Wielki Dzień Pszczół

Zdjęcie przedstawia materiały edukacyjne poświęcone pszczołom, np. ulotki, zakładki do książek czy maskotki. - grafika rozmowy
Wystawy edukacyjne, warsztaty dla dzieci i dorosłych, spotkania z pszczelarzem, gry i zabawy - takie atrakcje czekają na poznaniaków i poznanianki w sierpniu w ramach Wielkiego Dnia Pszczół
Wielki Dzień Pszczół

Wystawy edukacyjne, warsztaty dla dzieci i dorosłych, spotkania z pszczelarzem, gry i zabawy - takie atrakcje czekają na poznaniaków i poznanianki w sierpniu w ramach Wielkiego Dnia Pszczół.  

Wielki Dzień Pszczół, obchodzony 8 sierpnia to święto, które już na stałe wpisało się do kalendarza. Osoby, które chciałyby dowiedzieć się, jak ważną rolę odgrywają owady zapylające, mogą wziąć udział w wydarzeniach, przygotowanych z tej okazji przez poznańskie instytucje.  

- Zapraszamy do wspólnego poznawania świata dziko żyjących pszczół i zapylaczy. Przybliżymy życie i potrzeby naszych małych sprzymierzeńców, a także zagrożenia, które czyhają na nie we współczesnym świecie - mówi Joanna Jajus dyrektor Wydziału Działalności Gospodarczej i Rolnictwa. - Zależy nam, aby podnieść świadomość poznanianek i poznaniaków, że poprzez wspólne zaangażowanie w tworzenie miejsc przyjaznych zapylaczom, jesteśmy w stanie sprawić, że owadom będzie się żyło lepiej - dodaje.

Program jest bardzo bogaty

Wiele atrakcji czeka w Bramie Poznania. Wybrać można się np. na dyżur w Eksperymentalnym Ogrodzie Dziedzictwa (7 sierpnia, godz. 17). W trakcie spotkania będzie można poznać informację m.in. o roślinach miododajnych i łąkach kwietnych oraz wykonać proste prace pielęgnacyjne. Uczestnikom rozdane zostaną też nasiona miododajnych roślin. W czwartek, 8 sierpnia, czyli w Wielki Dzień Pszczół w Bramie Poznania zaplanowano ciekawe warsztaty. O godz. 10 odbędą się zajęcia, w ramach których w formie krótkich gier i zabaw będzie można zapoznać się z wybranymi gatunkami zapylaczy i przyjaznych im roślin. Następnie uczestnicy spotkania wyruszą w teren, by na żywo odnaleźć wspomniane owady i kwiaty. Natomiast o godz. 13 będzie można dowiedzieć się, jakie produkty zawdzięczamy zapylaczom oraz co zrobić, by tym pożytecznym zwierzętom żyło się lepiej. Na wspomniane warsztaty obowiązują zapisy (pod adresem: poznandlapszczol@um.poznan.pl). 13-31 sierpnia w Bramie Poznania zorganizowana zostanie też wystawa "Dyskretny urok dzikich pszczół".

Przez niemal cały miesiąc (do 31 sierpnia) w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (ul. Dąbrowskiego 165) będzie można oglądać wystawę edukacyjną pt. "Pszczoły dziko żyjące - brzęczący budowniczowie". 8 i 9 sierpnia (w godz. 10-14) stanie tam też stoisko edukacyjne, przeznaczone dla dzieci, które poprzez zabawę będą mogły poznać tajemnice z życia zapylaczy. Wystawę pt. "Rośliny dla owadów" można będzie oglądać również przez cały sierpień w Ogrodzie Wrażeń im. Joanny Krause Uniwersytetu Przyrodniczego (ul. Dąbrowskiego 159).

"Co w ulu bzzzyczy?" - to tytuł warsztatów, które 10 sierpnia (godz. 10-16) odbędą się w Palmiarni Poznańskiej. Podczas spotkania będzie można m.in. poznać tajemnice i strukturę pszczelej rodziny oraz dowiedzieć się więcej o pracy pszczelarza - od samego źródła. Chętni mogą też przyjrzeć się wystawie plakatów pt. "Pszczoły na fyrtlu" (od 3 do 25 sierpnia). To prace studentów Uniwersytetu Artystycznego, które przedstawiają graficzną odpowiedź na temat roli, jaką odgrywają dzikie zapylacze w naszym najbliższym otoczeniu. 

W Centrum Inicjatyw Rodzinnych (ul. Ratajczaka 44) odbędą się warsztaty plastyczne dla przedszkolaków. Mali uczestnicy poznają ciekawostki ze świata zapylaczy oraz samodzielnie wykonają pasiastego owada. Na zajęcia obowiązują zapisy (adres: cir@pcs.poznan.pl). 

