Podczas wtorkowej (7 czerwca) sesji radni zdecydowali, że Honorowym Obywatelem Miasta Poznania zostanie prof. Wojciech Łączkowski. To wybitny prawnik, autor wielu publikacji z zakresu prawa finansowego i finansów publicznych. Honorowe obywatelstwo - podobnie jak tytuły Zasłużonych dla Miasta Poznania - zostaną wręczone podczas uroczystej sesji, która odbędzie się 29 czerwca.
Prof. Wojciech Łączkowski urodził się w Poznaniu, w drugiej połowie lat 70. pełnił funkcję prodziekana, a następnie dziekana Wydziału Prawa i Administracji UAM. Wybuch stanu wojennego w grudniu 1981 r. spowodował, że Minister Edukacji Narodowej odwołał ówczesne władze uczelni.
W momencie zmian ustrojowych, tj. w 1989 r., prof. Wojciech Łączkowski został przewodniczącym Komitetu Obywatelskiego w Poznaniu. Od 1989 r. do 1997 r. pełnił funkcję sędziego Trybunału Konstytucyjnego, a w latach 1994-1997 był przewodniczącym Państwowej Komisji Wyborczej. Wchodził w skład Rady Polityki Pieniężnej I kadencji, był przewodniczącym Kościelnej Komisji Historycznej, a także członkiem Międzynarodowego Instytutu Finansów Publicznych, Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk oraz Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego.
Został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski i Medalem Komisji Edukacji Narodowej. Należy do Stowarzyszenia Polskich Prawników Katolickich, jest kawalerem Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie oraz komandorem Rycerstwa Orderu Jasnogórskiej Bogarodzicy.
Zasłużeni dla Miasta Poznania
Anna Chraniuk urodziła się w Warszawie, a w 1977 r. ukończyła Konserwatorium Muzyczne im. Piotra Czajkowskiego w Kijowie. Była stypendystką Ministerstwa Kultury Polski, po powrocie do kraju pracowała m.in. jako instruktorka muzyki w Zarządzie Głównym Ukraińskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego. W 1991 r. przeprowadziła się do Poznania, a dwa lata później zaczęła pracę jako wykładowca w Zakładzie Filologii Ukraińskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza, budując poznańską ukrainistykę od podstaw, tworząc program i materiały dydaktyczne. Z UAM związana była przez 20 lat, aż do przejścia na emeryturę. Zainicjowała i organizowała współpracę między swoją uczelnią i Lwowskim Uniwersytetem im. Iwana Franki, uczestniczyła w wielu konferencjach międzynarodowych, promując poznańską ukrainistykę. Razem ze studentami prezentowała dorobek twórczy poznańskich studentów.
Jest założycielką Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego Polska-Ukraina, a od 2014 r. prowadziła w Poznaniu akcję pod nazwą "Dzieci z Ukrainy", zapraszając i organizując tygodniowy pobyt dla matek z dziećmi, których ojcowie oddali życie w obronie swojej ojczyzny. Jest tłumaczem przysięgłym języka ukraińskiego na liście Ministra Sprawiedliwości. Za krzewienie kultury i oświaty ukraińskiej w Polsce w 2009 r. została odznaczona przez prezydenta Ukrainy Orderem Księżnej Olgi III stopnia. Nadal działa społecznie na rzecz promocji stolicy Wielkopolski w myśl dewizy "Poznań wart poznania".
Prof. Jarosław Kozłowski to jeden z najwybitniejszych współczesnych artystów wizualnych. Przez długi czas związany z nurtem konceptualnym sztuki, którego w Polsce był prekursorem. Studiował na Wydziale Malarstwa w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu, gdzie przez 50 lat prowadził działalność dydaktyczną w zakresie rysunku i malarstwa, a w latach 1981-87 piastował stanowisko rektora tej uczelni. Uczynił wówczas z Poznania mekkę najwybitniejszych światowych artystów i pedagogów. Jest stypendystą The British Council w Londynie i Niemieckiej Centrali Wymiany Akademickiej (DAAD) w Berlinie. Ma tytuł profesora zwyczajnego Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu oraz Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, wykładał w Oslo oraz w Amsterdamie.
