Program nosi nazwę "Profilaktyka i wczesne wykrywanie osteoporozy wśród kobiet w wieku 50+, zamieszkałych w Poznaniu, na lata 2021-2023". Powstał, by lepiej i szybciej wykrywać ryzyko zachorowania na osteoporozę wśród poznanianek po 50 roku życia. Zapewni łatwiejszy dostęp do badań, a przy okazji pomoże również w kształtowaniu prawidłowych nawyków.
- Badania profilaktyczne to jedno z najważniejszych narzędzi w walce z chorobami - podkreśla Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. - Dlatego tak ważne jest, by były dostępne dla wszystkich grup wiekowych. W Poznaniu mamy już liczne przedsięwzięcia zdrowotne dla dzieci i dla seniorów - najnowszy program doskonale uzupełnia miejską ofertę. Mam nadzieję, że dzięki niemu wiele poznanianek uniknie rozwoju osteoporozy.
Osteoporoza to choroba, która charakteryzuje się zwiększonym ryzykiem złamań kości, często dotykająca kobiet po menopauzie. Szacuje się, że w Poznaniu w latach 2021-2023 zagrożonych nią będzie około 26,6 tys. kobiet w wieku od 50 lat. Przyjęty przez radnych program pozwoli w tym czasie pomóc ok. 2,8 tys. z nich.
Kto znajdzie pomoc?
W programie będą mogły wziąć udział kobiety, które mają 50 lat lub więcej, są na stałe lub czasowo zameldowane w Poznaniu i tutaj rozliczają swój podatek dochodowy. Uczestniczki nie mogą mieć przeciwwskazań do badania gęstości kości.
O przystąpieniu do programu będzie decydowała kolejność zgłoszeń - chętne poznanianki będą przyjmowane do wyczerpania limitu miejsc. Najpierw przejdą badania kwalifikacyjne, podczas których lekarz przeprowadzi wywiad uwzględniający aktualny stan zdrowia. W razie wystąpienia czasowych przeciwwskazań, związanych np. z chorobą, będzie można wyznaczyć kolejny termin wizyty.
Następny krok to badania diagnostyczne. W ich trakcje specjalista oceni bezwzględne 10-letnie ryzyko złamania. Jeśli będzie ono wysokie, zostanie wykonana densytometria szyjki kości udowej. Po uzyskaniu wyników badań lekarz przekaże pacjentkom rekomendacje, a w przypadku wykrycia jakichkolwiek nieprawidłowości - kobiety będą informowane o konieczności i możliwości wykonania uzupełniających badań.
Skorzystają nie tylko uczestniczki
Wszystkie uczestniczki programu otrzymają też podstawowe informacje dotyczące profilaktyki i leczenia osteoporozy. Z działań edukacyjnych będą mogli skorzystać również członkowie ich rodzin. Realizatorzy programu zorganizują też wykłady na temat profilaktyki tej choroby dla wszystkich poznanianek i poznaniaków, zwłaszcza tych, którzy już skończyli 50 lat. Będzie można dowiedzieć się, jak zredukować ryzyko zachorowania, jak się odpowiednio odżywiać, ćwiczyć czy rehabilitować.
Organizatorem programu jest Miasto Poznań, które podpisze umowę z realizatorem wyłonionym w drodze konkursu ofert. Badania prowadzone będą w gabinetach wskazanych przez realizatora - pomieszczenia będą zlokalizowane tak, by zapewnić dostęp dla osób z niepełnosprawnościami, w tym poruszających się na wózkach inwalidzkich.
Wszystkie procedury diagnostyczne i terapeutyczne będą przeprowadzane zgodnie z aktualną wiedzą medyczną oraz z zachowaniem warunków sanitarnych wynikających z przepisów prawa.
Program jest zaplanowany na lata 2021-2023, ale w zależności od decyzji Rady Miasta Poznania i posiadanych zasobów finansowych może być kontynuowany dłużej. Na jego realizację Miasto Poznań przeznaczyło kwotę 900.000 zł (300 tys. zł rocznie).
AW