Niezagospodarowany, wykorzystywany dotąd pod uprawy, teren zmienił swoje oblicze. Jest teraz ogrodzony, w środku wyznaczono alejki prowadzące do poszczególnych ogródków, powstał też dom działkowca. Zakończyły się wszystkie roboty budowlane rozpoczęte rok temu. Aktualnie trwają przygotowania do odbiorów końcowych inwestycji.
W ramach zadania zagospodarowano niemal 46 tys. metrów kwadratowych terenu przeznaczonego na działki. Znalazło się tu 75 ogródków o powierzchni od 300 do 500 metrów kwadratowych oraz charakterystyczny, jednokondygnacyjny dom działkowca, który składa się z trzech brył zlokalizowanych na planie sześciokąta foremnego. Jest to budynek użyteczności publicznej pełniący funkcję administracyjną dla Rodzinnego Ogrodu Działkowego. Największa część domu mieści ogólnodostępny węzeł sanitarny, klub seniora z zapleczem kuchennym, pomieszczenie porządkowe oraz magazyn. W średniej bryle znajduje się sala spotkań na niemal 50 osób, zaś w najmniejszej - pomieszczenie administracyjne oraz miejsce na aneks kuchenny.
Ogródki są wyposażone w wewnętrzną sieć wodociągową i elektryczną, doprowadzoną do każdej działki ogrodowej oraz do domu działkowca. Budynek został przyłączony do kanalizacji ogólnospławnej. Do poszczególnych działek ogrodowych prowadzą utwardzone alejki o żwirowej nawierzchni. Dodatkowo wyznaczone zostało miejsce ogólnodostępne z zielenią i placem zabaw, które ma służyć rekreacji i integracji użytkowników. Wyposażono je w elementy małej architektury: ławki, kosze na śmieci i stojaki rowerowe.
Wzdłuż ul. Przy Lotnisku dla działkowców znalazło się niemal 50 ogólnodostępnych miejsc postojowych, w tym pięć przystosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. W obrębie parkingu wyznaczono miejsca gromadzenia odpadów stałych oraz na odpady zielone. Parking oraz teren przy domu działkowca są także oświetlone.
Zadanie to jest elementem prowadzonego przez Wydział Gospodarki Nieruchomościami UMP projektu pn. Optymalizacja zasobu poprzez przeniesienie rodzinnych ogrodów działkowych. Projekt ten jest odpowiedzią na zmieniającą się przestrzeń miejską oraz politykę planistyczną. Zgodnie z ustawą o rodzinnych ogrodach działkowych m.in. w przypadku zmiany przeznaczenia funkcji dla obecnie funkcjonujących ogrodów działkowych na inne istnieje możliwość przeniesienia ich na teren zamienny. Każdorazowo działania prowadzące do przeniesienia rodzinnych ogrodów działkowych poddawane są analizie przez miejskiej służby oraz uzgadniane są z Polskim Związkiem Działkowców. Tak też się stało w przypadku ROD Zjednoczeni zlokalizowanym przy ul. Olsztyńskiej w Poznaniu, który został zlikwidowany i przeniesiony na Głuszynę.
Działki, które powstały na Głuszynie w pierwszej kolejności przysługują zainteresowanym działkowcom ze zlikwidowanych ogrodów działkowych - w tym przypadku, z ROD Zjednoczeni. W sprawie możliwości użytkowania działek w nowym Rodzinnym Ogrodzie Działkowym na Głuszynie lub w innym ogrodzie należy kontaktować się z Polskim Związkiem Działkowców. Siedziba związku mieści się przy ul. Wilczak 16. Dane kontaktowe dostępne są na stronie PZD.
RB, PIM