Poznań przeciw dyskryminacji

Panorama Poznania z lotu ptaka, w centrum śródmieście i budynek Ratusza - grafika rozmowy
Miasto Poznań podejmuje liczne działania dla budowania postawy akceptacji, wsparcia i tolerancji
Poznań przeciw dyskryminacji

7 na 10 nastolatków LGBT+ w Polsce doświadcza przemocy, a połowa mierzy się z objawami depresji - alarmuje Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, która rozpoczęła kampanię zachęcającą młodych ludzi do wsparcia swoich nieheteronormatywnych i transpłciowych rówieśników. Miasto Poznań przyłącza się do apelu w Międzynarodowy Dzień Przeciw Homofobii, Transfobii i Bifobii.

Nowa kampania Fundacji - "LGBT+ja" - podejmuje problem przemocy wobec nieheteronormatywnych i transpłciowych nastolatków. Wielu z nich towarzyszy ona wszędzie: w szkole i w domu, w miejscach publicznych, w wulgarnych hasłach wypisanych na murach, hejterskich komentarzach w internecie, dwuznacznych spojrzeniach i dowcipach rówieśników.

Fundacja zwraca uwagę, że taka sytuacja to efekt m.in. zaniedbań w zakresie edukacji, podsycania postaw homofobicznych oraz ograniczonego reagowania na krzywdę osób LGBT+.  

- Złe i okrutne słowa, na które nikt nie reaguje, brak działań profilaktycznych, granie kartą homofobii dla interesów politycznych stopniowo tworzą coraz większą przestrzeń dla aktów agresji i innych form dyskryminacji- mówi dr Monika Sajkowska, prezeska Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. - Obojętność i brak dyskusji na temat praw mniejszości stają się de facto przyzwoleniem na krzywdę, również dzieci i młodzieży. 

W Poznaniu dbamy o szacunek i akceptację

- Każdy człowiek, niezależnie od swojej orientacji seksualnej, pochodzenia, stopnia sprawności, płci, wieku, wyznawanej religii czy statusu społecznego powinien czuć się w Poznaniu bezpiecznie - podkreśla Jacek Jaśkowiak, prezydent miasta. - Przemocy, zwłaszcza wobec młodych ludzi, musimy przeciwdziałać, wszelkimi sposobami. Akcje edukacyjne, społeczne stanowią bardzo istotny element tej walki.

https://www.youtube.com/watch?v=YG1ORTVew1g

Dlatego Miasto Poznań podejmuje liczne działania dla budowania postawy akceptacji, wsparcia i tolerancji. W 2021 roku zleciło Stowarzyszeniu Grupa Stonewall prowadzenie mieszkania interwencyjnego dla dorosłych osób LGBT+ doświadczających przemocy. Mogą w nim czasowo zamieszkać osoby doznające podwójnego wykluczenia - ze względu na orientację seksualną czy tożsamość płciową i ze względu na doświadczenie przemocy, często związane z kryzysem bezdomności. Dzięki miejskiemu projektowi mają one zapewnione schronienie i nocleg oraz interwencyjną pomoc doraźną i wsparcie specjalistyczne. W pierwszej kolejności do mieszkania przyjmowane są osoby doświadczające długofalowej i dotkliwej przemocy. Również osoby młode (18-24 lata) i starsze (po 60 roku życia) w trudnej  sytuacji życiowej traktowane są priorytetowo. 

W ramach dotacji miejskiej realizowane jest w tym roku specjalistyczne wsparcie (głównie psychologiczne i psychiatryczne) dla osób LGBT+ zagrożonych łamaniem praw człowieka i dyskryminacją. Wsparcia udzielają: Fundacja Tęczowe Rodziny, Stowarzyszenie Grupa Stonewall i Fundacja Forever Young.

Jak w poprzednich latach, także w drugim półroczu 2021 r. realizowane będą działania edukacyjne. W otwartym konkursie ofert wybrane zostaną projekty adresowane do osób pracujących z dziećmi i młodzieżą. Ich celem jest zwiększenie wiedzy i kompetencji w zakresie pracy z młodymi ludźmi zagrożonym dyskryminacją, a także kształtowania wśród dzieci i młodzieży postaw opartych na otwartości, szacunku i respektowaniu praw człowieka.

W tym roku prowadzone będzie również po raz pierwszy - pilotażowo - szkolenie dla kadry pomocy społecznej pracującej z osobami narażonymi na łamanie praw człowieka, w szczególności osobami LGBT+. Realizator wybrany będzie również w otwartym konkursie ofert.

Od kilku lat w poznańskich szkołach w ramach zajęć dodatkowych realizowane są projekty z zakresu edukacji antydyskryminacyjnej, według pomysłu poszczególnych szkół, dofinansowane z budżetu miasta.

