Czas wakacji leci nieubłaganie, już 2 września na nowo rozbrzmią szkolne dzwonki, a uczniowie powrócą do codziennej rutyny. Mimo to w Poznaniu nie brakuje wydarzeń, które pozwolą na dobre wykorzystanie tych ostatnich tygodni wolnego. Sprawdziliśmy, co na sierpień przygotowały dla dzieci i młodzieży miejskie instytucje sportowe i kulturalne.
Poranki dla dzieci
Centrum Kultury Zamek z myślą o najmłodszych zaprasza na Poranki dla dzieci - kinowy repertuar skierowany dla małych widzów (od 4 lat). Koszt biletu to 15 zł. W repertuarze do końca sierpnia znalazły się seanse takie jak: "Nelly Rapp i sekret Mrocznego Lasu", "Zak i Wowo. Tropiciele magii", "Był sobie kot", "Panda i afrykańska banda" czy "Kicia Kocia w przedszkolu". Szczegóły na stronie Centrum Kultury Zamek.
Fabryka sztuki w bibliotece
120 lat - tyle czasu upłynęło od narodzin wybitnego surrealisty - Salvadora Dalego. Z tej okazji letnie warsztaty w Bibliotece Raczyńskich zostały poświęcone właśnie jego artystycznej działalności.
Jak zapewniają organizatorzy Lata w Bibliotece: "Zainspirowani twórczością hiszpańskiego artysty będziemy malować (nie tylko pędzlami), rysować (nie tylko kredkami), szkicować (nie tylko ołówkiem), lepić (nie tylko z gliny), rozbudzać (nie tylko wyobraźnię). Poeksperymentujemy z kształtem, formą i kolorem. Zgłębimy różne techniki malarskie, rzeźbiarskie, rękodzielnicze oraz designerskie, poznamy także takie techniki artystyczne jak kolaż, frotaż, asamblaż, druk cyfrowy oraz 3D".
Warsztaty odbywają w 17 filiach biblioteki. Przeznaczone są dla dzieci w wieku 7-12 lat, a udział w nich jest bezpłatny. Obowiązują wcześniejsze zapisy. Dokładniejsze informacje dostępne w filiach biblioteki i na stronie internetowej.
Jednak to nie wszystko, co Biblioteka Raczyńskich przygotowała dla najmłodszych. W letnie soboty, w ramach akcji "Czytaty" maluchy wraz z opiekunami mogą poznać kulturę różnych kontynentów czy krajów. Przede wszystkim zajęcia kierowane są do dzieci w wieku 6-10 lat i ich rodziców. Wstęp na spotkania jest wolny. Szczegółowy program znajduje się na stronie biblioteki.
Rodzinne poszukiwania skarbów, spacery i kreatywne warsztaty
W ramach akcji "Rzeka Żywa. Siły Natury" 10 sierpnia Brama Poznania organizuje warsztaty krawieckie ze Svenem Lądolodem.
Sven to bohater naszej wystawy czasowej "Co potrafi lądolód?" - informują organizatorzy - Możecie go spotkać w Galerii Śluza. Jeśli chcielibyście mieć własnego Svena i to nie lodowato zimnego, ale mięciutkiego i przytulaśnego, zapraszamy na warsztaty. Pod okiem wspaniałych prowadzących zmierzycie się z krawiecką materią i uszyjecie swojego własnego Svena. Umiejętności krawieckie nie są wymagane, wszystkiego dowiecie się na miejscu. Zapraszamy!
Wstęp na warsztaty jest wolny i mogą wziąć w nim udział osoby w wieku 5 i więcej lat. Wydarzenie będzie tłumaczone na polski język migowy, a przestrzeń, w której będzie się ono odbywało, jest dostosowana dla osób z wózkami.
Wystawa "Co potrafi lądolód?" jest dostępna w Galerii Śluza do 1 września. Wstęp wolny. Więcej szczegółów na stronie internetowej galerii.
