W Nowym Zoo przyszły na świat dwa wyjątkowe maluchy: urson amerykański oraz pandka ruda. To wydarzenie o ogromnym znaczeniu, zwłaszcza w przypadku pandki rudej, która znajduje się na liście gatunków zagrożonych wyginięciem.
Zakończyły się zasadnicze prace przy remoncie ul. Reymonta. Dzięki temu kierowcy zyskali zdecydowanie lepsze warunki do poruszania się na kolejnym odcinku ulicy. Nie występują już utrudnienia w ruchu.
Poznańskie Centrum Świadczeń będzie otwarte w sobotę, 10 sierpnia. Już teraz można zarezerwować wizytę, by w weekend złożyć tam potrzebne wnioski.
W Poznaniu powstanie 6 kawiarenek naprawczych. To miejsca, gdzie można pod okiem specjalisty zreperować lub odnowić rzeczy, które inaczej trafiłyby na śmietnik. Inicjatorem przedsięwzięcia jest Fundacja Veolia Polska.
Skończył się lipiec, a co za tym idzie pierwsza część wakacji za nami. Jednak to nie koniec letnich atrakcji, które czekają na dzieci i młodzież w Poznaniu. Na półmetku wakacji młodzi poznaniacy i poznanianki mogą rozpocząć przygodę z kodowaniem i programowaniem, wziąć udział w różnorodnych warsztatach, udać się na spacery z przewodnikiem lub na wybraną wystawę, seans kinowy, koncert plenerowy czy spektakl teatralny.
Profesjonalne wybiegi dla psów, kosze na zwierzęce odchody czy tabliczki, które w przyjazny sposób zachęcają do sprzątania po swoim pupilu - to tylko niektóre elementy, które pojawiają się w miejskiej przestrzeni. Miasto Poznań dba o czworonogi i ich właścicieli.
Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych otrzymał pozwolenie na budowę bloków przy ul. Jarzębowej. Powstanie tam 180 mieszkań dla poznanianek i poznaniaków. Niewątpliwym atutem nowej inwestycji jest także lokalizacja.
Już w sobotę, 10 sierpnia na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbędzie się VII Ogólnopolski Zlot Czerwonych Samochodów. Podczas imprezy będzie można podziwiać kilkadziesiąt pojazdów strażackich z pełnym wyposażeniem. To także okazja, aby zobaczyć m.in. pokazy akcji ratowniczych, demonstrację gaszenia palącego się oleju oraz specjalnie szkolone do akcji poszukiwawczych psy.
W stolicy Wielkopolski grill poza własnym podwórkiem można rozpalić także na określonych ogólnodostępnych, miejskich terenach. W granicach Poznania są również wyznaczone miejsca, gdzie można zorganizować ognisko.
Kończą się prace na przejeździe tramwajowym na rondzie Starołęka. W nocy z czwartku na piątek przywrócona zostanie stała organizacja ruchu w tym rejonie. To oznacza, że możliwy będzie przejazd przez rondo we wszystkich kierunkach.
W Szkole Podstawowej nr 78 im. prof. Wiktora Degi przy ul. Żonkilowej trwa modernizacja części pomieszczeń. Przygotowywane jest tam miejsce dla trzech oddziałów przedszkolnych, powstaną także szatnie, zaplecze sanitarne, pokoje socjalne oraz infrastruktura do wydawania posiłków.
Trwa remont chodnika po północnej stronie ul. św. Rocha. Mieszkańcy zyskają jednak nie tylko wygodną drogę dla pieszych, ale też drzewa oraz nową nawierzchnię jezdni.
Spotkania, spektakle, wykłady i warsztaty - to wszystko jak zwykle czekać będzie podczas Senioraliów na poznaniaków i poznanianki w dojrzałym wieku. Instytucje i grupy, które chcą włączyć się w organizację tego wydarzenia, mogą się zgłaszać do Centrum Inicjatyw Senioralnych.
W Poznaniu gościli twórcy treści z Czech, Polski i Rumunii, zaproszeni przez TikTok na wyjątkową wizytę. Dzięki współpracy z Poznańską Lokalną Organizacją Turystyczną i zespołem City Event Poznań nasi goście mieli okazję zwiedzić miasto w nietypowy sposób.
W związku z koniecznością przeprowadzenia prac technicznych na trasie do pętli Piątkowska, w niedzielę, 11 sierpnia od rana do ok. godz. 14:00 tramwaje linii nr 9 i 97 będą miały zmienione trasy.
Na miejskim szpitalu odsłonięto tablicę jego patrona - Józefa Strusia, słynnego XVI-wiecznego medyka, nadwornego lekarza polskich królów i sułtana Turcji. Ten wybitny poznaniak wsławił się przełomowymi badaniami nad tętnem, a jego praca przyniosła mu uznanie w całej ówczesnej Europie.
