Liczba wyników na stronie
30

Budynek przy placu Bernardyńskim przejdzie kapitalny remont, na którym zyskają między innymi poznańscy seniorzy. Prace już się rozpoczęły. Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych planuje zakończyć inwestycję do końca 2024 roku.

Rozpoczęło się składanie projektów do Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego 2023. Podobnie jak w poprzednich latach można zgłaszać pomysły o charakterze rejonowym albo ogólnomiejskim, w tym w ramach Zielonego Budżetu. Czas na to jest do 15 czerwca. Tym razem do wydania będzie aż 25 mln zł - czyli aż o 3 miliony więcej niż rok temu. Zaszły też inne zmiany, m.in. zwiększono liczbę możliwych do oddania głosów. 

Można już składać wnioski o dofinansowanie na działania związane z małą retencją. Nabór do programu rozpoczął się w poniedziałek, 16 maja i potrwa do 6 czerwca. Na wsparcie pieniężne mogą liczyć osoby prywatne, przedsiębiorcy, a także wspólnoty, spółdzielnie i społeczne inicjatywy mieszkaniowe, które podejmą się zatrzymywania i ponownego wykorzystywania deszczówki. 

W czerwcu po raz drugi rowerzyści z Poznania będą rywalizować z cyklistami z innych miast o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. W zeszłym roku uczestnicy akcji w całej Polsce przejechali rekordowe 7 milionów kilometrów. Do 21 maja można jeszcze wziąć udział w oficjalnym treningu.

Od kilku tygodni plac Kolegiacki przyciąga coraz więcej osób, które oglądają przez przeszklone posadzki pozostałości dawnej kolegiaty, siedzą na ławkach pod drzewami lub w ogródkach gastronomicznych. Działa już także fontanna. O historii kolegiaty można przeczytać wewnątrz dwóch naw ekspozycyjnych lub ściągając specjalną aplikację. 

Ruszył nabór do szkół ponadpodstawowych. Na złożenie wniosku wraz z potrzebnymi dokumentami uczniowie mają czas do 20 czerwca. W przypadku szkół lub klas dwujęzycznych i sportowych, a także oddziałów międzynarodowych, wstępnych czy przygotowania wojskowego termin jest krótszy i trwa do 31 maja. Rekrutacja jest prowadzona wspólnie z Powiatem Poznańskim. 

W niedzielę, 15 maja oficjalnie rozpoczęły się Poznańskie Dni Rodziny. To już 10. edycja wydarzenia organizowanego przez Miasto, które od lat łączy pokolenia w stolicy Wielkopolski. Przez najbliższe 17 dni na poznanianki i poznaniaków w każdym wieku czekają setki atrakcji.

To ostatnie dni, by wziąć udział w konkursie OK Poznań - do wygrania są atrakcyjne nagrody - vouchery. Przygotowano też ułatwienie - lista obsługiwanych automatycznie dokumentów powiększyła się o kolejny formularz: PIT-28.

Na kolejkę przed końcem rozgrywek Lech Poznań jest pewny zajęcia pierwszego miejsca w Ekstraklasie. Poprzednio został Mistrzem Polski w 2015 roku. To ósmy tytuł poznańskiej drużyny. 

Miasto Poznań razem z organizacjami pozarządowymi realizuje program dotyczący opieki wytchnieniowej - można się już do niego zgłaszać. To duże wsparcie dla rodzin i opiekunów osób z niepełnosprawnościami.

W przedostatniej kolejce Ekstraklasy Warta podejmie w Grodzisku Wielkopolskim Lecha. Będą to kolejne derby poza Poznaniem, ale tym razem kibice będą mogli dopingować obie poznańskie drużyny. Lech cały czas walczy o Mistrzostwo Polski, Warta z kolei jest już pewna utrzymania.

Jak sprawić, by Poznań był jeszcze bardziej przyjazny osobom starszym? Co się udało, a co jeszcze warto poprawić? Seniorzy, którzy chcą odpowiedzieć na te pytania, mogą wziąć udział w konsultacjach i warsztatach. Na ich podstawie zostaną wypracowane założenia nowej polityki senioralnej Miasta.

Pokaz pszczelarski, leśny twister, warsztaty tworzenia budek lęgowych, prezentacja sprzętu sokolniczego czy ekologiczna gra miejska - to tylko część atrakcji, które czekały na poznanianki i poznaniaków w piątek, w parku Sołackim. Mieszkańcy wzięli też udział we wspólnym sprzątaniu oraz sadzeniu drzew i krzewów. W akcji uczestniczył Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. 

