Akcja realizowana jest w ramach Gminnego Programu Rewitalizacji. W tym roku odbędzie się po raz 12. Jej celem jest aktywizacja i integracja mieszkańców wokół procesu poprawy jakości życia w mieście poprzez zazielenianie, ożywianie i zagospodarowanie przestrzeni.
Program "Odmień swoje podwórko" jest skierowany do użytkowników, właścicieli i zarządców terenów publicznych i niepublicznych (podwórka budynków mieszkalnych wielorodzinnych, fragmenty placów, ulic, skwerów, osiedli mieszkaniowych), położonych w granicach osiedli: Stare Miasto, Główna, Ostrów Tumski-Śródka-Zawady-Komandoria, Wilda, Św. Łazarz, Jeżyce. To okazją do rozpoczęcia przeobrażeń tych terenów, aby stały się one atrakcyjnymi i przyjaznymi miejscami do budowania dobrych relacji społecznych.
- Podobnie jak w ubiegłym roku ideę zaangażowania poznaniaków w dbałość o najbliższą okolicę chcemy połączyć z działaniami zwiększającymi ilość zieleni w mieście. Podejmowane wspólnie kroki z całą pewnością wpłyną na poprawę jakości życia mieszkańców i estetykę ich najbliższego otoczenia. W tym roku, szczególnie cenne będą te projekty, które powiększą powierzchnię biologicznie czynną i pozwolą retencjonować wody opadowe, a następnie wykorzystywać je do pielęgnacji terenów zielonych - mówi Katarzyna Parysek-Kasprzyk, zastępca dyrektora Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta UMP.
Akcja składa się z dwóch etapów: projektowego i terenowego. Pierwszy odbędzie się w kwietniu w trybie zdalnym. Uczestnicy pod okiem ekspertów od kształtowania terenów zielonych przygotują koncepcję zagospodarowania i ożywienia swoich lokalnych przestrzeni. Wdrożenie w życie wypracowanych projektów odbędzie się podczas drugiego, terenowego etapu akcji, który jest planowany na maj-czerwiec.
Oprócz merytorycznych konsultacji ze specjalistami uczestnicy akcji "Odmień swoje podwórko" mogą liczyć także na materiały dydaktyczne dotyczące rozwiązań opartych na przyrodzie oraz nagrody w konkursie, którymi są sadzonki roślin, ziemia ogrodnicza, urządzenia do zbierania deszczówki, narzędzia oraz elementy małej architektury.
Jak się zgłosić?
Zgłoszenia można przesyłać na adres: rewitalizacja@um.poznan.pl do 24 marca. Do każdego formularza należy dołączyć dokumentację fotograficzną terenu zgłaszanego do akcji.
O zakwalifikowaniu zespołu projektowego zdecyduje prawidłowo wypełniony formularz, spełnione warunki regulaminu akcji, kolejność zgłoszenia oraz ocena stanu zagospodarowania terenu dokonana przez organizatora na podstawie przesłanych fotografii.
Formularz zgłoszeniowy, szczegółowy opis akcji oraz regulamin znajdują się w załącznikach oraz na stronie poznan.pl.
JZ/ BKPiRM