czyny naszych lotników w Bitwie o Anglię, zapomnianych polskich żołnierzy spod Tobruku, Narwiku czy Monte Cassino - przekazali organizatorzy.
Wystawa na Wolnym Dziedzińcu
Projekt realizowany jest od 2022 roku i objął swoim zasięgiem ponad 50 krajów. "Szlaki nadziei. Odyseja wolności" stanowi przykład polityki historycznej skierowanej do wymagającego odbiorcy, który nie wie nic albo niewiele wie o historii Polski.
- Przez tytułowe "szlaki nadziei" należy rozumieć zbiorowe wędrówki Polaków w latach II wojny światowej - o charakterze zarówno wojskowym, jak i cywilnym - którym przyświecała myśl o przywróceniu wolności Polsce i światu zniewolonym przez III Rzeszę i jej sojuszników - dodają organizatorzy.
Wystawa składa się z dwóch części: ogólnej, opowiadającej odyseję Polaków podczas II wojny światowej oraz części lokalnej. Syntetyczna forma ekspozycji i zdjęcia koloryzowane w konsultacji z historykami mają zachęcić do zapoznania się z historią Polski.
W terminie 14-28 listopada wystawę "Szlaki nadziei. Odyseja wolności" można zobaczyć na Wolnym Dziedzińcu.
HO