Wielki Dzień Pszczół świętować będzie można także w Bibliotece Raczyńskich. 5 sierpnia, o godz. 17 w Filii 15 (ul. Fabianowo 2) odbędzie się spotkanie z pszczelarzem. Uczestnicy warsztatów dowiedzą się, jak wyglądają pszczoły i czym różnią się od innych owadów, zajrzą do wnętrza ula oraz porozmawiają o tym, jakie środowisko jest zapylaczom przyjazne, a co stanowi dla nich zagrożenie. Wykonają także świeczki z węzy pszczelej. Podobne warsztaty odbędą się 14 sierpnia, o godz. 17 w Filii 12 (ul. Arciszewskiego 27). Wstęp wolny. W programie biblioteki znalazły się również warsztaty dla seniorów (9 sierpnia, godz. 10:00 i 13:00, Filia Sztuki, pl. Wolności 19). Podczas zajęć osoby starsze poznają m.in. odpowiedzi na pytania: jakie mechanizmy wykształciły rośliny, by przywabić owady czy jakie znaczenie mają kolory, zapachy i kształty? Obowiązują zapisy (adres: zapisy@bracz.edu.pl).

Szczegółowe informacje na temat wydarzeń organizowanych z okazji dnia zapylaczy można znaleźć na stronie Poznań dla pszczół.  

By pożytecznym owadom żyło się lepiej

Od 2019 r. Miasto realizuje Program "Poznań dla pszczół". W ramach akcji realizowane są liczne działania edukacyjne - warsztaty, wystawy tematyczne, konkursy, publikacje, filmy, a także szkolenia dla nauczycieli. 

- "Poznań dla pszczół" i inicjatywy, które są organizowane w ramach programu, z powodzeniem odnajdują się w codziennym życiu poznanianek i poznaniaków oraz stają się stałym elementem kalendarza wydarzeń naszego miasta. Edukacja ekologiczna stanowi wielkie wyzwanie. Niezwykle ważne jest, abyśmy już od najmłodszych lat kreowali w dzieciach proekologiczne postawy - tłumaczy Joanna Jajus.

W kwietniu 2023 r. została oficjalnie otwarta ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna  "Cztery pory roku w świecie zapylaczy" w Lasku Dębińskim dofinansowana ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Dodatkowo dla nauczycieli, edukatorów i animatorów przygotowano materiały edukacyjne, spójne ze ścieżką - w sensie merytorycznym i graficznym, które pozwolą na samodzielne, w dowolnej formie prowadzenie lekcji, warsztatów czy spacerów przyrodniczych.

W ramach działań edukacyjnych powstał film edukacyjny pt. "Cztery pory roku w świecie zapylaczy". Pokazuje on różnorodność tych owadów i roślin, których potrzebują oraz ukazuje zmiany w przyrodzie wynikające z następowaniem po sobie pór roku.

FILM

Dzięki dofinansowaniu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu organizowane są warsztaty w przedszkolach, szkołach podstawowych i ponadpodstawowych. W 2023 r. odbyło się 30 takich zajęć dla klas 4-8 SP, w których udział wzięło 805 uczniów i 90 spotkań dla przedszkoli i klas I-II SP dla 1792 dzieci.

W 2024 r. po raz czwarty ogłoszono konkurs plastyczny dla najmłodszych. W tym roku jego tematyka skupiała się na możliwościach pomocy zapylaczom. Uczestnicy zabawy szukali odpowiedzi na pytanie "Jak mogę pomóc pszczołom?".

- Dziękujemy wszystkim, którzy uczestniczą w organizowanych wydarzeniach edukacyjnych, a przede wszystkim - wspierają pszczoły i inne owady zapylające poprzez tworzenie miejsc im przyjaznych - mówi Joanna Jajus.

Dzięki programowi w stolicy Wielkopolski przybywa też miejsc schronienia i rozmnażania dla zapylaczy. Specjalne hoteliki można zobaczyć w parkach, na terenie lasów miejskich, Rodzinnych Ogrodach Działkowych, w sąsiedztwie POSUM oraz w wielu innych miejscach zaproponowanych przez rady osiedli. Co roku w ramach akcji "Stołówka dla fifnych owadów" hoteliki dla zapylaczy wraz z torebkami z nasionami pyłko- i nektarodajnymi trafiąją do przedszkoli i szkół podstawowych. Dzięki programowi w Poznaniu powstały także miejskie pasieki - w parku Cytadela, Lasku Dębińskim czy na terenie Term Maltańskich.

AJ