Jednak to nie wszystko, co Brama Poznania przygotowała dla najmłodszych na ostatnie tygodnie wakacji. W ramach specjalnego cyklu oprowadzania w Bramie Poznania rodziny z dziećmi w wieku 5-10 lat mogą wziąć udział w dwóch wydarzeniach: Poszukiwacze skarbów (13 sierpnia) i Wyprawa z Mieszkiem/Dobrawą (20 sierpnia). Koszt biletu to 30 zł od rodziny.
Na chętnych czekają również bezpłatne spacery z przewodnikiem w ramach akcji Lato na Trakcie. Zwiedzić będzie można m.in.: Ostrów Tumski, Stare Miasto i Śródmieście oraz przejść się trasami tematycznymi. Na poznaniaków i turystów czeka też specjalny spacer wieczorny po wnętrzach poznańskiej katedry. Harmonogram jest dostępny na stronie internetowej Traktu Królewsko-Cesarskiego.
Podróże po kulturze
W ramach cyklu Lato z Estradą na najmłodszych mieszkańców Poznania czeka wiele rozmaitych atrakcji. Na wszystkie wstęp jest bezpłatny, a odbywają się one aż na 16 osiedlach: Antoninek - Zieliniec - Kobylepole, Fabianowo - Kotowo, Głuszyna, Grunwald Południe, Kiekrz, Krzyżowniki - Smochowice, Ławica, Naramowice, Piątkowo, Piątkowo Północ, Starołęka - Minikowo, Strzeszyn, Świerczewo, Szczepankowo - Spławie - Krzesinki, Wola i Żegrze.
W tym roku wydarzenie odbywa się pod hasłem "Podróże po kulturze: kierunek wschód" i potrwa do 31 sierpnia. Dzieci będą mogły doświadczyć kulturowej różnorodności w najlepszym wydaniu. Poza licznymi występami i warsztatami na najmłodszych czekają spektakle, nawiązujące do bajek i baśni pochodzących z krajów Bliskiego Wschodu oraz japońskich czy indonezyjskich legend. Dokładny program wydarzeń znajduje się na stronie internetowej Estrady Poznańskiej.
Spotkania ze zwierzętami
Dla małych miłośników zwierzątek poznański ogród zoologiczny przygotował coś specjalnego.
Przez cały okres wakacji spotkania z mieszkańcami Starego Zoo odbywają się codziennie o godzinie 12:00. W poniedziałki można wziąć udział we wspólnym karmieniu lemurów, we wtorki - żółwi lądowych, w środy - kapucynek, w czwartki - alpak, a w piątki - krów szkockich. Podczas spotkań pracownicy ogrodu opowiadają o swoich podopiecznych. Co ciekawe, w każdą wakacyjną sobotę i niedzielę odbywają się co najmniej dwa takie spotkania. Dla dokładniejszych informacji warto na bieżąco śledzić stronę Starego Zoo na Facebooku.
W Nowym Zoo przez całe wakacje spotkania z mieszkańcami ogrodu organizowane są od poniedziałku do piątku, w godz. 11:30 - 16:00 (zbiórka zawsze przy wybiegu dla lwów), a w weekendy w godz. 10:00-17:00 (start w drewnianej chacie przy wybiegu tygrysów). W czasie spotkań uczestnicy nie tylko mogą dowiedzieć się czegoś więcej o życiu zwierząt, ale także biorą udział w ich wspólnym karmieniu. W letnim programie Nowego Zoo znalazły się również "Zwierzęce opowieści", w ramach których będzie można poznać lepiej poszczególnych rezydentów zoo. O ich terminach poznańskie Nowe Zoo informuje na swoim profilu na Facebooku oraz na stronie internetowej.
Ostatnie dni wakacji z ukulele
Niespodzianki dla najmłodszych poznaniaków i poznanianek przygotowało także Centrum Inicjatyw Rodzinnych (przy ul. Ratajczaka 44). W drugiej połowie sierpnia powrócą tam warsztaty nauki gry na ukulele, które w tym roku będą również rozszerzone o historię oryginalnych instrumentów przywożonych z wakacji (tych bliskich i dalekich). Więcej informacji o innych wakacyjnych działaniach Centrum Inicjatyw Rodzinnych można znaleźć na ich Facebooku.
BS