Poznań pamięta o zesłanych na Sybir

Na zdjęciu przedstawiciele władz miasta i regionu oraz Związku Sybiraków składają kwiaty przed pomnikiem - grafika rozmowy
Tegoroczne uroczystości przebiegały przy zachowaniu szczególnej ostrożności
Poznań pamięta o zesłanych na Sybir

W środę, 10 lutego, obchodzimy 81. rocznicę pierwszej masowej zsyłki Polaków na Sybir. W imieniu poznanianek i poznaniaków kwiaty pod Pomnikiem Ofiar Katynia i Sybiru złożył Bartosz Guss, zastępca prezydenta miasta. 

Ze względu na pandemię tegoroczna uroczystość przebiegała przy zachowaniu szczególnej ostrożności. Nie było przemówień - kwiaty pod pomnikiem w Ogrodzie Zamkowym przy Zamku Cesarskim złożyli m.in.: Michał Zieliński, wojewoda wielkopolski, Wojciech Jankowiak, wicemarszałek województwa oraz Bartosz Guss, zastępca prezydenta Poznania. 

- To ważna rocznica, o której trzeba pamiętać - podkreśla Bartosz Guss. - W 1940 roku, zaledwie kilka miesięcy po najeździe na Polskę armii sowieckiej nastąpiły brutalne wysiedlenia Polaków. Wiązały się z nimi ogromne dramaty naszych rodaków - dziś oddajemy im hołd.

W latach 1940-1941 przeprowadzono cztery masowe deportacje obywateli polskich w głąb ZSRR. Pierwsza z nich miała miejsce w nocy z 9 na 10 lutego 1940 r., a ostatnia - w maju i czerwcu 1941 r. Wysiedleniu podlegali przede wszystkim członkowie konspiracji i ich bliscy.

AW