Liczba wyników na stronie
30

Czym jest prawdziwy patriotyzm i wolność obywatelska? Jak wygląda kondycja polskiej demokracji? To tylko niektóre zagadnienia, o jakich w Święto Niepodległości w Poznaniu rozmawiać będą uczestnicy debaty "Wolność kocham i rozumiem".

Rada miasta przyjęła miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego w części Sołacza. Pozwoli to lepiej i skuteczniej zabezpieczyć ważne dla Miasta tereny zieleni położone wzdłuż Bogdanki. Dokument ustala również zasady ochrony cennych budynków.

Zakończył się remont elewacji budynku i ogrodzenia Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. Karola Marcinkowskiego, zwanego potocznie "Marcinkiem". Jego mury zostały całkowicie oczyszczone i zabezpieczone.

Podczas wtorkowej sesji radni miejscy przyjęli zasady funkcjonowania systemu OK Poznań - Osobista Karta Poznańska. Zapewni on liczne zniżki i vouchery osobom, które płacą podatki w stolicy Wielkopolski. Ruszy wiosną przyszłego roku.

Gra miejska, oprowadzanie po Collegium Martineum czy pokaz repliki Enigmy oraz bomby Rejewskiego - to wszystko czeka na poznanianki i poznaniaków już w najbliższy czwartek. Ponadto tego dnia na zwiedzających będą czekały także bilety na wystawę stałą Centrum Szyfrów Enigma w specjalnej cenie.

W weekend przeprowadzono prace wykończeniowe na przecięciu torowiska na Naramowice z ul. Łużycką. Jest ona teraz przejezdna dwukierunkowo. Aby jednak poprawić sytuację na drodze, podjęto decyzję o zmianie w oprogramowaniu sygnalizacji świetlnej. Oznacza to, że we wtorek (9 listopada) zostanie ona czasowo wyłączona.

Poznaniacy i turyści odwiedzający stolicę Wielkopolski są na bieżąco informowani o jakości powietrza w mieście. Na wybranych przystankach tramwajowych i autobusowych pojawiły się ekrany wyświetlające aktualne komunikaty na ten temat. Projekt zrealizowano w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego.  

W poniedziałek - 15 listopada, zostaną wprowadzone duże zmiany w funkcjonowaniu komunikacji w centrum Poznania. Tramwaje linii nr 17 i 18 wrócą na ulicę Dąbrowskiego oraz rozpocznie się kolejny etap Projektu Centrum - modernizacja ulicy Święty Marcin (od ul. Gwarnej do ronda Kaponiera) wraz ze skrzyżowaniem Św. Marcin i al. Niepodległości. Prace te uniemożliwią kursowanie tramwajów ulicami Św. Marcin, Gwarną i Towarową. Zmiany będą dotyczyły linii tramwajowych 2, 13, 17 i 18 oraz autobusowych nr 163, 168, 169, 171, 202, 212, 215 oraz 222.

Liczba zakażeń koronawirusem rośnie z dnia na dzień. Straż miejska przypomina: zachowywanie odpowiedniego dystansu i noszenie maseczek w większości zamkniętych pomieszczeń są nadal obowiązkowe. Mundurowi prowadzą kontrole i mogą nakładać mandaty.

11 listopada na Starym Rynku odbędzie się wydarzenie "Gęsina na imieninach". Na poznaniaków i poznanianki czekać będą prezentacje kulinarne i degustacje. Termin nie jest przypadkowy: oprócz Święta Niepodległości w Poznaniu w tym właśnie dniu obchodzone są imieniny ul. Św. Marcin. 

Stolicę Wielkopolski opanują kejtry i ich właściciele. Wszystko za sprawą dwóch wystaw psów rasowych, które odbędą się w weekend na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Nie zabraknie też dodatkowych atrakcji dla miłośników czworonogów. Na miejscu będzie można porozmawiać z hodowcami oraz kupić dla swoich pupili zabawki czy smakołyki. 

Wraz z trasą tramwajową na Naramowice powstaje nowy układ dróg. Na najbliższe dni zaplanowano prace wykończeniowe na ulicach, które są już użytkowane przez kierowców. Roboty te wiązać będą się z dynamicznymi zmianami organizacji ruchu następującymi po sobie dzień po dniu.

