Wysłuchają, potowarzyszą podczas spaceru, wyjdą z psem na spacer, zrobia zakupy, wyniosą śmieci, zaparzą herbatę, umówią wizytę w urzędzie... Kto? Wolontariusze. Z ich pomocy mogą skorzystać poznańskie seniorki i seniorzy. Usługi są świadczone w ramach programu Korpus Wsparcia Seniorów, który realizuje Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie we współpracy z wolontariuszami Caritas Poznań.
Ponad tysiąc mieszkańców Poznania posiadających orzeczenie o niepełnosprawności wraz z opiekunami skorzystało z dofinansowania do uczestnictwa w turnusie rehabilitacyjnym. Na ten cel Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Poznaniu przeznaczył rekordową kwotę blisko 2 mln zł.
Kilkanaście tysięcy okolicznościowych kart PEKA z herbami poznańskich klubów piłkarskich Warty i Lecha trafiło właśnie do sprzedaży. Karty dla kibiców "Zielonych" mają związek z jubileuszem 110-lecia klubu, w przypadku "Kolejorza" uświetnią jego stulecie.
Rzeźbę przedstawiającą dwa trykające się koziołki można z powrotem oglądać na odnowionym placu Kolegiackim. To popularna atrakcja wśród turystów i mieszkańców, którzy chętnie fotografują się w jej towarzystwie. Pomnik nawiązuje do jednego z symboli Poznania - koziołków z wieży ratuszowej.
Znamy nazwiska kandydatek i kandydatów, którzy zakwalifikowali się do II etapu konkursu na dyrektora Biblioteki Raczyńskich. Osoba, która otrzyma rekomendację komisji konkursowej, może zostać powołana przez Prezydenta Miasta Poznania na to stanowisko na okres od 3 do 7 lat. Obecnie szefową biblioteki jest Anna Gruszecka. Zakończenia drugiej kadencji dotychczasowej dyrektor nastąpi 31 sierpnia.
Trwa druga edycja "Fest księgarni" - plebiscytu na ulubioną kameralną księgarnię poznanianek i poznaniaków. Głosy można oddawać do 31 lipca. Na uczestników czekają nagrody.
Do Polski zbliża się fala upałów. Mieszkańcy Poznania z pewnością będę chcieli się nieco schłodzić. W tym celu mogą wybrać się na odkrytą pływalnię lub nad jezioro.
Tablica poświęcona bohaterowi akcji Bollwerk Antoniemu Gąsiorowskiemu pseudonim "Ślepy Antek" została odsłonięta na Chwaliszewie. W uroczystości wziął udział m.in. Stanisław Tamm, sekretarz miasta.
W sobotę, 16 lipca Pływalnia Miejska Atlantis na os. Stefana Batorego wznawia działalność po przerwie technologicznej. Obiekt przygotował wakacyjną ofertę dla mieszkańców. Atrakcji nie zabraknie również na Chwiałce.
Noc w Palmiarni, starosłowiańskie święto muzyki i tańca czy Rockowizna Festiwal - to tylko kilka wydarzeń, w których poznaniacy i poznanianki będą mogli wziąć udział w ten weekend. Ponadto w stolicy Wielkopolski wystąpią Natalia Przybysz, Maria Peszek i Ania Karwan. W wolnych dniach warto też wybrać się na spacer po Starym Mieście, obejrzeć plenerowe seanse czy poćwiczyć nad Wartą.
Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci i Dorosłych z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym "Żurawinka", Fundacja Wózkowicze oraz Fundacja Akcja Menstruacja - to zwycięzcy tegorocznych Inicjatorów w kategoriach Wspierający, Aktywizujący i Nowatorski. Pozostałych laureatów poznamy we wrześniu w trakcie Poznańskiego Targu Dobra.
Na odcinku od ul. Kasprzaka do ul. Reymonta zmienił się sposób postoju. Parkowanie - zamiast w całości na chodniku - odbywa się teraz częściowo na nim i na jezdni. Dzięki temu piesi zyskali więcej miejsca.
Trwa przebudowa ul. Św. Marcin i Al. Marcinkowskiego na odcinku od ul. Ratajczaka do pl. Wolności. Na wtorek, 19 lipca wykonawca inwestycji planuje wprowadzenie zmian w organizacji ruchu.
W związku z odbywającymi się w sobotę i niedzielę zawodami JBL Triathlon Poznań wprowadzone zostaną czasowe zmiany w organizacji ruchu na trasie zmagań kolarskich od Malty do Jasina pod Swarzędzem.
Można już oglądać za darmo renesansowy dziedziniec Pałacu Górków - siedziby Muzeum Archeologicznego - z unikatowym obeliskiem Ramzesa II.
Przez cały czerwiec trwała rywalizacja o tytuł Rowerowej Stolicy Polski. Ostatecznie przypadł on Białej Podlaskiej. Poznań zajął 33. miejsce spośród 56 startujących miast i drugie wśród tych powyżej 200 tysięcy mieszkańców. Cykliści kręcący kilometry dla stolicy Wielkopolski przejechali 292 647 km co było siódmym wynikiem jeśli chodzi o przejechany dystans.
Podczas wakacji można wybrać się na liczne spacery w ramach "Lata na Trakcie". Przewodniczki i przewodnicy Poznańskiego Centrum Dziedzictwa oprowadzą zwiedzających po wielu ciekawych miejscach w stolicy Wielkopolski. To również świetna okazja, by lepiej poznać historię miasta.
1 sierpnia rozpocznie się remont Poznańskiego Szybkiego Tramwaju. Zamknięta będzie cała trasa. W związku z tym uruchomiona zostanie komunikacja zastępcza.
Zmienia się organizacja wydawania pomocy rzeczowej w punkcie przy ul. Bukowskiej 27/29. Od poniedziałku, 18 lipca trzeba będzie zarejestrować się na wizytę przez Poznań Kontakt, by odebrać potrzebne wsparcie. W każdym tygodniu punkt będzie mogło odwiedzić do 500 osób.
W piątek, 15 lipca po raz drugi w tym roku będzie można podziwiać rośliny wieczorową porą. Podczas wydarzenia zagra również zespół Drum Work, który zabierze zwiedzających w podróż do krajów Afryki Zachodniej.