Czym jest prawdziwy patriotyzm i wolność obywatelska? Jak wygląda kondycja polskiej demokracji? To tylko niektóre zagadnienia, o jakich w Święto Niepodległości w Poznaniu rozmawiać będą uczestnicy debaty "Wolność kocham i rozumiem".
Rada miasta przyjęła miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego w części Sołacza. Pozwoli to lepiej i skuteczniej zabezpieczyć ważne dla Miasta tereny zieleni położone wzdłuż Bogdanki. Dokument ustala również zasady ochrony cennych budynków.
Zakończył się remont elewacji budynku i ogrodzenia Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. Karola Marcinkowskiego, zwanego potocznie "Marcinkiem". Jego mury zostały całkowicie oczyszczone i zabezpieczone.
Podczas wtorkowej sesji radni miejscy przyjęli zasady funkcjonowania systemu OK Poznań - Osobista Karta Poznańska. Zapewni on liczne zniżki i vouchery osobom, które płacą podatki w stolicy Wielkopolski. Ruszy wiosną przyszłego roku.
Mityng Poznań Athletics Grand Prix uzyskał poziom bronze przyznawany imprezom lekkoatletycznym w ramach World Athletics Continental Tour. Czwarta edycja zawodów odbędzie się 28 maja 2022 roku na stadionie POSiR Golęcin.
Z okazji Święta Niepodległości poznaniacy i poznanianki znów będą mogli zwiedzić Kopiec Wolności, znajdujący się w sąsiedztwie jeziora Maltańskiego. Na szczyt można będzie wejść 11 listopada w godz. 11:00 - 16:00.
Tradycyjnie przed 11 listopada przyznawana są certyfikaty, które pozwalają piekarniom i cukierniom produkować oryginalne rogale świętomarcińskie. W Poznaniu i Wielkopolsce takim zaświadczeniem w dniu Św. Marcina będzie mogło pochwalić się ponad 90 wytwórców.
Gra miejska, oprowadzanie po Collegium Martineum czy pokaz repliki Enigmy oraz bomby Rejewskiego - to wszystko czeka na poznanianki i poznaniaków już w najbliższy czwartek. Ponadto tego dnia na zwiedzających będą czekały także bilety na wystawę stałą Centrum Szyfrów Enigma w specjalnej cenie.
W weekend przeprowadzono prace wykończeniowe na przecięciu torowiska na Naramowice z ul. Łużycką. Jest ona teraz przejezdna dwukierunkowo. Aby jednak poprawić sytuację na drodze, podjęto decyzję o zmianie w oprogramowaniu sygnalizacji świetlnej. Oznacza to, że we wtorek (9 listopada) zostanie ona czasowo wyłączona.
Poznaniacy i turyści odwiedzający stolicę Wielkopolski są na bieżąco informowani o jakości powietrza w mieście. Na wybranych przystankach tramwajowych i autobusowych pojawiły się ekrany wyświetlające aktualne komunikaty na ten temat. Projekt zrealizowano w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego.
W poniedziałek - 15 listopada, zostaną wprowadzone duże zmiany w funkcjonowaniu komunikacji w centrum Poznania. Tramwaje linii nr 17 i 18 wrócą na ulicę Dąbrowskiego oraz rozpocznie się kolejny etap Projektu Centrum - modernizacja ulicy Święty Marcin (od ul. Gwarnej do ronda Kaponiera) wraz ze skrzyżowaniem Św. Marcin i al. Niepodległości. Prace te uniemożliwią kursowanie tramwajów ulicami Św. Marcin, Gwarną i Towarową. Zmiany będą dotyczyły linii tramwajowych 2, 13, 17 i 18 oraz autobusowych nr 163, 168, 169, 171, 202, 212, 215 oraz 222.
Liczba zakażeń koronawirusem rośnie z dnia na dzień. Straż miejska przypomina: zachowywanie odpowiedniego dystansu i noszenie maseczek w większości zamkniętych pomieszczeń są nadal obowiązkowe. Mundurowi prowadzą kontrole i mogą nakładać mandaty.
11 listopada na Starym Rynku odbędzie się wydarzenie "Gęsina na imieninach". Na poznaniaków i poznanianki czekać będą prezentacje kulinarne i degustacje. Termin nie jest przypadkowy: oprócz Święta Niepodległości w Poznaniu w tym właśnie dniu obchodzone są imieniny ul. Św. Marcin.
Narodowy Spis Powszechny zakończył się pod koniec września, teraz czas na badanie kontrolne. Ankieterzy będą dzwonić do 100 tys. losowo wybranych mieszkań w całej Polsce w dniach 12- 24 listopada.
Stolicę Wielkopolski opanują kejtry i ich właściciele. Wszystko za sprawą dwóch wystaw psów rasowych, które odbędą się w weekend na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Nie zabraknie też dodatkowych atrakcji dla miłośników czworonogów. Na miejscu będzie można porozmawiać z hodowcami oraz kupić dla swoich pupili zabawki czy smakołyki.