Wiadomo już, które pomysły zgłoszone w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego 2022 zdobyły najwięcej głosów. W tym roku do rozdysponowania były aż 22 miliony złotych. Do realizacji zakwalifikowało się 35 projektów: 3 ogólnomiejskie - w tym dwa w ramach Zielonego Budżetu i 32 rejonowe. 

Wydział Socjologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, Miasto Poznań, Fundacja Rozwoju Miasta Poznania i Fundacja Naukowa im. Floriana Znanieckiego rozstrzygnęły konkurs "Czym było, jest i może być dla Ciebie miasto Poznań?". W tegorocznej, czwartej na przestrzeni 100 lat edycji, wzięło udział 127 poznanianek i poznaniaków. Zwycięzców poznaliśmy 5 listopada. 

W całej Polsce dynamicznie rośnie liczba zakażeń koronawirusem. Dlatego w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców i mieszkanek Poznania zdecydowano, że koncert, jaki 12 listopada planowała zorganizować Fundacja Malta, zostanie odwołany. Nadal będzie jednak można obejrzeć debatę o demokracji - będzie ona transmitowana w TVN24.

We sobotę, 13 listopada, w Centrum Medycznym Arterieart w Poznaniu odbędzie się bezpłatne badanie przesiewowe USG aorty brzusznej. To propozycja dla mężczyzn z Wielkopolski, którzy mają 50-69 lat. Wczesna diagnoza może uchronić przed tętniakiem i uratować życie. 

Dziś przypada 82. rocznica pierwszych transportów więźniów do niemieckiego obozu Lager Glowna w Poznaniu. Z tej okazji władze samorządowe i centralne, a także młodzież szkolna oraz przedstawiciele organizacji kombatanckich oddali hołd pamięci więźniom niemieckiego obozu przesiedleńczego. Podczas uroczystości Miasto Poznań reprezentował Patryk Pawełczak, dyrektor Gabinetu Prezydenta UMP.

Na mieszkańców Poznania w weekend czekają wyjątkowe atrakcje. Nie zabraknie targów, koncertów oraz spektakli. Miłośnicy klasycznej motoryzacji mogą udać się na Retro Motor Show 2021, a pasjonaci florystyki na Międzynarodowe Targi Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Gardenia. W piątek odbędzie się Polska Noc Kabaretowa, a w niedzielę 10. Ekonomiczna Piątka 2021.

Już niedługo dowiemy się, jakie projekty będą zrealizowane w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego 2022. Wyniki zostaną podane do publicznej wiadomości w piątek (5 listopada), o godz. 13. Ich ogłoszenie będzie transmitowane online. 

Setki klasycznych samochodów i motocykli, pokazy renowacji, muzyka i niezwykły klimat - to Retro Motor Show, który po dwóch latach przerwy wraca na Międzynarodowe Targi Poznańskie. Impreza rozpocznie się już w piątek.

Poprawi się komfort i bezpieczeństwo przejazdów na kolejnej poznańskiej ulicy. W piątek (5 listopada) rozpocznie się remont nawierzchni jezdni na ul. Dąbrowskiego, który potrwa około miesiąca.

W najbliższy weekend rozpocznie się metamorfoza ul. Św. Marcin na odcinku między ul. Gwarną i mostem Uniwersyteckim. Pierwsze zmiany organizacji ruchu zostaną wprowadzone 6 listopada. Pojawią się wtedy lokalne zawężenia jezdni oraz nie będzie możliwości parkowania na odcinku ul. Św. Marcin od ul. Gwarnej do ul. Kościuszki.

Na granicy Suchego Lasu i Poznania powstanie węzeł przesiadkowy przy północnej, kolejowej obwodnicy towarowej Poznania. Podpisano w tej sprawie porozumienie pomiędzy Miastem Poznań, Powiatem Poznańskim i Gminą Suchy Las. Ważnym elementem tej inwestycji będzie likwidacja kolizyjnych przejazdów drogowych przez linie kolejowe w ciągu ul. Sucholeskiej, ale również połączenie z nowymi, mającymi powstać drogami - Obornicką i Szymanowskiego. 

Liczba wyników na stronie
30