- Doświetlanie przejść na poznańskich ulicach to jedno z najważniejszych zadań, mających na celu poprawę bezpieczeństwa pieszych, którzy są najmniej chronionymi uczestnikami ruchu. Doświetlając kolejne przejścia, poprawiamy widoczność pieszych. Pośrednio zyskują na tym też kierowcy. We wskazaniu konkretnych miejsc dużą rolę odgrywają miejscy i osiedlowi radni oraz sami mieszkańcy - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.
W ubiegłym roku dodatkowe oświetlenie o wartości ponad 437 tysięcy złotych zainstalowane zostało w piętnastu miejscach. Tegoroczne działania w zakresie doświetlania przejść rozpoczną się na terenie osiedla Grunwald Północ.
Uruchomione zostały postępowania, które wyłonią wykonawców doświetleń przejść dla pieszych na ul. Swoboda w sąsiedztwie Szkoły Podstawowej nr 88 ("zebra" bliższa ul. Marcelińskiej) i na ul. Brzask, przy skrzyżowaniu z ul. Sierakowską.
Następne w kolejności są ul. Głuszyna i Radojewo, gdzie dzięki środkom finansowym zabezpieczonym przez rady osiedli, doświetlone zostaną łącznie cztery przejścia dla pieszych.
Jako wymagające doświetlenia wskazanych zostało dwadzieścia jeden przejść w całym mieście. Ich lista została przygotowana przez Miejskiego Inżyniera Ruchu i ZDM w oparciu o rekomendacje rad osiedli i radnych Miasta Poznania.
Łączna kwota, jaka zostanie w tym roku przeznaczona na doświetlenie "zebr", wynosi ponad 465 tysięcy złotych. Suma ta obejmuje cztery zadania wymienione powyżej, które mają zapewnione finansowanie, oraz 200 tysięcy złotych wynikające z budżetowej poprawki miejskich radnych. Ta druga kwota będzie wydatkowana na doświetlenia kolejnych przejść do momentu jej wyczerpania.
Doświetlenia przejść dla pieszych w 2021 roku
1. Zadania o zapewnionym finansowaniu:
- ul. Swoboda przy SP nr 88 i Brzask przy skrzyżowaniu z ul. Sierakowską,
- ul. Głuszyna, 3 przejścia,
- ul. Radojewo.
2. Zadania planowane do realizacji do wyczerpania środków finansowych:
- ul. Dąbrowskiego przy skrzyżowaniu z ul. Kościelną,
- ul. Stróżyńskiego w rejonie przystanku "os. Jagiełły",
- ul. Stróżyńskiego pomiędzy wschodnią i zachodnią częścią ulicy,
- ul. Stróżyńskiego w rejonie przystanku "Wieża RTV",
- ul. Jaroczyńskiego w rejonie przystanku "os. Jagiełły",
- ul. Za Cytadelą przy skrzyżowaniu z ul. Brandstaettera,
- ul. Kościelna przy wlocie ul. Poznańskiej w kierunku kościoła,
- ul. Kościelna przy ulicy Wąskiej (przejście przez obie jezdnie),
- ul. Kościelna w rejonie stacji paliw i ul. Mącznej,
- ul. Kraszewskiego przy skrzyżowaniu z ul. Szamarzewskiego,
- ul. Sarmacka przy SP nr 48,
- ul. Szczepankowo przy skrzyżowaniu z ul. Roślinną,
- ul. Szczepankowo przy skrzyżowaniu z ul. Wieprawską,
- ul. Naramowicka przy skrzyżowaniu z ul. Widłakową,
- ul. os. Batorego - Lasek Piątkowski (łącznik na przedłużeniu ulicy Łużyckiej wzdłuż Lasku Piątkowskiego/Rezerwatu Żurawiniec).
RB, ZDM