- Celem naszych działań jest tworzenie miejsc przyjaznych owadom zapylającym, w których znajdą one schronienie i pokarm, a także edukowanie mieszkańców o znaczeniu tych zwierząt dla środowiska - tłumaczy Joanna Jajus, dyrektorka Wydziału Działalności Gospodarczej i Rolnictwa UMP.
W przygotowanych dla uczestników akcji "Tytkach dobroci dla owadów" znajdują się mieszanki nasion wieloletnich roślin pyłko- i nektarodajnych, które kwitną od maja do października. Zostaną one wysiane w ogródkach przedszkolnych i szkolnych oraz na terenach Rodzinnych Ogrodów Działkowych, tworząc kolejne w mieście "owadzie stołówki". Poza nasionami dla uczestników akcji przygotowano również specjalne hotele dedykowane pszczołom i innym zapylaczom.
- Domki zbudowane są z trzciny, bambusowych rurek, pustych w środku łodyg, suchego drewna, desek oraz szyszek. Nie zastąpią one środowiska naturalnego, ale stanowią doskonałe schronienie. Dzięki nim owady mogą odpocząć, ukryć się przed deszczem, a przede wszystkim się rozmnażać - co w realny sposób pomoże wspierać wzrost ich populacji w mieście - wyjaśnia Joanna Jajus.
Ważnym elementem akcji są działania edukacyjne i informacyjne skierowane do jej uczestników. W ramach przedsięwzięcia szkołom podstawowym i domom kultury przekazano film edukacyjny dedykowany dzieciom, którego tematyka związana jest z życiem owadów oraz ich znaczeniem we współczesnym świecie.
Użytkownicy Rodzinnych Ogrodów Działkowych oraz mieszkańcy korzystający z oferty osiedlowych domów kultury otrzymali publikację pt. "Pszczoły wokół nas", przygotowaną pod kierunkiem przyrodnika. Omówiono w niej m.in. temat bioróżnorodności, usług ekosystemowych oraz ich znaczenia dla życia na Ziemi, a także zagrożeń dla środowiska życia pszczół. Zaprezentowano również najbardziej popularne gatunki tych pożytecznych zwierząt i roślin przyjaznych owadom zapylającym.
Publikację w wersji drukowanej można otrzymać w Centrum Inicjatyw Senioralnych przy ulicy Mielżyńskiego 24 lub w siedzibie Wydziału Działalności Gospodarczej i Rolnictwa Urzędu Miasta Poznania przy ulicy 28 Czerwca 1956 r. 404. Jej wersja elektroniczna oraz dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami jest dostępna na stronie www.poznan.pl/poznandlapszczol. Wydanie publikacji zostało dofinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.
- Gorąco zachęcamy do tworzenia miejsc przyjaznych owadom zapylającym. Spróbujmy włączyć się w działania pomagające tym zwierzętom wykonywać ich codzienną pracę - zachęca Joanna Jajus.
AJ/ WDGiR