Wyprawka dla Gzubka z książką od OLX

Na zdjęciu dwie osoby trzymają książki dla ojców - grafika rozmowy
Tysiąc książek trafiło już do wyprawek dla nowo narodzonych poznaniaków i poznanianek
Wyprawka dla Gzubka z książką od OLX

Od sierpnia do poznańskiej "Wyprawki dla Gzubka" dołączy kolejny prezent. To "Pierwsza książka mojego taty" autorstwa Tomasza Ruska. To efekt współpracy urzędu miasta z marką OLX, która przekazała tysiąc egzemplarzy tego tytułu.

Autor książki, Tomasz Rusek ma 43 lat i dwie córki. W mediach społecznościowych działa jako "Tata na macierzyńskim" i z ironią opisuje własną ojcowską codzienność.  

-  Dla młodych mam są dziesiątki, a może i setki książek. A dla tatusiów? Zwłaszcza tych na początku ojcowskiej drogi? Spróbujcie taką znaleźć - mówi Tomasz Rusek. -  "Pierwsza książka mojego taty" to czułe i ciepłe wsparcie każdego mężczyzny, który zaraz zostanie albo niedawno został tatą. Nie ma w niej rzeczowych porad. Nie ma wypowiedzi ekspertów. Nie ma pouczania. Jest... dziecko, które opowiada ojcu, jak wielka czeka go przygoda, jak niezwykły to będzie czas. Tak, będzie ciężko. Tak, będzie nerwowo. Tak, po drodze trafią się katary i nieprzespane noce. Ale razem dadzą radę! To książka - pamiątka. Książka, która może także pomóc kobiecie w subtelny sposób podpowiedzieć partnerowi, jak ważne będzie jego zaangażowanie i opiekowanie się dzieckiem. 

Tysiąc takich książek trafiło już do wyprawek dla nowo narodzonych poznaniaków i poznanianek dzięki zaangażowaniu marki OLX, która ma swoją siedzibę w stolicy Wielkopolski. To część jej szerszej kampanii "OLX. Praca z korzyścią dla wszystkich", której jedna z odsłon skupiła się wokół świadczeń opiekuńczych dla ojców, w szczególności na 9 tygodniach nietransferowanego urlopu rodzicielskiego dla ojca. Jest to odpowiedź na wprowadzoną w 2023 roku dyrektywę work-life balance, mającą na celu wyrównywanie szans kobiet i mężczyzn na rynku pracy.

- Cieszę się, że ta książka będzie stanowić część naszej Wyprawki dla Gzubka - mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. - Pokazuje ona rolę taty już od pierwszych dni po narodzinach dziecka. Jestem przekonany, że będzie dla młodych rodziców wartościowym prezentem.

Nowelizacja kodeksu pracy dała drugiemu rodzicowi prawa, które mają pomóc im zaangażować się w większym stopniu w opiekę nad dziećmi. Od momentu jej wprowadzenia przybywa ojców korzystających z urlopu rodzicielskiego. Dane ZUS wskazują, że w 2023 roku skorzystało z niego 19 tys. ojców, co stanowiło 7% uprawnionych. W pierwszych miesiącach 2024 roku odsetek ten wzrósł do ponad 15%, co świadczy o pozytywnym trendzie, choć oczekiwania były jeszcze wyższe.

- Dołączając "Pierwszą książkę mojego taty" do Wyprawki dla Gzubka w symboliczny sposób chcemy podkreślić znaczenie aktywnego udziału ojców w opiece nad dziećmi. Robimy to w Poznaniu, bo tu bije serce naszej organizacji. Wierzymy też, że to właśnie tu wciąż żywy jest etos pracy u podstaw, której sporo jeszcze trzeba wykonać w temacie partnerstwa w opiece nad dziećmi - mówi Paulina Musielak-Rezmer, PR Lead w OLX.

Wyniki badania zrealizowanego przez Minds&Roses na zlecenie OLX pokazują, że większość respondentów (76%) za najlepszy model rodziny uważa ten partnerski. Czyli taki, w którym obie osoby dorosłe wykonują pracę zawodową i równo dzielą się obowiązkami domowymi. Równocześnie jednak - odpowiadając na pytanie o role partnerów w związku - 72% badanych wskazało, że mężczyźni powinni być przede wszystkim wsparciem psychicznym dla żony czy partnerki oraz dbać o bezpieczeństwo finansowe rodziny, a kobiety powinny opiekować się dziećmi (65%), dbać o ich rozwój psychiczny i fizyczny (60%) oraz troszczyć się o porządek w domu (55%). 

Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania, w 2021 r. podpisał Europejską Kartę Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym. To kompleksowe narzędzie, które służy realizowaniu zasady równości płci. 

- Stereotypy, które przyczyniają się do nierównego statusu kobiet i mężczyzn, ciągle są silne - mówi Magdalena Pietrusik-Adamska, dyrektorka Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UMP. - Te obiegowe przekonania często mają wpływ na nierówny podział ról między kobietami i mężczyznami w życiu politycznym, gospodarczym, społecznym i kulturalnym. W Poznaniu robimy wiele, by temu przeciwdziałać. Książka dla ojców dołączona do Wyprawki dla Gzubka to kolejny krok na tej drodze. 

W stolicy Wielkopolski aktywnie działa Centrum Inicjatyw Rodzinnych - w 2016 roku, gdy powstawało, było pierwszą tego typu placówką w Polsce, które poprzez swoją działalność wspiera rodziny. Można tam wziąć udział w Kręgu Tatów - to projekt prowadzony przez Fundację Open i Bartłomieja Tomczaka, certyfikowanego trenera Fundacji FamilyLab Polska, a finansowany z miejskiego budżetu. W gronie innych ojców można tam podzielić się tym, co leży na sercu, poznać innych tatów w różnym wieku, posłuchać o ich doświadczeniach, odczuciach, radościach i trudach na ojcowskiej ścieżce.

AW