Magia świąt w Poznaniu - w weekend startują jarmarki

Brama przed wejściem na jarmark na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich - grafika rozmowy
Już w najbliższą sobotę, 16 listopada rozpoczną się jarmarki bożonarodzeniowe na Międzynarodowych Targach Poznańskch oraz placu Wolności
Magia świąt w Poznaniu - w weekend startują jarmarki

Już w najbliższą sobotę, 16 listopada Międzynarodowe Targi Poznańskie oraz plac Wolności rozbłysną świątecznym blaskiem i zamienią się w krainę pełną magii, rozrywki i niezapomnianych wrażeń. To nie koniec niespodzianek. W tym roku świąteczne atrakcje czekają na poznaniaków i turystów także na Starym Rynku. 

- Tradycyjne, jak co roku, chcemy zaprosić mieszkańców naszego miasta i turystów, by wspólnie cieszyli się tym przedświątecznym czasem. Betlejem Poznańskie to nie tylko jarmarki, gdzie można smacznie zjeść i kupić oryginalne prezenty. To także bogaty program kulturalny oraz okazja, by pomóc innym. W Poznaniu klimat Bożego Narodzenia będzie można poczuć na Międzynarodowych Targach Poznańskich, placu Wolności oraz na Starym Rynku. Serdecznie zachęcamy do odwiedzania wszystkich tych lokalizacji. Spędźmy razem ten wyjątkowy czas i przygotujmy się wspólnie do Bożego Narodzenia - mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. 

Święta na MTP

Oficjalne otwarcie jarmarku bożonarodzeniowego na Międzynarodowych Targach Poznańskich, podczas którego na choince zostaną zapalone światełka, zaplanowano na niedzielę (na godz. 16). Tego dnia (o godz. 17) na scenie pojawi się też poznański artysta Mezo. 

Jarmark na MTP to coś więcej niż tradycyjne świąteczne zakupy. Na odwiedzających czekać będą liczne atrakcje - m.in. wielkie młyńskie koło, które umożliwi podziwianie pięknej panoramy Poznania oraz lodowisko, które zapewni rozrywkę dla całej rodziny, a także weekendowe koncerty. Najmłodszych ucieszy zapewne Domek Mikołaja z samym Świętym Mikołajem, który będzie czekał na dzieci z opowieściami i upominkami. Dla małych poznaniaków i poznanianek oraz odwiedzających nasze miasto turystów przygotowano również urokliwe karuzele, które dodadzą świątecznej atmosfery. Na jarmark powróci Łoś Marcin, który - przemawiając ludzkim głosem - będzie zabawiał odwiedzających świątecznymi historiami.

- Jarmark Świąteczny na Międzynarodowych Targach Poznańskich to już trzecia edycja wydarzenia, które na stałe wpisało się w kalendarz poznańskich atrakcji. Poznaniacy i turyści mogą spędzić ten czas w wyjątkowy sposób z rodziną i przyjaciółmi, ciesząc się świąteczną atmosferą. Nasze starania zostały docenione - jarmark zajął prestiżowe 4. miejsce w konkursie Best Christmas Markets in Europe organizowanym przez organizację European Best Destinations. Przygotowaliśmy również atrakcje, koncerty oraz bogatą strefę gastronomiczną, aby każdy mógł poczuć magię świąt. Przedłużeniem jarmarku będzie Sylwester miejski na Międzynarodowych Targach Poznańskich, który pozwoli nam wspólnie powitać Nowy Rok w wyjątkowej, zimowej scenerii - podkreśla Filip Bittner, Wiceprezes Zarządu Grupy MTP.
Cały teren jarmarku ozdobią tysiące lampek oraz specjalne instalacje świetlne, idealne do wykonania niezapomnianych świątecznych zdjęć. Organizatorzy przygotowali też strefę gastronomiczną. Na odwiedzających czeka m.in grzane wino, gorąca czekolada, pyszna zimowa herbata, szeroki wybór dań z grilla czy świątecznych smakołyków. Na miejscu pojawi się także scena, na której w weekendy odbywać się będą koncerty. Publiczność będzie mogła posłuchać zarówno świątecznych melodii, jak i występów popularnych gwiazd.

Jarmark na MTP będzie działać do 31 grudnia.

Rekordowo długi jarmark na placu Wolności

W najbliższą sobotę świąteczny klimat będzie można poczuć także na placu Wolności. Tegoroczne Betlejem Poznańskie w tym miejscu potrwa rekordowo długo, bo aż 52 dni - do 6 stycznia 2025 r. 

W sercu miasta zagości ponad 50 wystawców z wielu zakątków Europy - np. Litwy, Włoch, Niemiec, Hiszpanii, Węgier, Francji, Holandii oraz różnych stron Polski. Na mieszkańców i turystów czeka prawdziwa uczta zmysłów. Będzie można skosztować lokalne i tradycyjne smakołyki, jak aromatyczny bigos, pyra z gzikiem czy rogal świętomarciński oraz potrawy i przekąski z innych stron świata - hiszpańskie churrosy, amerykańskie corndogi i wiele innych.