"Wrzucając tu jedną butelkę, spalasz 19 kalorii. Bądź fit", "Czuję się taki pusty w środku", "Hola, hola kolego! Śmieci są moje. Oddawaj!", "Kierowniku, poratuj buteleczką"- takie i wiele innych haseł pojawiły się na kontenerach na odpady na terenach nadwarciańskich. W ten ciekawy i zabawny sposób Miasto Poznań zachęca do segregacji śmieci osoby wypoczywające nad rzeką.
Drukowane mapy zawierające opowieści o miejscach, wydarzeniach i postaciach Łazarza, Wildy i Jeżyc trafiły m.in. do lokalnych punktów usługowych i gastronomicznych. Są tam dostępne bezpłatnie.
Już 14 sierpnia rozpoczną się wakacyjne warsztaty z podstaw kodowania i programowania. Podczas zajęć uczestnicy - dzieci w wieku 5-8 lat - zapoznają się z nowoczesnymi technologiami, a także rozwiną swoje umiejętności logicznego myślenia. Bilety są jeszcze dostępne są online oraz w kasie Centrum Szyfrów Enigma. Warto jednak się pospieszyć, bo liczba miejsc jest ograniczona.
Po raz pierwszy w sezonie 2024 na wąskie tory poznańskiej kolejki parkowej wyjedzie parowóz. Lokomotywa Lowa 26004 - bo o niej mowa - będzie kursowała na Maltance przez cały długi weekend, od 15 do 18 sierpnia.
Południowa jezdnia ul. Solnej, między ul. Kościuszki a Al. Marcinkowskiego, zyskała już nową nawierzchnię. W środę, 7 sierpnia prace przeniosą się na ulice Wolnica i Małe Garbary, na jezdnię prowadzącą w stronę Śródki.
Wystawy edukacyjne, warsztaty dla dzieci i dorosłych, spotkania z pszczelarzem, gry i zabawy - takie atrakcje czekają na poznaniaków i poznanianki w sierpniu w ramach Wielkiego Dnia Pszczół.
Od sierpnia do poznańskiej "Wyprawki dla Gzubka" dołączy kolejny prezent. To "Pierwsza książka mojego taty" autorstwa Tomasza Ruska. To efekt współpracy urzędu miasta z marką OLX, która przekazała tysiąc egzemplarzy tego tytułu.
Na Wolnym Dziedzińcu urzędu miasta stanęła wyjątkowa wystawa - w całości poświęcona herbowi Poznania. 21 plansz wyjaśnia jego pochodzenie, odsłania bogatą symbolikę, a także przybliża jego skomplikowane dzieje. Ekspozycji towarzyszy premiera książki, przedstawiającej historię najważniejszego miejskiego znaku.
Poznańscy miłośnicy przyrody i aktywnego wypoczynku latem chętnie spędzają czas nad Wartą. Dlatego Zakład Zagospodarowania Odpadów w Poznaniu wraz z partnerami organizuje piknik ekologiczny nad rzeką. Wydarzenie zaplanowano na środę, 7 sierpnia.
Badania wzroku i słuchu, konsultacje dietetyczne czy nauka pierwszej pomocy - to wszystko czeka na poznaniaków i poznanianki już w najbliższą sobotę na Głuszynie. Dorośli będą mogli zadbać o zdrowie, a dla dzieci przygotowano liczne zabawy na świeżym powietrzu.
W najbliższy weekend na poznańskie ulice ponownie wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Jak zwykle też kursować będzie kolejka Maltanka, która dowiezie pasażerów do Nowego Zoo.
Wraz z budową pieszo-rowerowych mostów Berdychowskich zmienia się ich otoczenie. Dostosowywana do nowej infrastruktury jest m.in. Wartostrada. 5 sierpnia (poniedziałek) wprowadzone zostaną zmiany w organizacji ruchu po stronie Chwaliszewa, gdzie otwarty będzie dolny odcinek trasy, a wyłączony z ruchu - górny. Tego samego dnia udostępnione kierowcom zostanie przebudowane skrzyżowanie ulic Rychlewskiego i Berdychowo.
Seanse filmowe na świeżym powietrzu, spacery po Poznaniu i pełne atrakcji Łazarskie Lato - to wszystko czeka na poznaniaków i poznanianki w najbliższy weekend. W sobotę będzie można zadbać o zdrowie, a w niedzielę - podziwiać widowiskowy przemarsz Bambrów w dniu ich święta.
Ze względu na warunki atmosferyczne seans plenerowy filmu "Mój piękny syn", który miał odbyć się w piątek (2 sierpnia), o godz. 21.30, w ramach akcji Kino na Wolnym Dziedzińcu, został przeniesiony na inny termin.