Przechodząc pod ozdobionym florystycznymi wzorami portalem z 1548 roku, całkowicie za darmo, poznaniacy i turyści mogą zwiedzić specjalnie zaaranżowaną przestrzeń, w której centralnym punkcie stoi jedyny w tej części Europy egipski obelisk. Goście mogą przyjrzeć się hieroglifom z czasów Ramzesa II oraz podziwiać renesansową architekturę kolumn i arkad znajdujących się w tym miejscu. Od teraz także - dzięki środkom z budżetu Miasta - wejście do gmachu muzeum przeniesione zostało z ulicy Wodnej na ulicę Klasztorną. Dla wygody zwiedzających zainstalowano tam również kasę biletową oraz sklepik.
Zachęceni archeologicznym klimatem zwiedzający mogą zakupić bilet i rozpocząć niesamowitą podróż w przeszłość, oglądając wystawy stałe: Pradzieje Wielkopolski, Tu powstała Polska, Śmierć i Życie w Starożytnym Egipcie, Archeologia Sudanu oraz Sztuka Naskalna Afryki Północnej, a także aktualne ekspozycje czasowe.
Muzeum na dziedziniec oraz wystawy zaprasza od wtorku do piątku w godzinach od godz. 10.00 do 17.00, w sobotę od godz. 11.00 do 18.00 oraz w niedzielę od godz. 12.00 do 16.00. W poniedziałki Muzeum Archeologiczne jest nieczynne.
JZ