Betlejem Poznańskie to nie tylko miejsce, gdzie można odkryć nowe smaki, ale również skarbnica pomysłów na oryginalne prezenty świąteczne oraz miejsce, gdzie można kupić świąteczne ozdoby i przedmioty codziennego użytku. Stoiska handlowe, tak jak w latach poprzednich, oferować będą różnorodne wyroby rękodzielnicze.

Świąteczny klimat będzie można poczuć także dzięki weneckiej karuzeli, która pozwoli miłośnikom tradycji przenieść się do minionych czasów. Powróci także klasyczna kolejka, karuzela z reniferami oraz młyńskie koło, dzięki któremu będzie można podziwiać centrum miasta z wysokości aż 33 metrów. 

- Betlejem Poznańskie na Placu Wolności to miejsce, które przyciąga nie tylko miłośników kulinariów i zakupów, ale również entuzjastów kultury. W ramach tego niezwykłego jarmarku oferujemy szeroki program kulturalny, na który składa się przeszło 50 wydarzeń - koncerty, spektakle oraz specjalne dni tematyczne - wylicza Anna Dorna z firmy Becker Eventservice Poznań, organizatora Betlejem Poznańskiego na placu Wolności i Starym Rynku.  

Swój dzień w harmonogramie atrakcji otrzymali seniorzy, którzy w poniedziałki będą mogli skorzystać z oferty jarmarku w promocyjnych cenach. W środy rodziny mogą spędzić czas razem, korzystając z atrakcji przygotowanych z myślą o najmłodszych i ich opiekunach. Na wszystkich uczestników czeka wtedy ogrom atrakcji - spektakli, warsztatów i ciekawych ofert promocyjnych, a także nowość - koło fortuny, czyli animacje z nagrodami. Czwartki dedykowane są studentom. W te dni będzie odbywać się Christmas Silent Disco. Na studentów czekają promocje.

Niezapomnianym przeżyciem będzie wydarzenie Jesteśmy Razem, czyli świętowanie nadchodzącego Bożego Narodzenia z rodzinami zastępczymi, na które czeka szereg atrakcji. Chętni będą mogli dowiedzieć się, jak wspierać dzieci w kryzysie rodzinnym, a także jak zostać rodzicem zastępczym i jaki rodzaj wsparcia oferuje im Miasto. Punkt poznania rodzin zastępczych będzie działał w siedzibie Centrum Inicjatyw Rodzinnych przy ul. Ratajczaka 3 grudnia.

Betlejem Poznańskie współpracuje także z organizacjami pozarządowymi, tworząc przestrzeń sprzyjającą wspólnym działaniom na rzecz potrzebujących. 

Kraina lodu na Starym Rynku

To nie koniec atrakcji. Nowością w tegorocznej edycji Betlejem Poznańskiego będzie lokalizacja na Starym Rynku. Stanie tam lodowisko o powierzchni prawie 400 mkw oraz XIX-wieczna wenecka karuzela. Atrakcje w tym miejscu czekać będą na zwiedzających od soboty, 23 listopada.

Na Stary Rynek powróci też po latach Poznań Ice Festival. Zmagania rzeźbiarzy tworzących w lodzie poznaniacy i poznanianki oraz odwiedzający nasze miasto goście będą mogli zobaczyć w mikołajkowy weekend - 6-8 grudnia. Impreza potrwa aż 3 dni. 

Poznań rozbłyśnie na święta

Podobnie jak w latach ubiegłych poznańskie ulice, place i rynki przystroją iluminacje świąteczne nawiązujące do Poznańskiego Szlaku Legend dla Dzieci. Na ulicach miasta znajdziemy elementy świetlne nawiązujące do opowieści: O Poznańskich koziołkach, O rogalach świętomarcińskich, O krawcu z Chwaliszewa oraz O pustelniku z Muszej Góry. W sąsiedztwie każdej iluminacji znaleźć będzie można kod QR umożliwiający zapoznanie z daną legendą.

Na Śródce ponownie będzie można podziwiać instalację świetlną wzbogacającą znany śródecki mural. Oświetlony zostanie także most Biskupa Jordana, Ostrów Tumski, a także śródmiejskie ulice i place. Na pl. Kolegiackim stanie instalacja przestrzenna nawiązująca do kolegiaty św. Marii Magdaleny oraz choinka. Ozdoby na latarniach pojawią się na uliczkach wokół Starego Rynku, na moście Teatralnym oraz ul. Św. Marcin i ul. Chwaliszewo. Świąteczne drzewka podkreślające handlowy charakter tych miejsc można będzie zobaczyć na rynkach: Jeżyckim, Wildeckim, Wielkopolskim, Łazarskim i Bernardyńskim. Miejska choinka rozbłyśnie na Starym Rynku - jej uroczyste rozświetlenie zaplanowano na niedzielę 1 grudnia.

Poznań pozostanie rozświetlony do lutego 2025 r. Montaż iluminacji świątecznych w sąsiedztwie placu Wolności, czyli miejsca, gdzie w sobotę ruszy jarmark, już się rozpoczął. W innych częściach miasta będą się one pojawiać sukcesywnie w ostatnim tygodniu listopada - tak by do początku grudnia całe miasto było już rozświetlone. 

Szczegółowe informacje na temat jarmarków można znaleźć na stronach Betlejem Poznańskiego oraz Jarmarku Świątecznego na Targach

MTP, AJ