"
Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności"

Na zdjęciu wystawa na dziedzińcu urzędu, na niej dziecko dmące w trąbkę - grafika rozmowy
Wystawę "Szlaki nadziei. Odyseja wolności" można zobaczyć na Wolnym Dziedzińcu do 28 listopada
"
Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności"

W związku z 80. rocznicą rozpoczęcia wędrówki armii gen. Władysława Andersa Instytut Pamięci Narodowej przygotował międzynarodowy projekt "Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności". Jego celem jest upamiętnienie Polskich Sił Zbrojnych podczas II wojny światowej oraz losów ludności cywilnej ewakuowanej z ZSRR. Od 14 listopada wystawę można oglądać na Wolnym Dziedzińcu Urzędu Miasta Poznania. 

O świcie 1 września 1939 r. wojska niemieckie weszły na teren Polski, rozpoczynając najkrwawszy konflikt w dziejach świata. 17 dni później siły sowieckie zaatakowały wschodnie granice państwa. Pod koniec września 1939 r. zaczęto tworzyć zręby konspiracyjnego wojska. Największa podziemna armia świata działała właśnie w okupowanej Polsce.

W pierwszych miesiącach wojny tysiące obywateli Rzeczypospolitej znalazły się poza granicami okupowanego kraju. Jednych Sowieci wywieźli w głąb Rosji, gdzie w skrajnej biedzie byli zmuszani do pracy ponad siły. Innym udało się przedostać na Zachód, a następnie zaangażować się w walkę zbrojną i działania humanitarne.

"Szlaki nadziei. Odyseja wolności" to opowieść o ludziach, którzy przemierzyli tysiące kilometrów.

- Podczas II wojny światowej polscy żołnierze walczyli na wszystkich jej frontach w obronie godności i wolności oraz w imię solidarności z innymi zniewolonymi narodami. Chcemy przypomnieć bohaterskie czyny naszych lotników w Bitwie o Anglię, zapomnianych polskich żołnierzy spod Tobruku, Narwiku czy Monte Cassino - przekazali organizatorzy.

Wystawa na Wolnym Dziedzińcu 

Projekt realizowany jest od 2022 roku i objął swoim zasięgiem ponad 50 krajów. "Szlaki nadziei. Odyseja wolności" stanowi przykład polityki historycznej skierowanej do wymagającego odbiorcy, który nie wie nic albo niewiele wie o historii Polski.

- Przez tytułowe "szlaki nadziei" należy rozumieć zbiorowe wędrówki Polaków w latach II wojny światowej - o charakterze zarówno wojskowym, jak i cywilnym - którym przyświecała myśl o przywróceniu wolności Polsce i światu zniewolonym przez III Rzeszę i jej sojuszników - dodają organizatorzy.

Wystawa składa się z dwóch części: ogólnej, opowiadającej odyseję Polaków podczas II wojny światowej oraz części lokalnej. Syntetyczna forma ekspozycji i zdjęcia koloryzowane w konsultacji z historykami mają zachęcić do zapoznania się z historią Polski.

W terminie 14-28 listopada wystawę "Szlaki nadziei. Odyseja wolności" można zobaczyć na Wolnym Dziedzińcu. 

HO