Podobnie jak w okresie Świąt Bożego Narodzenia, także w sylwestra i Nowy Rok komunikacja publiczna będzie funkcjonować ze zmianami.
Jak co roku w okresie świąteczno - noworocznym w kilku kościołach w Poznaniu można podziwiać bożonarodzeniowe szopki. Żłóbki znajdują się m.in. w kościele pw. św. Antoniego Padewskiego, św. Wojciecha, św. Franciszka Serafickiego czy w Poznańskiej Farze.
Po noworocznym weekendzie wprowadzone zostaną zmiany w organizacji ruchu na ul. Św. Marcin i al. Niepodległości. Umożliwią one kontynuację prac budowlanych realizowanych w ramach Programu Centrum. Zmiany wprowadzone zostaną w poniedziałek, 2 stycznia.
Ul. Heweliusza na Grunwaldzie została przebudowana na odcinku między ul. Palacza a ul. Belwederską. Dzięki inwestycji mieszkańcy poruszają się nową, równą nawierzchnią jezdni i wygodnymi chodnikami.
Do 18 stycznia 2023 roku można wziąć udział w konsultacjach dotyczących zmian organizacji ruchu na dwóch poznańskich osiedlach - Grunwald Południe oraz Szczepankowo-Spławie-Krzesinki. Do poznania opinii mieszkańców zastosowano nowe narzędzie - geoankietę.
W mijającym roku najczęściej nadawanymi imionami w stolicy Wielkopolski była Pola i Jan. W aktach urodzenia pojawiły się też popularne w przeszłości imiona, które w 2022 roku zostały nadane tylko raz, jak np. Jarosław czy Renata.
Od 1 stycznia 2023 r. Miasto Poznań przejmie Filharmonię Poznańską, a Samorząd Województwa Wielkopolskiego Muzeum Archeologiczne i Wielkopolskie Muzeum Niepodległości. Umowę w tej sprawie podpisali Jacek Jaśkowiak, Prezydent Miasta Poznania i Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego.
Miasto Poznań oraz lokalny oddział Instytutu Pamięci Narodowej podjęły współpracę na rzecz ocalenia od zapomnienia zaniedbanych grobów Powstańców Wielkopolskich. Jest porozumienie w tej sprawie.
104 lata temu - 27 grudnia 1918 roku - wybuchło Powstanie Wielkopolskie. Główne uroczystości z okazji rocznicy zwycięskiego zrywu odbyły się przed pomnikiem Powstańców Wielkopolskich. Wcześniej przedstawiciele m.in. władz miasta, powiatu i województwa złożyli kwiaty na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan oraz pod tablicami pamiątkowymi bohaterów.
W 104. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji otworzą dla zwiedzających Kopiec Wolności nad jeziorem Maltańskim. Na szczyt będzie można wejść 27 grudnia między godziną 11 a 16.
Od wybuchu wojny poznańskie zoo pomogło już niemal 200 zwierzętom z Ukrainy. Przyjęło liczne lwy, tygrysy, wilki, niedźwiedzie - większość z nich pojechała już do azyli w innych krajach. Wysiłek włożony w ich ratowanie docenił dyrektor kijowskiego ogrodu zoologicznego, Kyrylo Trantin, a także burmistrz tego miasta, Witalij Kliczko.
Pasażerowie mogą już korzystać z części trasy Poznańskiego Szybkiego Tramwaju. Po niecałych pięciu miesiącach prac remontowych tramwaje wróciły na najdłuższy, półtorakilometrowego odcinek - między mostem Teatralnym a ul. Słowiańską. Do czasu otwarcia całej trasy PST będa tu kursować tramwaje linii 3.
Po dwuletniej przerwie tradycyjna Wigilia Caritas wróciła na Międzynarodowe Targi Poznańskie. Przy zastawionych świątecznymi potrawami stołach spotkało się ponad 1100 osób. Wśród nich był także Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.
Późną jesienią wraz z pojawieniem się pierwszych przymrozków w lesie, leśnicy przeszukują ściółkę i wierzchnią warstwę gleby, szukając larw, poczwarek i gąsienic owadów zagrażających drzewom. Niecodzienne zajęcie niesie za sobą ważne przesłanie. Na podstawie ilości znalezionych owadów szacuje się stan zdrowotny drzewostanów.
W wigilię i oba dni Bożego Narodzenia Strefa Płatnego Parkowania będzie za darmo.
Odbyły się przejazdy techniczne na trasie PST. Od 24 grudnia pasażerowie będą mogli korzystać z najdłuższego, półtorakilometrowego odcinka na trasie - między mostem Teatralnym a ul. Słowiańską. Będa tu kursować tramwaje linii 3.
Jak nie marnować jedzenia, które zostanie po świętach? Jest na to sposób. Potraw, które nie zostały zjedzone, nie trzeba wyrzucać - w Poznaniu jest wiele miejsc, do których można je zanieść i w ten sposób podzielić się z potrzebującymi.
Setki paczek świątecznych trafiły do podopiecznych domów pomocy społecznej w Poznaniu. Wśród upominków od prezydenta Miasta znalazły się owoce, smakołyki oraz kosmetyki.
Święta Bożego Narodzenia kojarzą się z suto zastawionymi stołami, mnóstwem prezentów i - niestety - rosnącymi górami odpadów. Co zrobić, żeby zredukować ich ilość po świątecznym czasie?
Nagła gorączka, groźne skaleczenie, bolący ząb - w święta również trzeba czasem szukać pomocy lekarza lub dentysty. Gdzie się zgłosić w przypadku niespodziewanej choroby?