Dzieło to wynik współpracy dyrekcji i pracowników Przedszkola nr 37, Miasta Poznania oraz Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz. To kolejna odsłona projektu "Warstwy". Wcześniej, w ramach tego samego przedsięwzięcia powstał mural u zbiegu ulic Ślusarskiej i Wodnej. Wówczas prace realizowano przy współpracy poznańskich seniorów.
Mural na ścianie przedszkola nawiązuje do historii osiedla. Jeszcze przed pierwszą wojną światową w bliskim sąsiedztwie działała hala zeppelinów. Po potężnym hangarze dla sterowców pozostały dziś jedynie nieliczne betonowe elementy. Można je zobaczyć na trawniku w pasie rozdzielającym jezdnie al. Solidarności, w pobliżu sklepu Kaufland oraz w parku Władysława Czarneckiego. Dzieło nawiązuje jednak nie tylko do historii miejsca, z którego startowały zeppeliny, ale także do nazwy osiedla. Przywołane zostały elementy przyrody - wiatr i wzgórza.
Mural wpisuje się w realizowany przez dyrekcję placówki program zielonego ogrodu z wydzielonymi strefami edukacyjno-zabawowymi. Pomysł aranżacji przestrzeni powstał w ramach konsultacji z rodzicami i dziećmi, które swoje oczekiwania wyraziły poprzez prace rysunkowe. Założenia zagospodarowania tego terenu wpisują się w koncepcję i politykę Miasta Poznania sformułowaną w programie "Naturalne place zabaw w ogródkach przedszkolnych". Plan i projekt ostatecznie został przygotowany przez biuro projektowe pracownia k. Anny Komorowskiej i sfinansowany ze środków unijnego projektu Connecting Nature, w którym Miasto jest partnerem.
Finalnie prace nad powstaniem muralu podjęła Pracownia Malarstwa w Architekturze Wydziału Malarstwa i Rysunku UAP prowadzona przez prof. Marka Jakuszewskiego i dr. Jerzego Muszyńskiego. Przeprowadzone przez studentów warsztaty z dziećmi "Sterowce i wiatr" przyniosły kilkanaście opracowań, z których do wykonania został wybrany poetycki projekt Zuzanny Dudek.
Symboliczne odsłonięcie muralu na ścianie Przedszkola nr 37 nastąpi 1 czerwca, o godz. 10. Będzie to prezent dla najmłodszych z okazji Dnia Dziecka. Wówczas dzieło zaprezentowane zostanie także mieszkańcom osiedla.
Mural to efekt stałej współpracy Miasta Poznań i UAP. We wrześniu 2020 roku list intencyjny w tej sprawie podpisali Jacek Jaśkowiak - prezydent Poznania oraz profesor Wojciech Hora - rektor UAP. Dokument podkreśla, że naczelnym założeniem wzajemnej współpracy jest zaangażowanie lokalnej społeczności w działania artystyczne w przestrzeni miasta pod kuratelą UAP. Zarówno Miasto Poznań, jak i Uniwersytet wyrażają w nim wolę realizacji wspólnych przedsięwzięć projektowo-artystycznych, a w szczególności cyklicznych realizacji murali na terenie Poznania.Partnerem obecnej edycji projektu jest firma Caparol.
AJ