W kinie o profilaktyce

Wnętrze kina, na fotelach młodzi ludzie, przed ekranem kobieta z mikrofonem - grafika rozmowy
Wychowawcy razem z uczniami decydowali, jaki film chcą obejrzeć
W kinie o profilaktyce

Setki uczniów szkół średnich wzięły udział w programie kinowym, będącym częścią projektu "Poznań uzależniony od profilaktyki". Pokazom filmów towarzyszyły spotkania ze specjalistami - młodzi ludzie mogli porozmawiać z nimi m.in. o uzależnieniu od nowych technologii.

- W profilaktyce ważne jest to, aby zapewnić dzieciom i młodzieży okazję do zdobywania wiedzy poza szkolnymi ławkami - mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. - Dlatego w naszych projektach staramy się zachęcać młodych ludzi do aktywności. Dostarczamy nie tylko wiedzę przekazywaną przez specjalistów uzależnień, ale również pokazujemy, jak można zdrowo i bezpiecznie zagospodarować czas wolny.

Jednym ze sposobów może być wspólne oglądanie filmów. Dlatego Miasto razem z  Młodzieżową Radą Miasta Poznania oraz kinem Muza zorganizowało cykl wydarzeń dla uczniów ze szkół średnich. 

- Jako przedstawiciele młodzieży wiemy, jaką obecnie siłę i wpływ ma kino - mówią członkowie Młodzieżowej Rady Miasta Poznania. - Od początku uważaliśmy, że jednym z najbardziej skutecznych elementów walki z uzależnieniami jest zaprezentowanie filmu, ale nie dokumentalnego ani zrobionego specjalnie na potrzeby zajęć profilaktycznych, a fabularnego, który w sposób dynamiczny i często bardzo emocjonalny pokazuje odbiorcy, jaką krzywdę potrafi wyrządzić uzależnienie. Ważnym dla nas elementem wydarzeń kinowych była również możliwość prelekcji ze specjalistami. Ten ostatni element jest szczególnie ważny, gdyż to często rozmowa potrafi być najbardziej skuteczna. Otrzymaliśmy od naszych rówieśników uczestniczących w projekcie bardzo pozytywne opinie. Z czystym sumieniem możemy stwierdzić, że wydarzenie spełniło nasze oczekiwania. Bardzo cieszymy się, że urząd miasta ponownie pokazuje, że wsłuchuje się w głos młodzieży. 

Kino Muza zaproponowało uczniom zestaw filmów podzielonych na dwa bloki tematyczne, dotyczące uzależnienia od technologii oraz od narkotyków. Do wyboru były takie tytuły, jak: "Uzależnieni od ekranu" (reż. Jon Hyatt), "Powrót Bena" (reż. Peter Hedges), "Najlepszy  (reż. Łukasz Palkowski) oraz "Mój piękny syn" (reż. Felix Van Groeningen). 

Wychowawcy razem z uczniami decydowali, jaki film chcą obejrzeć. Przed każdym pokazem młodzi ludzie spotykali się ze specjalistami z obszaru uzależnień: którzy przeprowadzali warsztaty powiązane z treścią prezentowanych obrazów. Wśród prowadzących spotkania byli m.in.: Joanna Pijacka (specjalista z zakresu pracy z dziećmi i młodzieżą w obszarze przeciwdziałania uzależnieniom oraz  przemocy), mł. asp. Rafał Lipczewski oraz mł. asp. Joanna Papelbaum z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu prof. Mariusz Jędrzejko - terapeuta uzależnień, pedagog specjalny i kierownik Ośrodka Wsparcia dla Dzieci i Dorosłych z Uzależnieniami i Zaburzeniami.

Po wizycie w kinie wychowawcy przeprowadzali lekcje, na których kontynuowali tematykę uzależnień. W  pilotażowej edycji programu zorganizowano seanse dla 25 klas z 4 poznańskich szkół. 

Program wydarzeń kinowych jest częścią miejskiego projektu "Poznań uzależniony od profilaktyki", który realizowany jest od kilku lat i propaguje wśród dzieci i młodzieży wiedzę na temat uzależnień od alkoholu, narkotyków i NSP (nowych substancji psychoaktywnych) oraz zagrożeń związanych z dopalaczami.

Nowością w tegorocznej edycji jest podjęcie tematyki uzależnień behawioralnych oraz od nowych technologii. Istotną wartością poznańskiego projektu jest zaangażowanie nie tylko wychowawców, nauczycieli, pedagogów, psychologów, ale również samych uczniów w działania - zwłaszcza te warsztatowe.

AW