Wraz z trasą tramwajową na Naramowice powstaje nowy układ dróg. Na najbliższe dni zaplanowano prace wykończeniowe na ulicach, które są już użytkowane przez kierowców. Roboty te wiązać będą się z dynamicznymi zmianami organizacji ruchu następującymi po sobie dzień po dniu.
Remont elewacji frontowej, naprawa dachu czy likwidacja nieekologicznych pieców kaflowych - to tylko niektóre elementy kompleksowej modernizacji zabytkowej kamienicy przy ul. Szamarzewskiego. Prace już się rozpoczęły i potrwają do końca 2022 roku.
Wiadomo już, które pomysły zgłoszone w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego 2022 zdobyły najwięcej głosów. W tym roku do rozdysponowania były aż 22 miliony złotych. Do realizacji zakwalifikowało się 35 projektów: 3 ogólnomiejskie - w tym dwa w ramach Zielonego Budżetu i 32 rejonowe.
Wydział Socjologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, Miasto Poznań, Fundacja Rozwoju Miasta Poznania i Fundacja Naukowa im. Floriana Znanieckiego rozstrzygnęły konkurs "Czym było, jest i może być dla Ciebie miasto Poznań?". W tegorocznej, czwartej na przestrzeni 100 lat edycji, wzięło udział 127 poznanianek i poznaniaków. Zwycięzców poznaliśmy 5 listopada.
W całej Polsce dynamicznie rośnie liczba zakażeń koronawirusem. Dlatego w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców i mieszkanek Poznania zdecydowano, że koncert, jaki 12 listopada planowała zorganizować Fundacja Malta, zostanie odwołany. Nadal będzie jednak można obejrzeć debatę o demokracji - będzie ona transmitowana w TVN24.
Od poniedziałku (8 listopada) prowadzone będą prace dotyczące oznakowania drogowego na wybranych odcinkach kilku wildeckich i łazarskich ulic.
We sobotę, 13 listopada, w Centrum Medycznym Arterieart w Poznaniu odbędzie się bezpłatne badanie przesiewowe USG aorty brzusznej. To propozycja dla mężczyzn z Wielkopolski, którzy mają 50-69 lat. Wczesna diagnoza może uchronić przed tętniakiem i uratować życie.
Dziś przypada 82. rocznica pierwszych transportów więźniów do niemieckiego obozu Lager Glowna w Poznaniu. Z tej okazji władze samorządowe i centralne, a także młodzież szkolna oraz przedstawiciele organizacji kombatanckich oddali hołd pamięci więźniom niemieckiego obozu przesiedleńczego. Podczas uroczystości Miasto Poznań reprezentował Patryk Pawełczak, dyrektor Gabinetu Prezydenta UMP.
Na mieszkańców Poznania w weekend czekają wyjątkowe atrakcje. Nie zabraknie targów, koncertów oraz spektakli. Miłośnicy klasycznej motoryzacji mogą udać się na Retro Motor Show 2021, a pasjonaci florystyki na Międzynarodowe Targi Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Gardenia. W piątek odbędzie się Polska Noc Kabaretowa, a w niedzielę 10. Ekonomiczna Piątka 2021.
Już niedługo dowiemy się, jakie projekty będą zrealizowane w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego 2022. Wyniki zostaną podane do publicznej wiadomości w piątek (5 listopada), o godz. 13. Ich ogłoszenie będzie transmitowane online.
W najbliższy weekend na ulicy Łużyckiej będą prowadzone prace torowe w ramach budowy trasy tramwajowej na Naramowice. Wprowadzone zostaną zmiany w organizacji ruchu, które spowodują objazdy autobusów czterech linii od pierwszych kursów nocnych 5 listopada (piątek) do ostatnich kursów dziennych 7 listopada (niedziela).
Setki klasycznych samochodów i motocykli, pokazy renowacji, muzyka i niezwykły klimat - to Retro Motor Show, który po dwóch latach przerwy wraca na Międzynarodowe Targi Poznańskie. Impreza rozpocznie się już w piątek.
Poprawi się komfort i bezpieczeństwo przejazdów na kolejnej poznańskiej ulicy. W piątek (5 listopada) rozpocznie się remont nawierzchni jezdni na ul. Dąbrowskiego, który potrwa około miesiąca.
W najbliższy weekend rozpocznie się metamorfoza ul. Św. Marcin na odcinku między ul. Gwarną i mostem Uniwersyteckim. Pierwsze zmiany organizacji ruchu zostaną wprowadzone 6 listopada. Pojawią się wtedy lokalne zawężenia jezdni oraz nie będzie możliwości parkowania na odcinku ul. Św. Marcin od ul. Gwarnej do ul. Kościuszki.
Na granicy Suchego Lasu i Poznania powstanie węzeł przesiadkowy przy północnej, kolejowej obwodnicy towarowej Poznania. Podpisano w tej sprawie porozumienie pomiędzy Miastem Poznań, Powiatem Poznańskim i Gminą Suchy Las. Ważnym elementem tej inwestycji będzie likwidacja kolizyjnych przejazdów drogowych przez linie kolejowe w ciągu ul. Sucholeskiej, ale również połączenie z nowymi, mającymi powstać drogami - Obornicką i Szymanowskiego.