Jakość powietrza pod kontrolą

Galeria zdjęć przedstawia ekran z reklamą i informacją o jakości powietrza, znajdujący się na przystanku komunikacji miejskiej. - grafika rozmowy
Na wybranych przystankach tramwajowych i autobusowych pojawiły się ekrany wyświetlające aktualne komunikaty na temat jakości powietrza
Jakość powietrza pod kontrolą

Poznaniacy i turyści odwiedzający stolicę Wielkopolski są na bieżąco informowani o jakości powietrza w mieście. Na wybranych przystankach tramwajowych i autobusowych pojawiły się ekrany wyświetlające aktualne komunikaty na ten temat. Projekt zrealizowano w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego.  

Jednym z najważniejszych wyzwań, z którym mierzy się w ostatnim czasie wiele polskich miast, jest poprawa jakości powietrza - przede wszystkim ograniczenie emisji zanieczyszczeń, z którą mamy do czynienia szczególnie w sezonie jesienno-zimowym za sprawą spalania węgla lub drewna w tzw. źródłach niskiej emisji. 

Aby zapewnić mieszkańcom i turystom dostęp do aktualnych danych, Wydział Kształtowania i Ochrony Środowiska urzędu miasta uruchomił specjalną usługę. Na wybranych przystankach komunikacji miejskiej pojawiły się wyświetlacze LCD, na których naprzemiennie prezentowane są informacje o aktualnej jakości powietrza w zakresie stężeń pyłu PM10 opatrzone stosowną grafiką oraz komunikat pogodowy z danymi takimi jak: siła i kierunek wiatru, ciśnienie czy temperatura. Zastosowany w komunikacie QR kod przenosi zainteresowanych na stronę internetową "Atmosfera dla Poznania", gdzie znajdują się bardziej szczegółowe informacje.

Usługa zawiera też dwie dodatkowe funkcjonalności. W przypadkach przekroczenia określonego poziomu stężenia pyłu PM10 poznaniacy i poznanianki będą  widzieć komunikaty mówiące o zakazie spalania węgla i drewna, a także darmowej komunikacji. 

Informacje o jakości powietrza można zobaczyć na 22 przystankach, m.in. Poznań Główny, Most Dworcowy, Dworzec Zachodni, Most Teatralny, pl. Bernardyński, Wierzbięcice, Małe Garbary, Politechnika, Most św. Rocha, Rondo Starołęka, Szymanowskiego, Kurpińskiego, Aleje Solidarności, Ogrody, Grochowska czy Głogowska/Hetmańska.  

Są one skierowane zarówno do mieszkańców, jaki i osób odwiedzających stolicę Wielkopolski. Głównym celem akcji jest kształtowanie postaw społecznych, m.in. zwrócenie uwagi na bardzo ważny aspekt, jakim jest jakość powietrza, którym oddychamy, ale również zachęcenie do korzystania z ekologicznych źródeł transportu, a także unikania spalania węgla i drewna w dni, gdy jakość powietrza nie jest najlepsza. 

Uruchomienie przez Miasto Poznań usługa to spełnienie oczekiwań mieszkańców. Wyświetlania informacji o jakości powietrza na nośnikach LCD, na przystankach komunikacji miejskiej to element projektu "Skończmy ze smogiem w Poznaniu", który zwyciężył w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego. Zadanie to zostało więc sfinansowane w całości z budżetu Miasta Poznania.  

AJ/ WKiOŚ