Kolejna elewacja zabytkowego gmachu Zespołu Szkół nr 5 w Poznaniu zostanie wyremontowana. Spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie ogłosiła przetarg, którego celem jest wyłonienie wykonawcy następnego etapu robót. Dzięki temu ponad stuletni budynek u zbiegu ulic Różanej i Niedziałkowskiego odzyskuje dawny blask. Wcześniej odnowiona została elewacja zachodnia i północna szkoły oraz wschodnia sali gimnastycznej.

Noc Muzeów, festiwal filmów dokumentalnych, święto kolorów - to tylko część atrakcji, które w najbliższy weekend czekają na mieszkańców Poznania. Oprócz tego odbędzie się wiele koncertów, przedstawień i spacerów. Nie zabraknie też wydarzeń dla miłośników sportu - fani żużla będą mogli udać się na Enea European Team Speedway Championship, a amatorzy kajakarstwa mogą spróbować swoich sił w zawodach na Malcie. Każdy znajdzie coś dla siebie. 

Tysiące poznaniaków korzystają każdego dnia z Wartostrady. W przyszłości ta popularna trasa wydłuży się na południe. Aktualnie prowadzone są prace projektowe dotyczące odcinka od Mostu Przemysła I w kierunku Starołęki oraz te, które obejmują planowany łącznik Wartostrady z ul. Chwaliszewo. Prowadzone są też prace projektowe dotyczące odcinka od Mostu Przemysła I w kierunku Dębiny, niemal do Lubonia.

Od soboty, 14 maja przez około dwa tygodnie będą prowadzone prace torowe na ulicy Głogowskiej przy zajezdni tramwajowej MPK Poznań. Od ulicy Hetmańskiej do pętli Górczyn nie będą kursowały tramwaje. Komunikację zapewni autobus zastępczy T5. Tramwaje nr 5, 8 i 14 pojadą zmienionymi trasami.

Warsztaty, zabawy dla dzieci i dorosłych, wspólne budowanie domków dla owadów i koncert grupy Enej - to wszystko i wiele więcej czekać będzie na poznaniaków już w niedzielę na placu Wolności. Rozpoczynają się jubileuszowe Poznańskie Dni Rodziny. To już 10. edycja wydarzenia organizowanego przez Miasto Poznań, które od lat łączy pokolenia w stolicy Wielkopolski. 

Na Naramowicach kontynuowane są prace związane z układem drogowym. W nocy z 13 na 14 maja (z piątku na sobotę) wprowadzone zostaną zmiany organizacji ruchu, które umożliwią kontynuację robót w ramach powstającego węzła Lechicka/Naramowicka.

Na odnowionym rynku Łazarskim powstać ma tymczasowa strefa rekreacyjna oraz cykl działań kulturalnych i społecznych pod wspólnym tytułem "Łazarskie lato". Letnia strefa ma wrócić również na Madalinę. Rozpisano przetargi na organizację wydarzeń w tych miejscach w czasie wakacji.

Już w najbliższą sobotę, 14 maja odbędzie się Noc Muzeów. Wydarzenie powraca po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią. W Poznaniu organizatorzy zadbali o to, by nie zabrakło atrakcji, które umilą mieszkańcom i turystom czas wolny. 

W niedzielę, 15 maja startują zapisy na kolejną edycję warsztatów tanecznych Dancing fairPlayce Poznań. Wydarzenie odbędzie się 20 - 27 sierpnia w Parku Rekreacyjno-Sportowym fairPlayce na Naramowicach. Imprezę wspiera Miasto Poznań.

W ramach przebudowy ul. 28 Czerwca 1956 r., w nocy z czwartku (12.05) na piątek (13.05) w rejonie skrzyżowań z ulicami Kosińskiego i Chłapowskiego, będą prowadzone prace związane z układaniem kabla telekomunikacyjnego.

W parku Adama Mickiewicza, przed Teatrem Wielkim pojawiło się ogromne serce, w którym krzyżują się dłonie dwóch osób oraz flaga Polski i Ukrainy. Całość wieńczy napis "Podaj rękę Ukrainie". Do wykonania kwiatowego dywanu użyto ponad 150 tysięcy tulipanów.

W Poznaniu ruszył Impact'22 - jedno z największych i najważniejszych wydarzeń gospodarczo-technologicznych w Europie Środkowo-Wschodniej. Do stolicy Wielkopolski przyjechali naukowcy, biznesmeni i politycy z całego świata, a gościem specjalnym był Yuval Noah Harari. W debatach wziął udział również Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Liczba wyników na stronie
30