"
Ścieżkowskaz"

Zdjęcie przedstawia Ścieżkowskaz, czyli drewniane oznakowanie wskazujące drogę do ścieżki w koronach drzew. Jest ono jednocześnie hotelem dla owadów. - grafika rozmowy
Przy wejściu do lasu, obok parkingu przy ul. Krańcowej stanęło oznakowanie, które jest jednocześnie hotelem dla owadów
"
Ścieżkowskaz"

Przy wejściu do lasu, obok parkingu przy ul. Krańcowej stanął niezwykły obiekt. To nietypowe oznakowanie, wskazujące dojście do ścieżki w koronach drzew, które jest jednocześnie hotelem dla owadów. 

"Ścieżkowskaz" to artystyczna instalacja o ekologicznym przesłaniu, która ma stać się  znakiem rozpoznawalnym w tym rejonie.

- Forma obiektu nawiązuje do konstrukcji ścieżki i wpasowuje się w trend upcyclingowy, ponieważ materiały zostały pozyskane częściowo z recyclingu. Dzięki użyciu drewna rzeźba harmonijnie wpisuje się w otulinę leśną - tłumaczy Łukasz Trusewicz, autor instalacji.

Ponad dwumetrowa konstrukcja pomoże odnaleźć trasę prowadzącą do ścieżki w koronach drzew. Ta atrakcja w dolinie rzeki Szklarki, na terenie leśnictwa Antoninek, została oddana do użytku w kwietniu tego roku i od razu stała się miejscem chętnie odwiedzanym przez poznaniaków i turystów. Instalacja artystyczna pełni jednak jeszcze jedną, bardzo ważną funkcję - to najwyższy hotelik dla owadów zapylających w Poznaniu, a prawdopodobnie także w Polsce. 

Miejsca takie stanowią doskonałe schronienie dla owadów zapylających, głównie pszczół. To także przestrzeń, w której mogą się rozmnażać - co w realny sposób wpływa na wzrost populacji tych pożytecznych zwierząt. Hotele dla owadów powstają w ramach realizowanego przez Miasto programu "Poznań dla pszczół". Można je zobaczyć m.in. w parku im. Jana Pawła II na Wildzie, parku Wilsona na Łazarzu czy przed Poznańskim Ośrodkiem Specjalistycznym Usług Medycznych przy Al. Solidarności. 

Na leśnej trasie w dolinie rzeki Szklarki pojawiły się także mniejsze tabliczki, dzięki którym osoby spacerujące z łatwością odnajdą drogę powrotną na parking przy ul. Krańcowej.

Instalacja przygotowana została przez Miasto Poznań we współpracy z Pracownią Łazarską i Zakładem Lasów Poznańskich.

AJ