Jest inspiratorem powstania Matt's Gallery w Londynie, do 1990 r. prowadził Galerię "Akumulatory 2" w Poznaniu, w której prezentował twórczość polskich i zagranicznych twórców awangardowych. W latach 90. był kuratorem programu galerii i kolekcji Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie. Od 2019 r. prowadzi w Poznaniu Archiwum Idei, w którym przekazuje wiedzę o sztuce i jej wielopostaciowości, w oparciu o budowaną latami własną kolekcję.
Prof. Ewa Wycichowska to urodzona w Poznaniu tancerka, choreografka, pedagog, profesor sztuk muzycznych. W latach 1988-2016 była dyrektorem naczelnym i artystycznym Polskiego Teatru Tańca - Baletu Poznańskiego (PTT). Ukończyła z wyróżnieniem Państwową Szkołę Baletową w Poznaniu i pedagogikę tańca w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina. Studiowała także w L'Académie Internationale de la Danse w Paryżu. Była wieloletnią primabaleriną Teatru Wielkiego w Łodzi.
Jest jurorką polskich i międzynarodowych konkursów tańca, ekspertką ministerialną, prezesem Polskiego Stowarzyszenia Choreoterapii i członkinią m.in.: Międzynarodowej Rady Tańca - Conseil International de la Danse (CID-UNESCO), Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu oraz Rady Mentorów przy Prezydencie Miasta Poznania. To autorka ponad 70 spektakli zrealizowanych w Polsce, Europie i USA. Kierując Polskim Teatrem Tańca zademonstrowała rzadką umiejętność łączenia talentu artystycznego z działalnością akademicką i predyspozycjami menadżerskimi. Jest też pomysłodawczynią i dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu i Warsztatów Tańca Współczesnego Dancing Poznań. Została uhonorowana licznymi nagrodami, m.in. Medalem i Dyplomem uznania Ministerstwa Kultury i Sztuki; Medalem 200-lecia Baletu Polskiego; Wielką Pieczęcią Miasta Poznania, Nagrodą Artystyczną Miasta Poznania, Nagrodą Specjalną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Złotym Medalem Zasłużony Kulturze - Gloria Artis.
KKS Lech Poznań to poznański klub piłki nożnej. Powstał w 1920 r., gdy młodzież z Dębca utworzyła drużynę piłki nożnej pod nazwą Lutnia Dębiec. Rejestracja klubu do Poznańskiego Związku Okręgowego Piłki Nożnej odbyła się w marcu 1922 r. Po wojnie klub reaktywowano pod nazwą KKS Poznań, a w 1957 r. pierwszy raz w nazwie klubu pojawiło się słowo "LECH".
W swojej historii piłkarze Lecha wywalczyli 8 tytułów Mistrza Polski, 5 razy triumfowali w rozgrywkach o Puchar Polski, 6 razy zdobywali Superpuchar Polski. Od 1978 r. Lech Poznań rozegrał ponad 100 meczy w prestiżowych europejskich pucharach: Pucharze Europy Mistrzów Klubowych, Pucharze Zdobywców Pucharów, Pucharze UEFA, eliminacjach Ligi Mistrzów i Lidze Europy. Mecze te były wspaniałą okazją do promowania Miasta Poznania zarówno w Europie, jak i na świecie. Lech Poznań od wielu lat słynie ze szkolenia młodych adeptów futbolu. Przez wiele lat był też najsilniejszym wielosekcyjnym klubem Wielkopolski, współdecydującym o obliczu sportu nie tylko w regionie, ale i w kraju. Klub prowadził sekcje m.in.: boksu, brydża, gimnastyki, hokeja na trawie, kajakarstwa, kolarstwa, koszykówki, kręglarstwa klasycznego, lekkiej atletyki, łucznictwa, piłki ręcznej, podnoszenia ciężarów, pływania, siatkówki, strzelectwa, szachów, szermierki, tenisa stołowego i zapasów.
Przyznanie przez Radę Miasta Poznania tytułu "Zasłużony dla Miasta Poznania" KKS Lech Poznań w 100. rocznicę istnienia, stanowi wyraz uznania i podkreślenia zasług w dziedzinie krzewienia kultury fizycznej i sportu wśród mieszkańców Poznania oraz w promocji naszego Miasta, regionu i kraju.
AW