Dyplomata pełni swoją misję w Polsce od stycznia 2021 r. Wcześniej Nargiz Gurbanov była ambasadorem w Republice Bułgarii oraz dyrektorem Departamentu Współpracy Gospodarczej i Rozwoju w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Azerbejdżanu.
Rozmawiano o możliwościach nawiązania współpracy między azerskimi miastami a Poznaniem, historii polskiego dziedzictwa w Azerbejdżanie, a także o wtorkowym meczu eliminacji do Ligi Mistrzów - Lech Poznań podejmie przy ul. Bułgarskiej Karabach Agdam.
- Kibice Lecha Poznań są znani w całej Europie z tworzenia wyjątkowego widowiska na trybunach. Zachęcam panią ambasador, żeby oprócz śledzenia meczu, obserwowała także publiczność - mówił Bartosz Guss, zastępca prezydenta Poznania.
- Niedawno menedżer klubu Karabach Agdam dał wywiad w polskiej telewizji, w którym powiedział, że szanują piłkarzy Lecha, doceniają ich profesjonalizm i to dla nich ważny sprawdzian, ale przede wszystkim - po przyjeździe tutaj - poczuli, że będą grać z przyjaciółmi - powiedziała Nargiz Gurbanov, ambasador Azerbejdżanu w Polsce. - Bardzo lubię tę wypowiedź, bo pokazuje ducha przyjaźni i szacunku do rywala, a to jest fundament każdej odnoszącej sukcesy drużyny.
W stolicy Azerbejdżanu - Baku - jedna z ulic nosi imię Polskich Architektów, którzy wnieśli duży wkład w rozwój miasta na przełomie XIX/XX w. Podczas gorączki naftowej 1872 roku Baku przeżywało dynamiczny rozwój. Do architektonicznego rozkwitu stolicy najbardziej przyczynili się polscy architekci, którzy uważani są za twórców stylu bakińskiej secesji. Najbardziej znani to: Józef Gosławski, Józef Płoszko, Kazimierz Skórewicz oraz Eugeniusz Skibiński i Konstanty Borysoglebski.
JZ