W listopadzie zaś odbędzie się już po raz trzeci Poznański Tydzień Tolerancji, organizowany przez Miasto razem z Komisją Dialogu Obywatelskiego przy Pełnomocniczce Prezydenta Miasta ds. polityki równościowej, adresowany do wszystkich mieszkańców Poznania.

Tydzień Tolerancji to czas promowania szacunku i akceptacji wobec każdego człowieka, niezależnie od jego poglądów, wyznania, orientacji seksualnej, tożsamości płciowej, wieku, płci, koloru skóry, pochodzenia czy stopnia sprawności.

W Polsce i w Europie - skala problemu

Skalę problemu pokazują m.in. badania Kampanii Przeciw Homofobii, według których ponad dwie trzecie badanych (70 proc.) doświadcza różnych form przemocy. 70 proc. żyjących w Polsce nastolatków LGBT+ czuje się osamotnionych, jedynie jedna czwarta znajduje pełną akceptację u swoich matek, jeszcze mniej (12 proc.) u ojców. U połowy występują nasilone lub silne objawy depresji. 69 proc. osób uczestniczących w badaniu KPH rozważało samobójstwo, przy czym 12% bardzo często.  Dramatyczną sytuację młodzieży LGBT+ w Polsce potwierdzają telefony i wiadomości kierowane przez osoby należące do tej mniejszości do telefonu zaufania 116 111.

- Młodzi ludzie LGBT+, którzy szukają u nas wsparcia, opowiadają o przemocy rówieśniczej, ale też o przemocy ze strony dorosłych - również tych najbliższych: rodziców, nauczycieli - - mówi Oliwia Pogodzińska, pracująca w telefonie zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111 Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. - Mówią o osamotnieniu i braku nadziei. W wielu sytuacjach nie czują się bezpiecznie, brakuje im przestrzeni do bycia sobą. Bardzo dużo takich telefonów odebraliśmy w czasie ostatniej kampanii prezydenckiej. Dzieci pytały nas nawet, czy przypadkiem nasz telefon nie jest jeszcze jedną strefą wolną od LGBT.

 Opublikowany w 2020 r. międzynarodowy raport European Union Fundamental Rights Agency pokazuje, że sytuacja polskich uczniów i uczennic LGBT+ jest znacznie gorsza niż ich nieheteronormatywnych i transpłciowych rówieśników w innych państwach UE. Zaledwie 18 proc. respondentów z Polski będących w wieku 15-17 lat stwierdziło, że system edukacji, przynajmniej w pewnym zakresie, odnosi się do tematyki związanej z osobami LGBT+ w pozytywny lub wyważony sposób (średnia dla pozostałych państw unijnych to 33 proc.).  

Ponadto jedynie co trzeci z badanych nastolatków LGBT+ z Polski stwierdził, że w szkole może liczyć na wsparcie i uznanie swojej orientacji psychoseksualnej i tożsamości płciowej, podczas gdy w pozostałych państwach Wspólnoty takiej odpowiedzi udzielił średnio co drugi uczeń.

Dlaczego i jak wspierać

Kampania "LGBT+ja" jest adresowana do młodzieży i realizowana pod hasłami: "Masz we mnie sojusznika", "Masz we mnie sojuszniczkę".  Została przygotowana przez  Fundację Dajemy Dzieciom Siłę we współpracy z agencją reklamową BBDO. Powadzona jest głównie w internecie. Towarzyszą jej również grafiki oraz seria postów tłumaczących, jak nastolatki wspierać swoich rówieśników.  

Organizatorzy zachęcają również dorosłych do wspierania idei kampanii oraz deklarowania wsparcia dla nastolatków LGBT+ - poprzez np. rozmowy z własnymi dziećmi, stosowanie nakładek na zdjęcia profilowe w serwisach społecznościowych, udostępnianie postów, stosowanie hasztagu #LGBTplusJA. 

Jak wspierać? Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę proponuje serię prostych zasad:

  • Pokazuję, że wspieram osoby LGBT+.  Wiem, że to ważne. 
  • Staję po stronie osób LGBT+.  Mówię, że jestem. Pytam, jak mogę pomóc.
  • Reaguję na przemoc wobec osób LGBT+.  Zgłaszam. Szukam pomocy.  
  • Nie śmieję się z homofobicznych żartów.  Reaguję na nie sprzeciwem. Tłumaczę, dlaczego nie powinno się z nich śmiać i ich powtarzać.
  • Nie lajkuję treści dyskryminujących osoby LGBT+. Wyrażam swój sprzeciw, piszę, że to nie jest OK. 
  • Uczę się, co to znaczy należeć do mniejszości. Chcę lepiej rozumieć. Rozmawiam z tymi, którzy myślą inaczej. 
  • Obalam stereotypy na temat osób LGBT+. Rozmawiam z tymi, którzy myślą inaczej. 
  • Mówię wprost: LGBT to nie ideologia. LGBT+ to ludzie. 

AW